AVG21
Minimalistički osciloskop
Ovo je ustvari više zanimljiv nego koristan projekt, a radi se o jedno-kanalnom osciloskopu koji je realizovan na PicAxe 08M mikrokontroleru. Čini se da projektu nije posvećeno dovoljno vremena pa su mu mogućnosti poprilično ograničene. Korišteni LCD je iz telefona Nokia 5165 i cijela skalamerija se može sastaviti za nekih $6. Izvorni kod je dostupan za download, pa ukoliko neko želi može ga dorađivati.
Izvor: Ken_S
AVG20
Parking senzor za garažu
Parkiranje automobila u garažu nekim vozačima može predstavljati problem. Umjesto starog fazona sa teniskom lopticom koja visi sa plafona, osmišljen je uređaj koji pomaže vozaču da se idealno parkira.
Glavna komponenta uređaja je Parallax PING))) ultrazvučni senzor a korišteni mikrokontroler je Basic stamp (PIC). Na ovom "parking pomagaču" su tri LED koje prikazuju trenutnu poziciju vozila u garaži po zonama. Zelena LED označava zonu parkiranja, žuta LED upozorava vozača da uspori jer slijedi zaustavljanje, crvena LED označava zonu zaustavljanja a ukoliko ona blinka znači da se vozilo previše približilo kraju garaže.
Izvor: Chris Savage
AVG13
Platforma za video-igrice bazirana na AVR-u
Za sve igrače elektroničare razvijena je platforma za razvoj video-igara.
Platforma je bazirana na AVR-u, bez dodatnih eksternih aktivnih komponenti i poprilično je impresivna. Slika u boji se generiše na RGB monitoru uz pomoć D/A konvertera koji je realizovan korištenjem 9 otpornika. Pored hardvera, autor je napisao i API koji sadrži moćan skup funkcija koje omogućuju vrlo lako korištenje platforme i razvoj željene igrice. Na video snimku vidimo klon igrice Super Mario na kojem se vidi da platforma generiše sliku bez ikakvih zastoja korištenjem ATmega168 mikrokontrolera.
Izvor: Jaromir Dvorak
AVG5
Rotirajući LED displej u boji
Kao da nismo vidjeli dosta ovih rotirajućih LED displeja... U svakom slučaju, evo još jednog višebojnog ali veoma dobro odrađenog.
Dvobojne LED (crvena i zelena) su korištene da se proizvedu tri boje: crvena, zelena i narandžasto-žuta. LED-ice su kontrolisane sa Atmega8 mikrokontrolerom preko 74HC595D shift registara a motor koji rotira cijeli sklop je iz ventilatora. Zanimljiva stvar u ovom projektu je načina na koji se šalju poruke koje će se ispisati u uređaj; autor je koristio optička vlakna da prenese IR svjetlost od predajnika koji se nalazi na fiksnom dijelu uređaja, kroz osovinu rotora do prijemne IR diode na ploči koja se rotira. Sve u svemu, odlična realizacija!
Izvor: Aki Korhonen
AVG4
Relej kontrolisan temperaturom sa LM35 i TL431
Danas u svijetu mikrokontrolera i embedded uređaja rijetkost je pronaći projekat urađen na ovaj način.
Ovdje je predstavljen relativno jednostavan sklop koji radi kao termostat u temperaturnom opsegu 0-100 stepeni Celzijusa. Kao senzor je korišten LM35 čiji je izlazni napon proporcionalan temperaturi izraženoj u stepenima Celzijusa tako da 0V odgovara temperaturi od 0 stepeni, dok 1000mV odgovara temperaturi od 100 stepeni. U uređaju je korišten i TL431 koji obezbjeđuje referentni napon koji se dalje upoređuje u komparatoru sa naponom iz senzora.
Izvor: escol.com.my
AVG3
Dualni USB osciloskop sa ATtiny45
Za kupovinu osciloskopa svakako treba odvojiti nešto novca. A šta kažete na osciloskop kojeg sami možete sklopiti za svega 5 EUR?
Ovdje je predstavljen AD konverter koji se spaja na i ujedno napaja sa USB porta. Tu je i aplikacija pisana u C# - Visual Studio 2005 čiji je izvorni kod dostupan za download. Što se elektronike tiče, sve je realizovano korištenjem Atmel ATtiny45 mikrokontrolera i njegovog 10-bitnog A/D konvertera a frekvencija uzorkovanja ne prelazi 100 uzoraka/sekundi. Firmware je pisan u C-u i takođe je dostupan za download na projektnoj stranici. Ovaj uređaj sigurno nema performanse pravog kupovnog osciloskopa ali sigurno može vrlo dobro poslužiti!
Izvor: Yves Lebrac aka Jacques L.
JUL31
Interfejs RS232 na infrared i obratno
Prenos slabih infra-crvenih signala sada može biti moguć i preko Interneta sa ovim malim uređajem. U suštini, može se napraviti klijent-server aplikacija koja će prenositi te podatke preko bilo kakvog linka!
Ovdje je predstavljen uređaj koji transformiše primljene infra-crvene signale u RS232 serijske podatke. Takođe se transformišu i primljeni RS232 podaci u infra-crvene preko IR LED koja se nalazi na uređaju. Dva ova uređaja ustvari čine repetitor infra-crvenih signala i baziran je na Microchip PIC12F683 mikrokontroleru. Pored komandi daljinskih upravljača moguće je slati i raw IR podatke!
Izvor: Andrew M. Bishop
JUL30
USB RFID čitač za lijene
Kada neko zatraži RFID čitač koji se spaja na PC bilo bi super da se on i napaja i komunicira preko USB porta. Da nebi pravili serial-usb konverter možemo ga jednostavno kupiti i na njega dodati naš RFID čitač.
RFID moduli koji se mogu kupiti uglavnom koriste serijsku komunikaciju sa TTL nivoima i napajaju se sa 5V. Kako nam kupovni serial-usb konverter nudi serial port sa UART naponskim nivoima potreban nam je i MAX232 da te signale spušta na 5V i diže sa 5V na UART nivoe od strane čitača. Ovo se može vrlo lako zaobići kao što možete vidjeti dalje u tekstu.