APR26
Kako dodati pozadinsko osvjetljenje na LCD
Ukoliko imate bilo kakav LCD displej kojem fali pozadinsko osvjetljenje, veoma lako ga možete dodati. Na donjoj strani stakla LCD displeja su zalijepljeni polrizirajući i reflektivni filmovi. U ovom procesu je potrebno ukloniti reflektirajući film da bi LED svjetlost koja se dodaje mogla proći kroz staklo i osvjetliti displej.
Prilikom procesa modifikacije potrebno je paziti da se ne odlijepi i polarizirajući film, a ukoliko se to desi, treba ga jednostavno zalijepiti nazad. Što se tiče LED izvora, potrebno je napraviti neku vrstu medija za svjetlost, a u tu svrhu može poslužiti komad prozirne plastike, preporučljivo neke difuzne-zamućene.
Izvor: AP Digital light
APR23
Izrada pločica metodom prenosa tonera i kalaisanje vodova
Sigurno već svi znamo koji je princip izrade pločica metodom prenosa tonera. Ovaj video je postavljen jer detaljno objašnjava ovaj postupak, od temeljitog čišćenja bakra do izrade pločice u kiselini a ono što je posebno jeste zadnji korak - instantno kalaisanje PCB vodova.
Kalaisanje ili presvlačenje kositrom se radi na veoma elegantan način, i to korištenjem tečnog kalaja. U svega nekoliko sekundi cijela pločica je zaštićena od oksidacije i spremna da primi kalaj.
Izvor: AP Digital light
APR22
Cipela za punjenje mobitela
Koliko god ovaj izum smiješno izgledao, može itekako poslužiti u situacijama kada smo napolju i trebamo mobitel a baterija je totalno prazna. Svi smo se našli u toj situaciji, sigurno. Rješenje je jednostavno - izrezati cipelu, lijevu ili desnu i u nju ugurati generator sa zupčanicima koje smo izvadili iz kineske generator-baterije.
U cipeli su dva generatora iz pomenutih baterija i njima je dodana opruga da bi se poluga vraćala u prvobitni položaj. Na njih se samo nakači odgovarajući konektor za punjenje mobitela i to je to. Prilikom hodanja, generiše se dovoljno struje za punjenje baterije u mobitelu, iPOD-u...
Izvor: Flagella
APR21
Kako napraviti profi pločice i šablone za pastu
Ovo jeste foto postupak ali se prilikom izrade ne koristi foto-lak nego foto-filmovi. Foto-filmovi se zalijepe na pločicu uz pomoć laminatora i onda osvjetljavaju.
Napravljena je i kutija za osvjetljavanje koja vaku(u)mom pritisne isprintani film, odnosno veze, uz pločicu. Vakum se tvori uz pomoć pumpice za akvarijum. Nakon izrade veza, slijedi postavljanje drugog pa i trećeg zaštitnog sloja (soldermask i silkscreen). Ono što je veoma interesantno jeste pravljenje šablona za postavljanje paste za lemljenje. On se pravi na isti način - foto postupkom, a korišteni metal je konzerva od piva ili nekog drugog gaziranog pića koja je isječena i ispeglana. Odlična ideja!
Izvor: incoherent
APR20
UV LED kutija za osvjetljavanje
Na slici je predstavljena kutija za dvostrano UV osvjetljavanje koja je napravljena od drveta, stakla i UV LE dioda. Vrijeme osvjetljavanje je oko 2-3 minuta, ali to opet zavisi od debljine i starosti foto-laka koji je na pločici.
U kutiji su dva panela sa po 84 UV LE diode, znači korišteno je svega 168 UV LE dioda. Svaki panel vuče 700mA i napaja se iz 12V adaptera. Preporučuje se korištenje 2000mcd UV dioda sa maksimalnom talasnom dužinom 400nm. Sve diode su zalemljene na već izbušenoj proto-ploči što je sigurno bila olakšavajuća okolnost s obzirom da je potrebno napraviti preko 336 rupica.
Izvor: djhamer
APR10
Sunčani sat sa LEDicama
Ovo je jedan veoma interesantan koncept sunčanog sata. Sunčani sat je astronomska naprava koja pokazuje položaj sunca na nebu. Sjena koju pravi sunce na srednjem štapu prikazuje koliko je sati. Kako u kući Sunce ne pravi sjenu koja se može iskoristiti u ove svrhe, korištene su, pogodili ste - LE diode.
Za razliku od pravog, ovaj sunčani sat može prikazati sve tri kazaljke; sate, minute i sekunde. Svaka sjena odnosno kazaljka je formirana od različitog izvora svjetla - prstena, i svaki prsten je napravljen od druge boje LE dioda (RGB). Znači, tu su tri prstena sa po 12 LEDica (ukupno 36) koje su multipleksirane na AVR mikrokontroler.
Autor ovog sata će vjerovatno uskoro napraviti i KIT verziju koju će prodavati.
Izvor: Evil Mad Scientist
APR2
CC1101 RF modem + 250mW pojačalo objavljen
Ovdje je predstavljen RF primopredajni modul sa CC1101 od Texas Instruments-a i pojačalom izlazne snage MAX2233 od Maxim-IC-a. Ono što je zanimljivo ovdje jeste pojačalo koje pojačava RF signal na 250mW što omogućuje povećanje dometa.
Poslije dodanog pojačala, originalna RF snaga od +10dBm (10mW) je pojačana na +24dBm (250mW ili 1/4W). Korišteno RF pojačalo MAX2233 je od Maxim-IC-a i na izlazu može dati 250mW uz napon napajanja 3,6V. Kako je na ploči korišten MAX8888 3,3V LDO, ta snaga je nešto (neznatno) manja.
MAR24
Limun baterija
Sigurno već svi znamo da kada zabodemo dvije elektrode različitih metala u limun (ili luk, krompir, grožđe...) dobijemo primitivnu bateriju od nekih 0,5 do 1V.
Ova baterija se sastoji iz 4 ćelije, teži svega 0,85g i napaja visokoefikasnu LED čitavih 60 minuta. Najbolja stvar je što ne morate nositi limun sa sobom, već trebate kapnuti po kap limunovog soka na svaku od ćelija. Znači, 4 kapljice limuna i imate bateriju od 3,5V 35mAh.
Sve što vam treba za ovakvu bateriju je žica od cinka, bakarna žica i papirna maramica koja služi kao spremište limunovog soka.
Izvor: madaeon