Radio kontrola na 27 MHz

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
stefke
Posts: 4
Joined: 28-11-2007, 21:33

Radio kontrola na 27 MHz

Post by stefke »

Naisao sam na ovu semu http://www.elektronika.ba/el.sheme/?akc ... idgrupa=31 i svidja mi se zato sto ima raspored elemenata na ploci, raspored provodnika na ploci... Pa sam hteo da otvorim diskusiju o tome koliki je domet ove naprav da li je vredi praviti i dali je moguce naci sve delove. Zanimaju me sva misljenja jer sam jos uvek pocetnik, i ne snalazim se bas dobro.
Shenda

Post by Shenda »

Pa sad... da si malo bolje čitao... (poljski - bljak :cry: ), možda si mogao naslutiti da u najboljem slučaju imaš oko 100mW na anteni, i možeš baciti oko 30 m daleko... 27 MHz je inače CB (civilni ili građanski opseg), pa ti se može desiti da baš neki CB-jaš prži sa 5W (koliko je maksimum dozvoljen zakonom, bilo nekad - sad ne znam?), na istom kanalu, pa tvoj daljinski lagano popiz**...
Svi djelovi se mogu naći, onaj ULY7741 (ili tako nekako) je 741, obično operaciono pojačalo, tranzistori, diode i kristal se nađu bez problema, eventualno su zavojnice (jako bitne!!!), problematične, moraš paziti kako ih motaš...
Za početnika... da vježbaš i učiš... Napravi! :wink:

Ja to ne bi pravio... ali ja nisam početnik :!:
Post Reply