Potreban materijal za početak servisiranja

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
wragg
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 01-02-2008, 17:53
Location: Mostar/Capljina

Potreban materijal za početak servisiranja

Post by wragg »

Pozdrav ekipa!

Već duže vrijeme vodim jedan PC servis, a za poslove servisa elektronike sam uvijek imao vanjske suradnike, pa sam njima na servis nosio razne LCD ekrane, punjače za laptope i slično.
Sad bih htio i sam probati malo raditi oko toga jer sam vidio da je u 90% slucajeva problem u dotrajalim elektrolitima.
Od alata imam Weller WECP 20 i neki unimer vulgaris, a mislim da će mi to biti i više nego dovoljno. Ono što me zanima je šta bih sve trebao naručiti od potrošnog materijala za početak? Nisam vidio niti kod jednog elektroničara da ima 150 vrsta raznih elektrolita, tako da pretpostavljam da postoji nekih par vrsta uobičajenih koje se mora imati.
Hvala unaprijed na odgovorima.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Potreban materijal za početak servisiranja

Post by Feko »

Kako si i sam rekao da je 90% problem u elektrolitima..ali ne u njihovom kapacitetu koji i onako ima velike tolerancije a kondenzator je ipak ispravan. Bitniji je ekvivalentni serijski otpor (ESR) a kako i kod novih kondenzatora ima puno "škarta" nezaobilazni instrument je kvalitetan ESR metar.
evo ga na linku :D
http://www.njuskalo.hr/mjerni-instrumen ... as-4234453
Ako ga pak imaš želju sam praviti, u oglasu imaš i link do orginalne stranice :wink:
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Potreban materijal za početak servisiranja

Post by nano »

Preporucam ovaj ESR metar od g.Feke....radi odlicno ,kvalitetno napravljen ,lemljenje vrhunsko...
svaka cast
i to ti je neophodan instrument u servisiranju.Samo vrijeme koje ti ustedi ,kada mozes provjeriti elektrolit bez skidanja sa plocice,otplati instrument u dva popravljena uredjaja.
Nabavi :
2200uf 16v i 25v
1000 uf 16v i 25v
470uf 16v i 25v

220uf 16v 50 v
100uf 16v i 50 v
10uf 50v
4,7uf 50v
i to bi ti trebalo biti dovoljno.Kolicine odredi sam.
A ,da ,jos 47uf 400v za primarnu starnu napajanja.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
wragg
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 01-02-2008, 17:53
Location: Mostar/Capljina

Re: Potreban materijal za početak servisiranja

Post by wragg »

Hvala na konkretnom i brzom odgovoru. ESR metar definitivno moram nabaviti prvom prilikom.
Navedeni elektroliti mi znaci univerzalno idu u sve invertere lcd monitora i punjače za laptope?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Potreban materijal za početak servisiranja

Post by nano »

Uglavnom su te vrijednosti koristene u vecini uredjaja.Umjesto 10V kondenzatora koristis 16V i sretno sa popravcima :)
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply