Punjenje Catridgea

Forum koji ne mora biti vezan za elektroniku ali u kojem vrijede pravila foruma!

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
dusko
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 40
Joined: 30-03-2008, 20:48
Location: Banja Luka

Punjenje Catridgea

Post by dusko »

Došlo vrijeme da napokon moram nešto štampati. Kupio ja štampač pre nekih godinu dana, dok je bilo boje, radio je. Kako je nestalo boje, štampač završi u šupi. ( onaj jeftini od 60 KM ).

E sad moram kupiti ketridž, al mi se ne da davati 30 kaemova za njega. Pa odlučim da ga odem napuniti.

Pročitam negdje da ga ne vrijedi puniti ako je stajao prazan duže vremena, kao zapeko i blabla. Ja njega priključim na komp i stisnem print. On za čudo Božije odštampa u svim bojama tekst. Valjda je ostalo malo boje, pa se nataložila.

Super je odštampao tekst.

Sad ja vas pitam, da li su ovi ketridži dobri ipak za punjenje, ili moram kupiti nove?


Zna li neko u Banja Luci, gdje imaju kvalitetnu "farbu", da me ne zaje*u. pozz
" .... a profesore, da li je moguće komunicirati preko vodenih talasa ?"

"Pa naravno kolega, to vam je Vodafon. "
User avatar
emiter
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 19-01-2007, 14:35
Location: Bosna - Travnik

Post by emiter »

Pa sad da su dobri dobri su ako nisu zapekli, pokusaj napunit ako bude sve OK onda je super ako ne kupi nove nema sta. Ja sam bas danas kupio crni ketridz hp 21 u genelecu (24KM)
User avatar
dusko
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 40
Joined: 30-03-2008, 20:48
Location: Banja Luka

Post by dusko »

Eh pa čuj znam ja da oni nisu dobri ako su zapekli. Ja pretpostavljam da nisu zapekli ako su posle godinu stajanja odštampali tekst u savršenstvu. Jel se slažeš sa mnom ?

A to da punim, pa ako ne radi da kupim drugi je upravo ono što hoću da izbjegnem, duplo davanje para.

Čini mi se da je bočica 100 ml == 20KM,( ili nešto malo skuplje,nisam siguran ) ako kupuješ sebi da puniš sam kod kuće.
" .... a profesore, da li je moguće komunicirati preko vodenih talasa ?"

"Pa naravno kolega, to vam je Vodafon. "
User avatar
emiter
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 19-01-2007, 14:35
Location: Bosna - Travnik

Post by emiter »

Slazem se da su dobri, jer ako su odstampali text onda sigurno nisu zapekli.

Sto se tice refilovanja ketridza, nijedan proizvodjac ne preporucuje refilovanje(to je politika prodaje inkjet stampaca, tako da te ispadne skuplje kupit oba nova ketridza nego novi stampac).

Koji ti je stampac marke i tipa? Ja imam HP deskjet D2360 i refilovanje ide bez problema, ne refilujem ja nego u jednoj knjizari to rade (izbuse rupicu na ketridzu promjera 1mm i spricom uspricaju cirka 10 ml tinte, zalijepe na izbusenu rupicu naljepnicu i to je to, nema potrebe za resetovanje elektronike na ketridzu). Komsija mi takodje ima lexmark Z610 i on refiluje u istoj knjizari takodje bez problema.

Problemi kod refilovanja ketridza su vecinom neprepoznavanje nivoa tinte u ketridzu poslije punjenja (ketridz pun a on prikazuje da je prazan), kod jednog kolege se to desilo na epsonu, pa je morao resetovati elektroniku na ketridzu. Resetovanje se svodi na slijedece: izoliranje nekih kontakata na ketridzu ( u zavisnosti od ketridza) i stavljanja u printer sa tako izolovanim kontaktima, pa skidanja ketridza i izolacije i ponovo stavljanje ketridza, poslije toga bi trebao da prepozna nivo tinte u ketridzu. Ovo resetovanje se radi na vlastitu odgovornost, tako da uspjeh nije zagarantovan.

Ja cim potrosim ovaj ketridz pokusat cu ga napunit pa sta bog da.
User avatar
dusko
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 40
Joined: 30-03-2008, 20:48
Location: Banja Luka

Post by dusko »

E imam i ja HP Deskjet D2360, slučajnost. Super da radi bez problema.

Ovaj, samo da ti kažem da nema potrebe da buše rupicu na ketridžu, zato što već postoji rupica za punjenje. Znači samo odlijepiš onu naljepnicu na njemu ( tamo gdje ti piše tip ketridža i ono ostalo ). Kod mene i tebe piše ono black, 21, blabla..... Jedina naljepnica na njemu.

