JUL13
Hakanje iButton automata
Popularni 1-wire protokol od Maxim-a se pored ostalog koristi i za njihov proizvod pod imenom iButton. iButton je integralno kolo sa memorijom koje ima samo dva kontakta preko kojih se i napaja i komunicira sa vanjskim svijetom. U Francuskoj je korišten za naplatu proizvoda koji se mogu kupiti sa automata (bombone, sokovi i slično).
Ovdje je opisan način kako da se nakon kupovine na iButton vrati "kredit" odnosno novac. Greška proizvođača ovih "kartica" sa "kreditom" jeste u odabiru iButton-a, naime, koristili su nezaštićene verzije ovog chipa tako da ga je moguće vraćati u prvobitno stanje (puni kredit) nakon njihovog pražnjenja.
Izvor: Furrtek
JUL6
Baza pokretnog robota za laptop - update
Ovo je ustvari update prethodnog posta vezanog za Bazu pokretnog robota za laptop. Autor je više-manje završtio ovaj projekt i napravio da se robot kreće kao što se može vidjeti na video snimku.
"Ovdje je predstavljena baza za pokretni robot čiji je mozak u Laptop-u. Sa ovakvom konfiguracijom nema nikakvih ograničenja - imate wireless, web kameru, možete napisati koliko god želite komplikovan softver, pristupati robotu preko bluetooth-a sa telefona, itd..."
Izvor: psymansays
JUL3
LED displej 8x10 na Arduino
Spajanje više LED dioda na mikrokontroler može biti komplikovano, pogotovo ako mikrokontroler nema dovoljno pin-ova. Ovdje je prikazan jednostavan primjer kako se taj problem može riješiti.
U projektu je korišten decimalni brojač CD4017 koji ima 10 izlaza sa kojim se upravlja uz pomoć dva pin-a: clock i reset. Clock pin će "pomjerati" uključeni izlaz od 1-10 dok reset pin vraća stanje na prvi. Ovaj brojač se koristi za adresiranje 10 redova na displeju, dok sa 8 kolona (10x8) se upravlja sa mikrokontrolerom koji je u ovom slučaju Arduino odnosno Atmel. Izlazi iz decimalnog brojača su pojačani sa NPN tranzistorima kao što se vidi na shemi. Izvorni kod je dostupan za download na projektnoj stranici.
Izvor: Syst3mX
JUN29
Emulacija RFID tag-a sa ATtiny85
Wow, sada konačno možemo klonirati read-only RFID tagove bez ikakvih problema. Ovaj uređaj emulira EM4102 RFID read-only tagove koji rade na 125kHz.
Ovaj projekt se sastoji iz svega nekoliko dijelova, čak i riječ "nekoliko" je previše. Bilo kako bilo, način na koji su komponente iskorištene je genijalan. Veoma upadljivo je to što pinovi za napajanje mikrokontrolera uopšte nisu spojeni na izvor napajanja. Mikrokontroler "krade" struju sa "primarne" zavojnice, odnosno antene čitača i radi na jedva 1V. Još jedna luda stvar jeste ta, da su klok-pinovi mikrokontrolera direktno spojeni na antenu "sekundara" odnosno tag-a tako da ATtiny radi na 125kHz koje kupi od čitača. Čitajte dalje da vidite kako stvari mogu biti interesantne...
Izvor: scanwidget
JUN24
Robotski glas
Iako su dani zezanja preko telefona prošlost, ovaj sklop ipak vrijedi napraviti. Radi se o uređaju koji u realnom vremenu vrši modulaciju glasa u "robotski glas".
Srce uređaja je Holtek HT8950 modulator glasa na koji se samo doda nekoliko eksternih komponenti i izvor napajanja. Uređaj se može napraviti u maloj ručnoj kutijici sa audio pojačalom i baterijom, ili kao stoni uređaj kao što je to prikazano na slici. Ovo integralno kolo pored "robotskog glasa" nudi i dodatne transformacije ulaznog audio signala, koje se mogu odabrati korištenjem tastera. Na stranici projekta je priložen i mp3 fajl sa primjerom modulisanog glasa. HT8950 se može nabaviti preko eBay-a poprilično jeftino.
Izvor: randofo
JUN23
Popravak pokvarenog LCD displeja
Nema ništa gore od djelimično ispravnog LCD displeja pa čak i kada jedan jedini piksel nije u funkciji. Iako se ovaj metod ne može primjeniti na LCD monitore i veće panele, daje odlične rezultate kod sedmo-segmentnih i grafičkih LCD displeja.
Gdje god se ne koristi zebra strip gumeni konektor, vjerovatno se koristi heat seal konektor. Heat seal konektor je samoljepljiva traka na koju su isprintane veze korištenjem provodne tinte. Uz pomoć ljepila na toj traci vrši se uspostavljanje električnog kontakta sa staklom od LCD-a. Vremenom to ljepilo popusti pa ga je potrebno ponovo aktivirati toplotom i vršenjem blagog pritiska. Ovdje je opisan metod kojim je uspješno popravljen displej od bežičnog telefona. Osim fena se može koristiti i pegla, pa čak i lemilica koja se podesi na najnižu temperaturu i na čiji vrh se stavi komad kartona ili papira.
Za preciznije lemljenje i rukovanje konektorima, preporučujemo kvalitetnu opremu koja nam se pokazala izuzetnom, a dostupna je na electronic.ba - lemilice i oprema za lemljenje.
Izvor: blakhatt
JUN18
Robot sa senzorom iz optičkog miša
Prije odprilike mjesec dana smo vidjeli smiješne robote bez pameti, koju su se kretali samo u jednom pravcu. Ovoga puta se neko dosjetio da im ugradi nešto elektronike i da ih konačno opameti.
Na dvije četkice su namontirana dva vibra-motorića koji se pokreću sa Attiny13 mikrokontrolerom. Kontrola motorića se vrši na osnovu ulaznih parametara koje obezbjeđuje senzor iz optičkog miša. Korišteni senzor je tipa ADNS5020 ali autor naznačava da je moguće koristiti bilo koji drugi sličan ovom. Izvorni kod pisan u C-u je dostupan za download a u njemu se mogu pronaći rutine za prikupljanje podataka o smjeru kretanja sa pomenutog optičkog senzora.
Izvor: Sprite_tm
JUN16
RGB POV za biciklo
Ovo je gadget za sve one koji žele privući pažnju dok voze bicikl. Već smo vidjeli POV brzinomjer za biciklo ali ovaj put se radi od uređaju koji može ispisati tekst i animacije i to u svim bojama.
Uređaj ima 16 RGB LED dioda koje se kontrolišu sa TLC5940/1 PWM LED kontrolerom i Atmega168p/328p mikrokontrolerom. Sinhronizacija slike se vrši uz pomoć hall-ovog senzora čiji se magnet montira na ram bicikla. Autor napominje da je veoma bitno dobro učvrstiti baterije jer se može desiti da otpadnu prilikom vožnje. Kako je ovo "otvoren" projekt, i shema i program za mikrokontroler su dostupni za download na projektnoj stranici.
Izvor: Hazard