NOV20
Ultra-kompaktno LM4780 audio pojačalo
Evo jednog veoma lijepo sagrađenog audio pojačala.
Posjeduje svoj vlastiti dvostruki izvor napajanja, shema za dio sa sa pojačalom je veoma jednostavna a kućište je od aluminijuma. Bazirano je na LM4780 IC-u koji daje 60W po kanalu (a ima dva kanala). Pločica za ovo pojačalo nije dizajnirana jer je korištena stara metoda point-to-point spajanja komponenti.
Izvor: Mark Hennessy
NOV16
LIDAR tester sa AVR-om
LIDAR je uređaj koji policija koristi za detektovanje brzine kretanja vozila. Lidar detektor je uređaj koji mi koristimo da detektujemo lidare i usporimo brzinu kretanja prije nego li bude kasno.
Mi ne znamo da li naš lidar detektor radi ispravno prije nego što nam ga policija testira tako da je dobra ideja da sami provjerimo da li on funkcioniše ispravno. To se može odraditi slanjem identičnog IR signala kojeg lidar šalje a taj signal nije ništa drugo nego impuls određene frekvencije. Ovaj tester lidara radi upravo to a kako postoji više lidara i svaki radi na svojoj frekvenciji, ovaj uređaj može simulirati većinu njih uključujući: Jenoptik Laveg, Jenoptik LaserPatrol, Kustom Prolaser 1, Kustom Prolaser 2, Kustom Prolaser 3, Kustom ProLite, Laser Atlanta, Stalker LZ-1, Ultralyte 100/200 LR Revision 1, Ultralyte 100/200 LR Revision 2 i Ultralyte Non-LR.
Izvor: BlackLight99
NOV13
Oblaganje elektronike providnim epoksinom
Nijedan projekt se ne može nazvati završenim ukoliko nije spakovan u odgovarajuće kućište (to automatski znači da većina mojih projekata ustvari nije završena, ali nije ni bitno).
Ovdje vidimo Arduino sa led-dot displejem (twitter scroller) koji je stavljen u kalup u koji je ulivena providna epoksin smola (polyester resin). Ovo je veoma dobar način pakovanja elektronike pogotovo kada želimo da zaštitimo neki uređaj od kopiranja. U tom slučaju se na elektroniku izlije crni epoksin koji je veoma teško odstraniti sa pločice bez oštećenja komponenti. Usput, sretan vam Petak 13-ti.
Izvor: davidnin1
NOV7
Tajmer osvjetljivača za foto-postupak
Kada se više stvari radi istovremeno vrlo lako se izgubi pojam o vremenu. Osvjetljavanje foto-pločica ne trpi predugo izlaganje UV svjetlosti pa ukoliko smo prilikom osvjetljavanja do sada gledali na sat, vrijeme je da prestanemo i taj dio posla prepustimo automatici.
Osvjetljavanje pločica se obično radi sa UV fluo-cijevima ali štedne sijalice su sasvim dovoljne i daju odlične rezultate. Kućište kutije za ovaj projekat takođe nebi trebalo da bude problem jer je pokvareni PC skener veoma jeftin. Ono što sad nedostaje jeste tajmer koji će isključiti sijalice nakon podešenog (eksperimentalno utvrđenog) vremena ali ni to više nije problem jer ovo ponuđeno rješenje sa ATtiny2313 je odlično!
NOV6
Skener slika/sekvencer sa mikrokontrolerom
Evo jednog zanimljivog projekta za sve Arduino ljubitelje. Čak i ako ne volite Arduino ili se ne bavite elektronikom, ova stvarčica vas može zainteresovati ako ste ljubitelj muzike ili čudnih muzičkih instrumenata.
Ovo je ručni uređaj koji je dizajniran da generiše zvuk na osnovu skeniranja neke fotografije ili crteža. Senzori koji vrše skeniranje su LDR-ovi (foto-otpornici) čija je vrijednost pročitana sa Arudino-vim A/D konvertorima. Te pročitane vrijednosti se dalje konvertuju u MIDI note što konačno proizvodi muziku. Naravno, ovaj "muzički skener" se može koristiti i kao obični skener veoma slabe rezolucije.
Izvor: Gijs Gieskes
NOV4
Radio predajnik sa kristalom bez napajanja
U slučaju da ste ovo propustili (ja jesam) ovdje je predstavljen radio predajnik koji ne zahtjeva nikakav izvor napajanja. Barem nikakav klasični kao što su npr.: baterije.
Ovaj radio predajnik se napaja samo iz zvuka/glasa osobe koja ga koristi! Zvučnik koji ovdje služi kao mikrofon se koristi da bi pretvarao zvuk u veoma slab napon na svojim kontaktima. Naravno, amplituda generisanog napona (struje) odgovara amplitudi zvuka koji zvučnik kupi, tako da se može reći da je ovo "amplitudno modulisan izvor". Ovakav izvor napajanja se koristi da napaja DSB AM RF modulator koji je kontrolisan kristalom za 75m band (oko 4 MHz). Zanimljivo je da je domet ovog predajnika oko 160km!
Izvor: El Silbo
NOV3
Analizator spektra za 2,4 GHz
Analizator spektra se može predstaviti kao frekventno-selektivni voltmetar koji mjeri i prikazuje jačinu signala određene frekvencije. Analizator spektra nije mjerač snage predajnika iako se može koristiti u te svrhe. U RF tehnici se obično koristi za analizu zauzetosti banda i otkrivanje izvora interferencije.
Analizatori spektra nisu jeftini uređaji a ovdje ćemo predstaviti jedan RF u kućnoj izradi za 2,4 GHz. Baziran je na Cypress CYWUSB6935 RF radio-modulu za 2,4 GHz koji ima ključnu komponentu: interni RSSI mjerač koji mjeri jačinu primljenog signala na selektovanoj frekvenciji. Ovaj chip je direktno spojen na LPT port a softver za plotanje je pisan u Qt-u i dostupan je za Linux i Windows-e. Ovo je korisna alatka za provjeru zauzetosti određenog WiFi kanala!
Izvor: Jason Hecker
NOV2
Tikva za noć vještica na daljinski
Iako je noć vještica prošla, nikad nije kasno da se komšije malo uplaše.
Ovo je bundeva za noć vještica koja mijenja boju i program rada pomoću daljiskog upravljača. Tipke od 1 do 8 mijenjaju boju kojom bundeva svijetli, a pritiskom na tipku 9 na daljinskom upravljaču tikva prelazi u takozvani "ljuti mod" gdje svijetli crvenom bojom i ubrzano trepće. Čitav sklop je baziran na Microchip mikrokontroleru PIC18F2550 koji dekodira signal sa daljiskog upravljača i kontroliše LE diode. U PIC-u je firmware sa USB bootloaderom što je popriličan "overkill" za ovaj projekat.