OKT30
SMD duvaljka u kućnoj izradi
Za sve koji nisu u mogućnosti da sebi priušte novu SMD duvaljku postoji jednostavno rješenje. Koristeći grijač, fen za kosu, plastičnu flašu, nešto cijevi i elektronike može se napraviti sopstvena duvaljka koja radi jednako dobro kao i ona kupovna.
Uz malo automatizacije i pametne elektronike od ovog bi se mogla napraviti vrlo ozbiljna duvaljka. Proces izrade je opisan na projektnoj stranici.
Izvor: Alfred73
OKT29
Prenosni elektrokardiogram (EKG) na ARM-u
Elektrokardiogram je realizovan korištenjem STMicroelectronics STM32 Primer razvojne ploče koja na sebi ima LCD, USB podršku i STM3210B 32-bitni mikrokontroler. Na kućište su dodane dvije bakarne elektrode koje kada se dodirnu uređaj počinje sa mjerenjem. Unutra je dodana mala pločica sa elektronikom koja sadrži operaciona pojačala i step-up (boost) konverter za dizanje napona. Izvorni kod je dostupan za download na projektnoj stranici.
Uređaj se može koristiti kao obični EKG ili kao detektor laži, a razvijena je i aplikacija za PC koja može primati podatke sa uređaja i prikazivati istu sliku na PC-u.
Izvor: Jingxi Zhang
OKT28
Mjerač kapaciteta sa ATmega8
Često je potrebno da se zna tačna vrijednost kapaciteta nekog kondenzatora koja se u većini slučajeva razlikuje od one naznačene.
Ovaj mjerač mjeri kapacitet kondenzatora sa rezolucijom od 1pF i opsegom od 1pF do 10000uF (10mF). Prije mjerenja je potrebno izvršiti kalibraciju nakon čega se ona snima u EEPROM mikrokontrolera. Uređaj je realizovan na ATmega8 AVR-u za koji je firmware pisan u C-u i dostupan je za download.
Izvor: Lars
OKT23
Mala ATmega8 pločica sa USB podrškom
Dobra je stvar kada imamo neku univerzalnu mikrokontrolersku ploču na dohvat ruke.
Ova pločica ima hardversku USB podršku u vidu interfejsta, LM1117 naponski regulator i ATmega8 AVR na ploči. Postoji i besplatni USB firmware driver dostupan za download koji se može koristiti kao osnova za bilo koji zamišljeni USB projekt. Autor ove pločice napominje da je druga novija verzija dostupna sa dosta više I/O pinova dostupnih za korištenje. Na stranici možete pogledati i neke od projekata (USB senzor temperature, vlage i pritiska, infra crveni prijemnik za Kenwood tastaturu...) koji su realizovani koristeći ovaj proizvod.
Izvor: Raphael Assenat
OKT22
Sat sa zupčanicima baziran na PIC16F628A
Znamo da satova ima svakakvih, binarnih, nixie, led, od video kasete..., a ovaj put je prikazan sat baziran na zupčanicima.
Vrijeme u vidu sati i minuta je ispisano na dva velika zupčanika koji su napravljeni od drveta. Njih pokreće step motor koji je upravljan sa PIC16F628A mikrokontrolerom koji čuva tačno vrijeme. Sat se podešava sa dvije tipke ili ručnim okretanjem zupčanika. Izvorni kod je dostupan za download na projektnoj stranici, za sve zainteresovane elektroničare/drvodelje.
Izvor: Alan Parekh
OKT21
Generator frekvencija sa MAX038
Generator frekvencija ili generator funkcija je generator signala raznih oblika koji se obično koristi za testiranje i popravku električnih ili akustičkih uređaja.
Ovaj generator frekvencija je baziran na MAX038 kolu od Maxim-IC-a i kontrolisan je sa PIC16F877 mikrokontrolerom. MAX038 kolo može generisati signal maksimalne frekvencije do 20MHz, što je sasvim dovoljno za većinu aplikacija. Trenutni signal koji se generiše na izlazu iz uređaja je prikazan na LCD displeju u tekstualnoj formi. Shema projekta nažalost nije dostupna ali nacrt pločice sa postavljenim komponentama i HEX fajl je dostupan za download na projektnoj stranici.
Izvor: DIY hifi
OKT19
Napredni RLC mjerač sa dsPIC-om
Kupovni RLC mjerači nisu baš popularni među hobistima radi njihove pretjerano visoke cijene.
Ovdje je predstavljen RLC mjerač koji se može sagraditi a koji koristi napredne DDS (direct digital synthesis) tehnike kojim generiše testni signal i DSP (digital signal processing) tehnike za analizu izlaznih napona i struja. Zasnovan je na dsPIC30F4012 16-bitnom Microchip DSP kontroleru a rezultati mjerenja se prikazuju na grafičkom LCD-u. Izvorni kod je pisan u C-u i dostupan je za download na projektnoj stranici.
Izvor: Miguel Rusch
OKT14
Solarno lemljenje
Nešto ranije smo vidjeli Presu za lemljenje strujom a sada gledamo lemljenje sa sočivom i Sunčevom energijom.
Iako možda nije preporučljivo ali u ekstermnim situacijama (koje mi u ovom trenutku ne mogu pasti na pamet) može vrlo dobro poslužiti. Da bi se komponente zalemile potrebno je nekih 200 stepeni Celzijusa, što se lako može proizvesti na jedan sunčan dan koristeći dobro fokusiranu svjetlost kroz bikonveksno sočivo. Još je potrebno nešto kalaja a on se uvijek može sastrugati sa ostalih zalemljenih spojeva.
Izvor: Robot Room