ATtiny2313 pitanje

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Post Reply
User avatar
mstevica
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 330
Joined: 04-06-2006, 22:56
Location: Ruma-Srbija

ATtiny2313 pitanje

Post by mstevica »

Hteo sam da kupim ATtiny2313-20pu pa sam naleteo na ATtiny2313a-pu koji je malo malje nego duplo jeftinjio od njega.Isapda da je 2313a-pu boli a jeftiniji.To mi nije jasno , pa itesuje da li sam upravu ili nesto dobro nisam skotao.
Pozdrav
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: ATtiny2313 pitanje

Post by trax »

Izgleda da nisu bas identicna ta dva atmela, tako barem pise u ovom dokumentu o migraciji sa jednog na drugi: http://www.atmel.com/Images/doc8261.pdf
Na kraju ima tabela u kojoj su navedene razlike u nekim registrima. Nisam gledao zasebne datasheetove pa da vidim da li ima kakvih novina u ovoj A verziji ili su samo neki updejti/optimizacije u pitanju.

A sto se tice tvog pitanja: ovaj losiji je skuplji od novijeg boljeg? To neka te ne cudi. Ovaj stari je skuplji jer se vise ne proizvodi pa ako neko zeli bas njega mora da plati malo vise da bi ga dobio. Ista stvar je sa PIC16F84 i PIC16F628A, ovaj duplo bolji je jeftiniji (barem po ebay-u kad sam gledao) :-)
buco-1
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-10-2010, 21:22

Re: ATtiny2313 pitanje

Post by buco-1 »

Najčešće se radi o razlici u naponu napajanja (pojasnjeno u tekstu o prg. u assembleru) i nekim od registara posebne namjene. Skup radnih registara je jednak (od r0--ZH:ZL para, svih 32 registra) za čitavu seriju AVR/Mega.
Glavni konfiguracioni registri su uglavom isti, pogotovu ako su u istoj podgrupi (tiny).

Ako je SW pisan u HPL-u onda pogledati samo konfiguracione registre i one koji se definiraju u inicijalizacijkoj rutini jer HPL-i (compiler) koriste oko polovinu iz skupa radnih registara, najčešče (čak i Atmel studio C++ alat). Tako da je prebacivanje s jednog na drugi MCU olakšan maksimalno, na uštrb efikasnosti.
U assembleru je stvar još jednostavnija, kopiraš ne asemblirani SW i redefiniraš registre (kao i u HPL-u).
Problem je jedino ako radiš čistu kopiju bez intervencije ili ne možeš doći do izvornika (sourece code), a ne ide ti reinženjering (analiza disassembliranog koda).

Pozdrav.

P.S. Možda i nije neki savjet ali ja ne znam bolje.
Today's scientists have substituted mathematics for experiments, and they wander off through equation after equation, and eventually build a structure which has no relation to reality.
- Nikola Tesla
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: ATtiny2313 pitanje

Post by trax »

The ATtiny2313A is a functionally identical, drop-in replacement for the ATtiny2313. All devices are subject to the same qualification process and same set of production tests, but as the manufacturing process is not the same some electrical characteristics differ.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: ATtiny2313 pitanje

Post by InTheStillOfTheNight »

Trax ne znam odakle si ovo paste-o, ali koliko se meni čini A verzija ima 2 ISR vektora više i postoje neke razlike u registrima... Po meni iz C-a nešto je malo različit sa više HW podrške, ali to u većini software-a možemo zanemariti. Većina razlika između A verzija se svode na potrošnju, HW razlike oscilatora i razlike u FUSE postavkama, no kod ovoga ima i tih razlika u ISR vektorima i nekoliko registara. Iz HPL-a te razlike su nevažne jer i tako compiler brine o tome.
InTheStillOfTheNight
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: ATtiny2313 pitanje

Post by trax »

To je citat iz Atmelovog PDF dokumenta: http://www.atmel.com/Images/doc8261.pdf

Ako ovaj A ima 2 vektora vise, mozda je kompatibilno u smjeru ATtiny2313 -> ATtiny2313A a ne i obratno... mozda... ali ja bi vjerovao ovom Atmelovom dokumenti u ubacio A verziju u uredjaj.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: ATtiny2313 pitanje

Post by InTheStillOfTheNight »

U principu treba samo compileru napomenuti da je A verzija i bilo koji software ranije pisan će raditi. Include datoteka samo će pravilno rasporediti vectore i adrese registara. Ne znam sada napamet jesu li vectori dodani poslje ranije verzije ili su negdje između, isto tako ne znam jesu li registri dodani na neiskorištene adrese, sve te detalje moguće je provjeriti u datasheetu, ali poznavajući AVR, samo treba compileru reći da je A verzija i ne zamarati se sa detaljima. Kod AVR-a su te prelazne pojave jako dobro sređene i ako je SW pisan u HPL-u nema nikakvih problema.
InTheStillOfTheNight
Post Reply