NOV30
DSO Shell DSO150 Sklapanje - Video
Nedavno sam naručio mali digitalni osciloskop pod nazivom DSO Shell (DSO150) kojeg pravi kineska firma JYETech. Uređaj se kupuje kao DIY KIT, što znači da je potrebno nešto sklapanja dok ne proradi.
Moram priznati da sam prijatno iznenađen sa onim što sam dobio. Ovaj DSO je fina igračka koja stvarno dobro može poslužiti za debagiranje signala koji idu do maksimalno 200kHz i 50Vpk (100Vpp).
Cijeli proces montaže sam snimao kamerom, pa ga možete pogledati.
JAN3
IR dimmer svjetla v2 objavljen
Ovdje je predstavljena modifikacija popularnog IR dimmera svjetla v1 kojeg takođe trebate pogledati. Modifikacija je više hardverske prirode nego softverske ali omogućuje da dimer radi "bez nule" odnosno nije mu potrebna i nula i faza kao na prethodnoj verziji. Bitna napomena je da je izvorni kôd programa dostupan za download pa možete sami praviti modifikacije po želji!
Mogućnosti firmware-a su iste kao i na prethodnoj verziji, ali ćemo ih ovdje svakako navesti: soft start, soft down, učenje tastera RC5 i NEC daljinskih upravljača, kontrola jačine osvjetljenja samo preko daljinskog upravljača u 10 nivoa, pamćenje zadnjeg podešenog nivoa po isključenju svjetla na daljinskom upravljaču, sleep timer u trajanju od 2min za 50Hz verziju, a 1,6min za 60Hz verziju, ON/OFF kontrola preko zidnog tastera.
MAJ27
Kako iskoristiti piezo kristal kao dugme
Ako ikad osjetite potrebu za neuništivim robusnim dugmetom, trebali bi ozbiljno razmisliti o korištenju piezo kristala. Piezo kristal ima svojstvo da generiše napon kada se na njega primjeni mehanička sila. Ovo svojstvo se zove piezoelektrični efekt. Ovaj kristal se takođe koristi i u senzorima udarca/vibracije u auto alarmima.
Da bi sa ovim kristalom uspjeli aktivirati relej ili tranzistorski izlaz za kontrolu druge elektronike, potrebno je napraviti električno kolo koje će vršiti produžavanje tog kratkog impulsa kao i kolo za debouncing. Za jedno i drugo je odabran NE555 u konfiguraciji monostabila čiji je ulaz spojen na izlaz tranzistora kojeg otvara upravo piezo kristal. Nakon dodirivanja pizeo kristala, otvara se tranzistor koji okida NE555 a koji na svom izlazu daje impuls od tačno 1 sekund.
Izvor: awall99
MAJ23
RGB LED driver sa PICBasic-om i IR daljinskim
Ako imate viška RGB LED trake možete relativno brzo napraviti odgovarajući kontroler za fino ambijentalno LED osvjetljenje.
Ovdje je predstavljen bežični kontroler za RGB LED-ice koji je u mogućnosti da nauči kodove vašeg postojećeg daljinskog od TV-a. Korišten je stari dobri PIC16F84 a program je pisan u PICBasicu. Trenutno implementirani protokoli su za daljinske od: Nokia, Sony i Philips. Uz malo truda, možete dodati podršku i za neke druge nestandardne protokole.
MAJ5
Elektronika matičnog sata
Stari zidni satovi koji su se koristili u ustanovama poput škola, fabrika i bolnica su jako primamljivog izgleda. Veoma su izdržljivi i skoro nikad se ne kvare zato što je mehanizam u njima vrlo jednostavan.
Oni imaju samo jedan impulsni motor bez ikakvih daljnjih komplikacija. Ovo ujedno predstavlja i problem jer takav sat ne može raditi samostalno - potreban mu je električni sklop koji se zove matični sat.
MAR24
SafeDrop - sigurna dostava paketa
Da li su dani izgubljenih pošiljki prošli? Ne vjerujemo, ali možda smo korak prema rješenju, barem što se tiče lokalne dostave.
[David] je uspio osmisliti "sigurnu kutiju" odnosno čitav sistem kojeg bi koristila pošta ili lokalne kurirske službe za dostavu paketa. Ta kutija je zaključana od pošiljaoca paketa i samo je primaoc može otključati tako što će skenirati barkod kojeg mu je poslao pošiljaoc. Električna brava u kutiji je napravljena sa servo motorom a elektronika je rađena sa Intel Edison IoT razvojnom pločicom.
Možda i jeste overkill, ali svakako dokazuje koncept.
Izvor: David Xie
MAR23
Otključavanje ulaznih vrata korištenjem šifre
Ako imate interfon u stanu a dosadilo vam je otključavati ulazna vrata sa ključem, ovo bi mogao biti vaš slijedeći projekat.
Radi se o dodatku za analogni interfon koji se instalira u stanu, a služi za otključavanje ulaznih vrata unosom šifre. Naravno, ne radi se o klasičnom unosu šifre na tastaturi nego se ona unosi pritiskom na dugme zvona. Da bi projekat bio još interesantniji, njegov autor je napravio i audio player koji na interfon pušta razne zvukove kada se unese pogrešna šifra.
Izvor: Paweł
MAR22
Hrvatski Arduino - Croduino iz e-radionice
Ovog puta vam kroz nagradnu igru predstavljamo hrvatski projekt Arduino kompatibilnih pločica nazvan Croduino. Kreirala ga je ekipa iz firme e-radionica.com, a radi se o nekoliko pločica koje su u potpunosti kompatibilne s Arduinom.
Jedna od tih pločica je Croduino Basic2 koji na sebi ima Atmega328 i CP2102 USB kontroler. Tu je još i Damba koji je "wearable" a na sebi ima Attiny85. Najnovija pločica u asortimanu na sebi ima ESP8266 WiFi modul i u potpunosti se programira iz Arduino okruženja!
Čitajte dalje da vidite kako možete osvojiti Croduino set za početnike!