Promenljivi transformator

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Jovanca
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 40
Joined: 11-02-2006, 09:39

Promenljivi transformator

Post by Jovanca »

Kako mogu da napravim transformator kome bih moga da menjam izlazni napon.Na primep kada zelim da testiram neki uredjaj da mogu da koristim taj dok ne nabavim odgovarajuci
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

jel; te interesuje da je izlazni napon naizmjenican ili jednosmjeran?
ako trebas naizmjenicni onda je auto transformator rjesenje a aako trebas jednosmjeran onda napravi klasicni laboratorijski ispravljac sa naponom recimo od 0-30v i to je to.

pozdrav
User avatar
Jovanca
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 40
Joined: 11-02-2006, 09:39

Post by Jovanca »

Treba da je naizmenicni napon.Posto je taj auto transformator skup razmisljao sam da nadjem neki transformator sa sekundarom od 150V/300W a njegov primar vezem peku dimera.Pa kad menjam napona na dimeru, menjam ulazni napon u trafo a samim tim i izlazni.Jel to moguce?
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1248
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Post by alexa_pg »

Moze. Dimeri u principu "ne vole" induktivne potrosace, ali ako nije velike snage trafo moze. Postoje i sklopovi (dimeri) koji mogu upravljati i aparatima za varenje.
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

pa moglo bio se to tako izvesti samo sto na sekundaru neces imati sinusoidu nego malo drugaciji oblik napona koji neki potrosaci bas i ne vole.
klasicna sema dimera kao sto rece alexa ne vole bas induktivnost ali imas sema sa dodatkom jps par elemenata koje to regulisu,naprimer na novijim ves masinama gdje se broj obrtaja motora postepeno povecava a koje regulise elektronika uglavnom preko triaka.

a mozes li nam reci kakvi su to potrosaci koji traze razne napone i to jos naizmjenicne?

pozdrav
User avatar
Jovanca
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 40
Joined: 11-02-2006, 09:39

Post by Jovanca »

Nemam konkretnu potrebu nego mi je takva ideja pala na pamet pa reko da pitam nekog ko bolje zna.Cisto ako u trenutku nemam potreban trafo da nesto isprobam koristim taj pa ako radi ja pribavim odgovarajuci.

A imate li neku semu takvog dimera koji je pogodniji za ovu moju zamisao?
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

probaj izvaditi tu automatiku iz neke busilice koja ima mogucnost podesavanja obrtaja.
a opet te ja ne kontam kakvi su to uredjaji... :roll:
nemogu sad nikako da se sjetim da li sam skoro vidio neki uredjaj koji neradi na 220v ili eventualno na 24v a svi elektronskli uredjaji rade na jednosmjeran napon a ti hoces naizmjenican.

pozdrav
User avatar
Jovanca
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 40
Joined: 11-02-2006, 09:39

Post by Jovanca »

Pa npr napravim pojacalo i hocu da ga ispitam.Ono naravno radi sa jednosmernim naponom pa u tu svrhu postoji deo koji ispravlja napon.Ali da bih ja ispitao i taj isptavljac kroristim taj trafo pa ako radi ja kupim trafo sa odgovarajucom izlaznom snagom i naponom.Nista konkretno rekoh ali mi je ideja pala na pamet pa da vidim jel moguce
Ajde ako nadjes neku semu ti je baci ovde da sad ne trazim neke busilice ili slicne stvari
Pozdrav
Post Reply