Sema pojacala sa IGBT tranzistorima

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
mstevica
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 330
Joined: 04-06-2006, 22:56
Location: Ruma-Srbija

Sema pojacala sa IGBT tranzistorima

Post by mstevica »

Trabala bi mi sema audijo pojacala sa IGBT tranzistorima oko 300w.
Da nije mozda neko nesto pravio sa IGBT-om.

Pozdrav
Firkragg

Post by Firkragg »

Zasto IGBT? Osim u jako posebnim slucajevima IGBT nikad ne rade u linearnom rezimu. Izaziva lokalizirano grijanje i uglavnom je jako lose za njih.

A sad ako mislis na klasu D onda je opet zasto IGBT-ovi kad je u pitanju 'samo' 300W...
User avatar
mstevica
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 330
Joined: 04-06-2006, 22:56
Location: Ruma-Srbija

Post by mstevica »

Imao sam prilike kod nekog lika da slusam pojacolo koje je ona napravio sa igbt tanzistorima.Ima nekako specifican ton,topao ton,bas mu je perfektan.Jako lepo kontrolise zvucnike.Nije hteo da otkrije semu,stvarno fenomenalno radi.To jeste bas pojacalo i ja mislim da je u d klasi,koliko sam bacio oko u pojacalo.
Tragam za nekim pojacalom koje fino radi.Koje ima fini bas kao pojacalo samo za bas.Pravi sam jako mnogo modela pojacala sa fetovima ali oni nemaju fin bas.Moze ono linearno raditi koliko hoce ali basa nema.Najbolje pojacalo koje se meni najvise svidja je sa 2N 3771 u izlazima,mada i pa 300 pojacalo iz elektrora nije lose.

Pozdrav
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

Probaj moje pojacalo BLASTER. Vise puta je korisceno upravo kao izlazni stepen pojacala za bas gitaru i sa 4 omskim zvucnicima.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
Firkragg

Post by Firkragg »

Ima nekih shema na googlu, ali koriste se toshibini GT20D10 i sl. posebno namjenjeni za pojacala. S ovim ''obicnim'' IGBT-ovima nevjerujem da ces nesto postic.

http://www.arky.ru/audio/shem/igbt/igbt.htm


Sta se tice klase D to je sasvim druga prica. Dva IRFZ44 na malom komadu aluminija guraju 400W kontinuirano bez problema.

http://4hv.org/e107_plugins/forum/forum ... 21623.post
Post Reply