MAR17
Online simulator el. kola i PCB dizajner
EasyEDA je besplatna web bazirana EDA aplikacija koja omogućuje elektroničarima, učiteljima, studentima i hobistima da u bilo koje vrijeme i bilo gdje dizajniraju električna kola i vrše njihove simulacije i crtaju štampane pločice - sve kroz web browser. Aplikacija omogućuje import postojećih projekata iz: Altium, Eagle i KiCad, što takođe znači da se ova aplikacija može koristiti i za pregled shema/pločica ukoliko na računaru nemamo instalirane pomenute programe.
Nakon dizajniranja i crtanja štampane pločice, vrlo je lako možete naručiti da se proizvede kroz istu ovu aplikaciju!
OKT25
Pločice za senzor induktivne petlje dostupne u prodaji
Štampane pločice za projekt Induktivna Petlja su od danas dostupne u prodaji na stranici Elecrow-a.
Ukratko o projektu: detektor sa induktivnom petljom radi na principu detekcije promjene induktiviteta petlje a koristi za se detekciju prisutnosti/prolaska vozila preko petlje odnosno zavojnice koja je ugrađena u cestu. Obično se koristi kod: rampi/barijera, parking sistema, za automatizaciju semafora, brojanje i klasificiranje vozila, mjerenje brzine vozila, itd. Petlja - koja je obični namotaj žice - može biti naknadno ukopana (ugrađena) u cestu njenim rezanjem ili postavljena prije nego što se položi završni sloj asfalta.
Link za kupovinu: http://www.elecrow.com/inductive-loop-vehicle-detector-v21-pcb-board-p-1458.html
OKT2
Mjerenje nivoa tečnosti kapacitivnim senzorom
Kapacitivni mjerači nivoa tečnosti rade na principu mjerenja kapaciteta sonde koja je ili uronjena u tekućinu ili čak stavljena uz rub posude (ukoliko posuda nije od metala). U zavisnosti od količine tečnosti kapacitet sonde će biti drugačiji što se može izmjeriti i kasnije preračunati u zapreminu ili nivo tečnosti.
Ovaj projekat je realizovan koristeći Arduino razvojno okruženje a sonda za mjerenje je napravljena od kuhinjske aluminijske folije kojom je obložena flaša. Mjerenje kapaciteta se vrši koristeći CapSense biblioteku koja za svoje potrebe zahtjeva dva pin-a i jedan otpornik većeg otpora. Nakon kalibracije i mjerenja, nivo tečnosti se izračuna i prikaže na LCD displeju.
Izvor: Vadim S
SEP28
Generator Morzeovih kodova sa Arduinom
Ništa nas ne vraća u stare dane radio amaterizma kao Morzeova abeceda. Bilo da je želite vježbati, učiti nekoga drugog ili na kraju krajeva je konačno sami naučiti - ovo je interesantnan projekt za sagraditi i koristiti.
Baziran je na Arduino UNO i u stanju je da generiše slova i brojeve (zasebno ili miješano) u grupama od 5 i puštati ih na spojeni zvučnik. Moguće je podesiti razmak i brzinu generisanja znakova. Znakovi su prikazani na LCD ekranu u toku generisanja što uveliko olakšava samostalno učenje.
Sjećam se kada sam ja učio Morzeovu abecedu na GMZ-u koji je napravljen u Splitu 1983 godine.
Izvor: M0TGN
SEP21
WiFi Nixie sat sa ESP8266
Bilo je krajnje vrijeme da neko spoji Nixie cijevi sa ESP8266 WiFi modulom u svom projektu. Ovaj uređaj može mnogo više od prikaza vremena - on takođe prikazuje i vremensku prognozu koju kupi sa OpenWeatherMap.org što je vrlo korisno.
Interesantna činjenica kod ovog projekta je ta što se ovdje ne koristi dodatni mikrokontroler, nego se koristi interni system-on-chip od ESP8266 koji takođe može da pokreće Arduino kôd. Nixie cijevi su spojene na HV5622 koji se ustvari sastoji od četiri 74HC595 shift-registra.
Sve u svemu, ovo je jako dobro realizovan projekat iz kojeg se može mnogo toga naučiti.
Izvor: SonikTech
SEP18
Retro video igrice na Arduinu
Arduinocade je konzola za 8-bitne retro video-igrice koja je bazirana na overclock-ovanom Arduinu (ATmega328p) koja generiše video, audio a posjeduje i IR ulaz za komande.
Arduino je overclock-ovan na 28.6363 MHz (duplo veća frekvencija od NTSC video signala) a ta frekvencija u kombinaciji sa generisanjem odgovarajućih pauza u određenim vremenskim periodima nam omogućuje da se generiše paleta od 27 boja na ekranu. Pored mikrokontrolera, od hardvera je potrebno svega nekoliko pasivnih komponenti tako da se ovaj čitav uređaj može za vrlo kratko vrijeme spojiti na matador ploči (breadboard). Implementirane igre su: Ballblaster, Jowst, Caverns of Titan i naravno dobro poznati Pacman.
Izvor: rossumur
SEP17
Alarmni sistem sa Arduinom
Ovaj protuprovalni sistem koji je baziran na Arduino platformi nije samo sistem za zaštitu nego je i dio projekta za automatizaciju doma. Pored toga što vaš dom čini sigurnijim, on takođe mjeri temperaturu a može i da kontroliše roletne na vašim prozorima.
Baziran je na Arduino Mega 2560 platformi i sadrži GSM modem, senzore temperature i vlage, Ethernet konekciju i PIR senzore. Ako vam to nije dovoljno, tu se takođe nalaze i RFID i NFC čitači kartica sa kojim se sistem može beskontaktno naoružati i razoružati. Ovom sistemu se takođe može pristupiti i preko lokalne mreže unutar kuće ili čak preko interneta.
Izvor: IngGaro
SEP16
Kako kontrolisati 8x8 LED matricu sa Arduinom
LE diode su zabavne ali kontrolisanje većeg broja LED-ica istovremeno može biti zbunjujuće za početnike. Jedan od problema je spajanje većeg broja LE dioda na mikrokontroler koji nema dovoljan broj izlaza a drugi problem je pisanje programa.
Pored multipleksiranja kojeg možemo sami napraviti na mikrokontroleru, proizvođači digitalnih električnih sklopova su nam olakšali posao na taj način što su napravili čipove koji taj posao obavljaju za nas. Jedan od tih čipova je dobro poznati MAX7219 kojeg smo već vidjeli u projektu Sat sa riječima, a koji se u ovom tutorialu koristi.
Program za ovaj primjer je pisan za Arduino a korišten je Intel Edison Kit. Naravno, vi možete koristiti svoj Arduino ili neki drugi mikrokontroler - princip je isti.
Izvor: push_reset