To za resetovanje ketridža, da pokaže nivo boje sam već izučio. Imam PDF fajlove, pa ako hoćeš mogu ti poslati ( baš za ove naše ketridže ).

A jel postoji način da oni pročiste ketridž ( ono produva ga ili slično ), ako slučajno zapekne, pa da ostane i dalje u upotrebi.
" .... a profesore, da li je moguće komunicirati preko vodenih talasa ?"

"Pa naravno kolega, to vam je Vodafon. "
User avatar
emiter
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 19-01-2007, 14:35
Location: Bosna - Travnik

Post by emiter »

Koja sansa da imamo isti printer, svako bi reko da je nema al eto vidis da je ima.
Kod mene HP D2360 radi super, kupovao sam i one neorginalne ketridze(ljeve marke), radi i sa njima samo ne pokazuje nivo boje. Ovaj printer je dobar jer moze printat i ako ima samo jedan ketridz npr imas 21 a nemas 22.
Nisam znao da ima rupica vec izbusena (gledao sam bas kad je ovaj u kjizari busio, probusio je skroz lagano, vjerovatno nije htio skidat naljepnicu, nea veze)

Okaci ovdje na forum te pdf fajlove il mi daj linkove na pm

Za ciscenje ketridza imas opciju u meniju printer toolbox Clean the print cartrige.
Ovi u knjizari ciste nekom "kiselinom" ako je ketridz "zapeko", to je neka providna tekucina nalik na alkohol. Vjerovatno i jest medicinski alkohol jer on rastvara tintu. Naspe tu tekucinu u ketridz i malo protrese ketridz, poslije par sekundi na dizne pocne isticati ta tekucina. Onda izlije tekucinu, sto neuspije izlit to samo ispari, kasnije nalije tintu i to je to.
User avatar
dusko
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 40
Joined: 30-03-2008, 20:48
Location: Banja Luka

Post by dusko »

" .... a profesore, da li je moguće komunicirati preko vodenih talasa ?"

"Pa naravno kolega, to vam je Vodafon. "
User avatar
emiter
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 19-01-2007, 14:35
Location: Bosna - Travnik

Post by emiter »

Hvala za pdf-ove
User avatar
ivonne
Posts: 12
Joined: 23-03-2008, 00:53
Location: dalmatia

Post by ivonne »

ja imam epson 400,punim ga zamjenskom tintom (iz procesora za 20tak kn),al ako ga ne koristin nekih misec dana ne printa crnu, ako je neka npr. slika bude svjetla bez te crne boje, text ce isprintat u svim bojama al crnu nece.nekad profunkcionira nakon ciscenja preko utilitya,a nekad procackam stapicem umocenim u cisti alkohol. jel losa tinta (al star je i printer,pa je mozda na izdisaju),da trazim drugu ili ?
-hardware je dio koji podnosi udarce kad software ne radi-
User avatar
race king
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1098
Joined: 11-05-2008, 19:09
Location: Hrvatska, Osijek

Post by race king »

samo malo, ako sam ja skuzio vi ocete punit boje za printer... e a posto a imam HP photosmart C4180, dali je moguce i njegovu boju punit? i ak je moguce gdje kupit u Osijeku boju za to???
Dvije ploče jedan izolator,mala moja to je KONDENZATOR...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Post by Feko »

ivonne wrote:ja imam epson 400,punim ga zamjenskom tintom (iz procesora za 20tak kn),al ako ga ne koristin nekih misec dana ne printa crnu, ako je neka npr. slika bude svjetla bez te crne boje, text ce isprintat u svim bojama al crnu nece.nekad profunkcionira nakon ciscenja preko utilitya,a nekad procackam stapicem umocenim u cisti alkohol. jel losa tinta (al star je i printer,pa je mozda na izdisaju),da trazim drugu ili ?
nemojte nikada glavu od tonera čistiti alkoholom, najbolje je namočiti ju u desliliranu vodu i ostaviti da se odkvasi (naravno ne onaj dio gdje je elektronika), ako to ne pomogne ništa neće a pogotovo alkolol, on samo može rastopiti i spojiti te sitne rupice-sapnice u glavi.
User avatar
cvele
Napredujem
Napredujem
Posts: 165
Joined: 24-01-2007, 14:43
Location: BiH

Post by cvele »

Kod mene ovo resetiranje elektronike ne radi. Imam HP Deskjet 3920 ali su ketridzi isti kao u ovim pdf fajlovima. Da nije problem do modela stampaca?

A da li se moze resetirati elektronika praznog ketridza tj. da on bude prazan a pokazuje da je pun?
Post Reply