JUN12

LED kao senzor

LED kao senzor
LED kao senzor

Iako ovaj projekt nema neku konkretnu primjenu, dobar je jer pokazuje kako se obična LED dioda može iskoristiti i kao senzor i kao izvor svjetla.

Stoga, LE dioda se može tretirati na dva načina; kao foto-dioda i kao LE dioda jer LE dioda nije ništa drugo već dopirana obična dioda spakovana u transparentno kućište. Sa druge strane, foto dioda je dioda koja svjetlost pretvara u napon ili struju, u zavisnosti od toga kako je spojena. Što se ovog projekta tiče, potrebno je samo mjeriti napon na diodi. Treba obratiti pažnju na talasnu dužinu koju ona može u takvom režimu detektovati, a po definiciji ona je manja ili jednaka onoj koju emituje. Sve je realizovano na Arduino ploči (Atmel mikrokontroler) i izvorni kod je dostupan za download.

Izvor: Zorink


Komentari

JUN8

Audio pojačalo sa solarnim pločama

Audio pojačalo sa solarnim pločama
Audio pojačalo sa solarnim pločama

Za pravo uživanje na plaži ili roštilju na finoj dobroj livadi, uvijek je potrebna dobra muzika. Za muziku je potrebna struja a struja na livadi i nije baš na dohvat ruke. I u jednom i drugom slučaju Sunce je sigurno prisutno, pa zašto onda ne iskoristiti njegovu energiju za napajanje audio pojačala pa čak i mp3 playera.

Ovaj projekt inkorporira solarne ploče sa audio pojačalom koje je realizovano uz pomoć kola LM386. Interesantno je to da uređaj uopšte nema baterije, već se energija nakupljena sa solarnih ploča smješta u elektrolitske kondenzatore što će biti od koristi pogotovo za niske tonove - bass-ove.

Izvor: pstretz


Komentari

JUN2

Ljulja koja proizvodi struju

Ljulja koja proizvodi struju
Ljulja koja proizvodi struju

Krajnje je vrijeme da se neko dosjetio da na ljuljašku namontira električni generator. Već smo vidjeli cipelu koja generiše struju, ali morate priznati da ova ljulja ipak nije dječija igra.

Ovaj projekat zahvjeva malo ozbiljniji hardverski poduhvat sa dosta dijelova, ali se može napraviti sa velikom efikasnošću. Trenutno, kako autor kaže, moguće je proizvesti samo 5V ali uz sitnije prepravke moguće je proizvesti ozbiljniju količinu energije. Generator koji je korišten u ovoj aplikaciji je takođe kućne izrade sa Hugh Piggott-ove web stranice ali se takođe može koristiti i alternator od auta.

Izvor: Cleveland Motley


Komentari


JUN1

Morska baterija

Morska baterija
Morska baterija

Sa samo nekoliko dijelova može se napraviti baterija čiji je glavni sastojak morska ili slatka posoljena voda.

Ova baterija može proizvesti struju od oko 2-5mA na 1V. Katoda i anoda su napravljene od aluminijske folije i grafita iz grafitne olovke ili neke stare baterije. Oko grafita je omotan elektrolit koji je napravljen od papirne maramice natopljene u slanoj vodi ili rastvoru sode bikarbon. Sve se fino smjesti u kutijicu od filma za foto aparat i dobro zatvori. Sa ovom baterijom se može napajati naprimjer Joule Thief pretvarač.

Izvor: Coggz


Komentari

MAJ28

Trenutni status mobilne robotske platforme v1

Trenutni status mobilne robotske platforme v1
Trenutni status mobilne robotske platforme v1

Oduvijek sam imao želju da napravim autić upravljan GPS-om. Hardver ne bi trebao da bude komplikovan ali zato se softver može napisati do te mjere da je veoma kompleksan.

Poslije dosta planiranja osmišljena je platforma za mobilnog robota koja sadrži: Atmega328P mikrokontroler, HM55B digitalni kompas, PING))) ultrasonični senzor, dva MC33886 H-bridge kontrolera, naponske konvertere za svu elektroniku na ploči, GPS prijemnik Venus634FLPx, ISP port za programiranje, dugmići i LED-ice.


Komentari

MAJ27

Super Mario ukras aktiviran pokretom

Super Mario ukras aktiviran pokretom
Super Mario ukras aktiviran pokretom

Svi se sjećamo Super Mario Bros-a, a neki ga čak i dan danas igraju. John očigledno ne može da se zasiti ove arkadne igrice pa je napravio ukrasni predmet od kutije od bombona u koju je stavio mikrokontroler, dvije LED, detektor pokreta i zvučnik.

Nakon detekcije pokreta, kutija odnosno gljiva se aktivira, reprodukuje audio temu iz igrice i blinka LED-ice. Korišteni mikrokontroler je Attiny13A, detektor pokreta je PIR i sve se napaja sa USB porta. Zanimljiva je reprodukcija audio teme iz samog mikrokontrolera i taj dio projekta je detaljno opisan. Izvorni kod je dostupan za download na projektnoj stranici.

Izvor: John


Komentari

MAJ25

Smiješni roboti bez pameti

Smiješni roboti bez pameti
Smiješni roboti bez pameti

Evo još jedne verzije takozvanog bristle bot-a ali ovaj put verzija koja ne zahtjeva zagrijavanje lemilice. Uz dvije baterije, motorić, nešto žice i glavu od četkice može se napraviti robotić koji se kreće glavom bez obzira.

Ovo nije baš ozbiljan uređaj i nema neku pametnu primjenu. U svakom slučaju bilo bi dobro vidjeti nekoliko desetina ovih robotića kako se kreću i sudaraju u nekom ograđenom prostoru.

Izvor: laxap


Komentari

MAJ21

Detekcija boja sa RGB LED diodom

Detekcija boja sa RGB LED diodom
Detekcija boja sa RGB LED diodom

Za detekciju boja se obično koriste senzori namjenjeni u te svrhe. Ovdje je opisan princip detekcije boje objekta uz pomoć RGB LED diode i običnog foto-otpornika.

Ideja je da količina svjetla koja se odbije od objekta je maksimalna ukoliko je objekat iste boje kao svjetlo. To znači da sa RGB diodom i foto-otpornikom se može detektovati cijeli spektar boja. U projektu je korišten mikrokontroler PIC16F887 ali autor naznačava da mikrokontroler nije potreban ukoliko se želi detektovati samo jedna određena boja. Ovo je dobra stvar i može se koristiti za recimo robotsko sortiranje.

Izvor: Kyri


Komentari

prijatelji sajta

sponzorirani linkovi

reklame