Laptop pozadinsko osvjetljenje

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Laptop pozadinsko osvjetljenje

Post by imocanin »

Ovako, imam jedan Toshibin laptop kojemu neradi pozadinsko osvjetljenje, ispita inverter(zamjenio ga sa ispravnim), lampe(monitor prespojio na drugi inverter), kabel(omski) i sve uredno radi, medjutim problem je u brightness kontroli, mislio sam u pocetku da je problem programski,sam bios nema mogucnost podesavanja ili resetiranja brightness-a(neki biosi imaju) pa sam koristio neke programske alate sto sam nasa na netu ali to nije imalo ucinka,pretpostavljam da je ipak hardverski problem na ploci, zamjenio sam bio i tipkovnice da nije slucajno do tipke koja kontrolira osvjetljenje ali nista...zanima me da li je netko ima slican problem
Cirkus Kolorado :D
OLSA
Posts: 4
Joined: 20-05-2009, 20:50
Contact:

Re: Laptop pozadinsko osvjetljenje

Post by OLSA »

I ovo je stara tema, ali...

Nemoj me pogresnoi shvatiti( vidim da si elektronicar), ali imao sam do sada par takvih slucajeva da serviseri ne daju znacaj mehanickom tasteru koji aktivira backlight on/off, npr. sad prije neki dan covjek je inzistirao da mu prodam invertor(obisao servise...), ali lap top sam mu popravio besplatno iglom (opiljak skolske gumice je stalno pritiskao lim koji je drzao stisnut taster, a najgore je u svemu sto je izvana sve djelovalo normalno/postojao je hod tastera...covjek je student).

Drugi moguci slucaj je da ispratis liniju ENABLE koja stize na invertor, zatim trebalo bi da imas stalno napajanje "plus" na modulu invertora...ali u svakom slucaju to radis pracenjem linija invertora, u tom dijelu bi trebalo da naidjes na neki mosfet (npr. nesto kao S2D), ali i na glavni power kontroler .Znaci kreni od pracenja svih linija na invertoru (napajanje i enable pod. br1) i pracenja stanja.

Pozdrav.
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: Laptop pozadinsko osvjetljenje

Post by imocanin »

Mislio sam da je do prekidaca ali nije bilo (ima sam takav kvar na jednome ThinkPadu)...uglavnom odusta sam od servisa :D Hvala na savjetu
Cirkus Kolorado :D
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Laptop pozadinsko osvjetljenje

Post by ivan09 »

Znam da je tema zaista stara ali možda netko naleti pa mu pomogne... ja sam imao isti slučaj, hardverski problem na ploči. Nosio ga po servisima i ništa, Na kraju sam rastavio oklop display-a i izvadio neonku koja ga osvijetljava, i umijesto neonke sam stavio LED-ice koje osvjetljavaju tipkovnicu mobitela... Istina, pipljiv posao ali isplati se, slika je za 20% kvalitetnija u odnosu na neonku...
Što reći?
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: Laptop pozadinsko osvjetljenje

Post by imocanin »

Odlicno je rjesenje sa ledicama, samo sam mislio da su za 15,4 monitor preslabe bijele diode sa mobitela koje tipkovnicu osvjetljavaju...na napajanje od invertera si ih spojio? uplodaj sliku ako ti nije problem sa bijelom pozadinom? :D
Cirkus Kolorado :D
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Laptop pozadinsko osvjetljenje

Post by ivan09 »

Ja mislim da nije... Poredao sam ih i sa strane i odozgor, Ne nisam ih spojio na inverter jer je i on bio crko, to je razlog iz kojeg nisam kupovao novu neonku... Hmmm... slike mogu pokušat uslikat ali sumljam da će biti koristi, jedino da pokušam slikati u mraku sa osvijetljenom pozadinom bez blica. Ok pokušat ću večeras pa postavim slike...
Što reći?
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Laptop pozadinsko osvjetljenje

Post by ivan09 »

Moja greška... zaboravio sam napisati da sam stavio i odozdola... Evo ovako to izgleda kada su uključene se 4 strane: http://img231.imageshack.us/i/dscf1225s.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false; Na gornjoj fale 2-3 centimetra dioda na obje strane, zafalilo jbg... A ovako to izgleda kada kada se uključi samo doljnja strana LED-ica: http://img854.imageshack.us/i/dscf1226.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false; To sam napravio radi igara po danu i noći... nekad imam malo problema radi svijetla dnevnog pa moram promijeniti sad ne zna na pamet šta se desi da li svijetle sve ili samo doljnje ali ugl, ima mari prekidač koji sam namontirao sa strane imo sam dovoljno mijesta kraj Card Readera.
Što reći?
Post Reply