Kako naucit raditi sam mikrokontrolerima

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Kako naucit raditi sam mikrokontrolerima

Post by juka vk »

totalni sam pocetnik i zelio bi naucit raditi uredjaje sa mikrokontrolerima , pa me zanima koja bi litelatura bila dobra ili vec nesto drugo (iz ceg ste vi ucili), zanima me koje skupine mikrokontrolera postoje i kako se djele programatori..........


help!!!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

net...
mada i knjiga od voje milanovica nije losa
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

de onda neki link (programatora i mikrokontrolera ima tisucu neznam sta je za sta i jos programa za programiranje, nemam pojma koji je za sta)

jel ovo dobro http://www.electronic-center.hr/p7312/a ... _info.html
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

nemam pojma...
prvo se odluci sa cim cesa raditi.
pic,avr, itd...
meni je nekako najzgodniji bio pic i picbasic...
Branko22
Napredujem
Napredujem
Posts: 152
Joined: 16-07-2007, 23:38

Post by Branko22 »

meni je nekako najzgodniji bio pic i picbasic...
A meni Atmel AVR i WinAVR kao programsko okruženje:
Pogledaj
http://winavr.sourceforge.net
ili
www.avrfreaks.net

Branko
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

decki moze malo objasnjene, sta je to sto ste nabrojali i oja je razlika (rekoh da sam totalni pocetnik) :D
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

pa procitaj po malo o svemu, u principu se sve svodi na isto...
User avatar
Dariolo
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 822
Joined: 24-08-2006, 23:29
Location: Žepče (BiH), Zagreb (HR)

Post by Dariolo »

ko sto juka vec rece totalni sam pocetnik sto se tice mikrokontrolera! pa i mene zanima kako zapocet sa njim? nekako se pic-evi cesto koriste pa tako se i ja odlucio za njih pa sta preoprucujete kao pocetak oko proucavanja, sa cim ste vi poceli???
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

ja bi preporucio da se uhvatite neke knjige gde je sve objasnjno kroz primere...
i onda sto nije jasno a nema u knjizi pitaj te pa cemo pomoci, bar cu ja koliko mogu...
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

ja kad bih počinjao, (sve ovisi koliko ti je pasivna elektronika u malom prstu), kupio bi 16f627a koji je u cipoteci nekih 20kn
skines pdf sa microchip.com i malo prozvjeras (malo puno) pa onda jos 5 puta dok stvari koje ne kuzis, bez da nekog puno pitas pocnu postajati jasnije (istina ovdje moze neka knjiga dobro doci) ja nisam imao nista (ni školu(jer sam bravarčina)ni frendove koji bi pomogli)...
onda uzmeš neki od onih smješnih programatora koji se sastave za pol sata sa nekim 7405 ili slični i uštekaju u lpt na pc-u.. oko ovog opet po netu, sve ima i sve piše samo trazi, ima i na našem jeziku......
i na kraju ono najbitnije... di si doma u c-u, basicu, asembleru, ako nisi nigdje onda kao ja počnes sa poprilično močnim basicom PBP picbasic PRO koji nije besplatan, ali falabogu mi balkanci sve skinemo sa neta, pa probavamo,probavamo i nikad ne platimo :-)....
onda poslje toga uzmeš npr experimentalnu pločicu, nabaciš na nju taj pic, i minimalnu dodatnu opremu (pinove za spojit programator koji si napravio, kakvu ledicu preko otpora, da pic ima sta raditi, i neki botun, da ti imas sta stiskati, i mozda stabilizator napona, da se pic ne znoji :-)
i onda fino otvoris date primjere iz pbp-a (nije lose staviti neki codestudio ide za programiranje, ili ako preferiras mozes i skinuti mplab sa mcpsajta, meni osobno mplab je koma za basic....)
i kad uspijes stiskajuci botun natjerati da ledica zmiga, onda polako pocinjes pricati nasim jezikom :-)
User avatar
Dariolo
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 822
Joined: 24-08-2006, 23:29
Location: Žepče (BiH), Zagreb (HR)

