forest70 wrote:
To ti nije baš tačno! Ako ima više paralno kondezatora ili otpornika, ESR metar če izmjeriti "nešto", a na osnovi tog "nešto" ne možeš ustanoviti dali je kondezator ispravan.

Istina paralelni kondenzatori mogu pokazati pogrešno mjerenje, na to treba paziti pogotovo kod kondenzatora na grani napajanja između mase. Tamo ih je gotovo uvijek više u paraleli.
Tako da je svakako potrebno poznavati konfiguraciju sheme i imati određenog iskustva ako se kondenzatore mjeri u sklopu.
Kod mjerenja kondenzatora koji su u paraleli veliki ESR će u suštini značiti da su svi neispravni, što je rijetki slučaj. Ukoliko je samo jedan kondenzator u paraleli ispravan ESR će biti u granicama normale i na to se mora paziti. Tada je potrebno testirati svaki kondenzator zasebno s odlemljenom nožicom.
Otpornici NEĆE utjecati na mjerenje ESR-a, jer i ako se recimo nalaze paralelno kondenzatoru njihova će vrijednost uvijek biti puno veća od ESR-a te neće značajno utjecati na mjerenje. Da će se paralelno kondenzatoru nalaziti otpornik reda veličine ispod 10- neće.
Druga stvar na koju treba obratiti pažnju jest da proizvođači u datasheetu najčešće navode IMPEDANCIJU na 100kHz, a ne ESR. Razlike su nekad zanemarive, a nekad i nisu. Ovisi o kapacitetu i da li se radi o Low ESR kondenzatoru.
Velika većina "ESR" metara su zapravo mjerači impedancije na 100kHz, jer se predpostavlja da je Xc zanemariv. Upravo zbog ovog razloga neki "ESR" metri ne mogu mjeriti ESR kondenzatora malih kapaciteta, jer smanjivanjem kapaciteta raste Xc.
Razlog što mnogi metri mjere impedanciju jest jednostavnost. Kod takvih metara je zapravo jedino potreban oscilator na 100kHz odgovarajuće amplitude na taj se napon spaja DUT i otpornik na kojemu "mjerimo" struju. Pad napona na tom otporniku proporcijalan je struji, te je tu vrijednost napona samo potrebno povećati pojačalom te uređaj izbaždariti pomoću otpornika poznatih vrijednosti.
Pravi ESR metri rade na drugačijem principu te često rade s vektorima (fazorima). ESR je samo onaj otpor koji je u fazi s naponom. Neki rade i na principu sinkroniziranog detektora. Ovdje je opis jednog od principa
http://www.eevblog.com/forum/projects/d ... #msg354815
Prednost "ESRa" koji mjeri impedanciju jest da se pomoću njega najčešće može detektirati i kondenzator koji ima dobar ESR, ali je degradirao u kapacitetu, jer će to smanjenje kapaciteta povećati Xc pa tako i impedanciju.
Sad kada sam počeo o svemu i svačemu ne mogu ne spomenuti i taj oscilator od 100kHz koji se zapravo ne ponaša kao oscilator od 100kHz. Razlog tomu je opet jednostavnost te se umjesto sinusnog signala na 100kHz koji ima samo jednu harmoničku komponentu najčešće koristi pravokutni signal zbog lakšeg generiranja (astabil). Pravokutni valni oblik osim osnovne harmoničke komponente na 100kHz sadrži i niz viših harmonika (harmonika na višim frekvencijama) koji također mogu imati utjecaja na mjerenje.
I sam ESR je poprilično pomjenjiva veličina te je ovim veoma jake ovisnosti o frekvenciji poprilično osjetljiv i na temperaturu.
Da vas sad ne uplašim s ovim postom gotovo svaki ESR metar bilo da mjeri pravi ESR ili impedanciju će odraditi posao i više nego dobro, barem što se određivanja ispravnosti kondenzatora tiče. Potrebo je samo biti upoznat s uređajem i tehnikom mjerenja te znati prepoznati njegove nedostatke i kako oni mogu utjecati na ESR.
Za neka preciznija mjerenja ESRa ili laboratorijske svrhe ipak trebaju puno ozbiljniji instrumenti, ali vjerujem da nitko od nas nema potrebe za tim.