Post by Dariolo »

shorke izgleda da ce tako i bit, nabavt cu taj pic, vjerovatno ga moze i allpic progrmairat posto vec imam sve djelove za njega samo trebam napravt pločicu i to poredat fino, i bacam se u akciju! radio sam bio nesto u skoli sa basicom pa cemo polako i to malo ponovt, jos treba skint picbasic na nas dobro poznati balkanski nacin :lol: :lol: i valjda ce prosvijetlit ledica :lol: :lol:

hvala na infu!
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

ShOkRe -koji je onda najbolji program za programiranje pic-a(ajd okaci link)
- i ako bi mogo staviti link seme tog programatora za pic (jel se stim programatorom mogu svi pic-ovi programirat ili samo par njih)

evo ja bi probo napravit ovo http://www.ivica-novakovic.from.hr/Noki ... ometar.htm

tu se spominje neki program hex sta je to
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

http://www.technick.net/images/circuits ... p16pro.gif

http://www.technick.net/public/code/cp_ ... r_pic_prog

evo ti ja sam poceo sa ovim, P16PRO programmer je super samo malo pati od nekih problema sa portom, ali tu ces izgubit 2-5 sati pa ces poslje znati, od ere nt pa na dalje nema direktnog pristupa hw-u nego preko drivera, sto znaci da iz win 59,98,me ovi programi rade bez greske a sa 2k,xp ili vise moras imati nekakav hwio.sys ili slican driver, ali trazi.......

odgovor na ja bi radio ovo.... je: radi, ako zelis efekt uratka i nista ne nauciti osim jos malu usavrsiti lemljenje, a ako bis nesto naucio onda ponovo procitaj moj prosli post.... ili napravi sebi neki drugi zadatak, npr sa 2x16 lcdom ili nesto ali najbolje je poceti sa trivijalnimn i dohvatljivim zadacima, koje ces ujedno i razumjeti kako rade.....
User avatar
cvele
Napredujem
Napredujem
Posts: 165
Joined: 24-01-2007, 14:43
Location: BiH

Post by cvele »

Kakva je razlika izmedju PIC i AVR? :shock:
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Svim pocetnicima u radu s elektronikom opcenito, kao i s mikrokontrolerima, preporucio bih da se prvo prihvate ucenja engleskog, jer bez tog znanja cijela prica ce izgledati kao kad se ide graditi kuca, a pocne se od potkrovlja, umjesto od kopanja temelja.
Slijedeci stupanj je Googlanje i citanje datashitova po nekoliko puta, a nakon toga fino poliranje - postavljanje pitanja guruima kao sto su neki iskusniji kolege ovdje.
Ah, da, znam - nikome se ne da citati .... :lol:
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

mislim da bi najbolje bilo nabavit neku knjigu i uciti iz nje al koju..............???? :?: :?: :?: :?:
User avatar
cvele
Napredujem
Napredujem
Posts: 165
Joined: 24-01-2007, 14:43
Location: BiH

Post by cvele »

Evo jedan tekst o PIC16F84 mikrokontroleru. Sve je lijepo objasnjenjo kroz primjere za ovaj mikrokontroler.
94 strane

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... C16F84.rar
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

ma briješ... tek ce ga taj text splašiti...
ne kazem, ok je krenuti na ovaj nacin ako misliš iči profesionalno, školski, ali prvi normalan samostalni rezultat, nece tako brzo....
mislim da ima puno jednostavnijih primjera npr kroz basic....
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

www.mikroe.com ima dobre knjige za pocetnike o PIC i AVR :!:
Ima cak i online verzija knjige za PIC16F84 cini mi se.
User avatar
DaTi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 730
Joined: 10-06-2007, 13:24
Location: Novi Sad - Srbija
Contact:

Post by DaTi »

cvele wrote:Evo jedan tekst o PIC16F84 mikrokontroleru. Sve je lijepo objasnjenjo kroz primjere za ovaj mikrokontroler.
94 strane

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... C16F84.rar
http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?t=2967 tu sam ja uzeo sors kod za rad pic i rs232 ali i dan danas nisam od tog sors koda napravio hex :( neznam zasto??
Post Reply