Koji digitalni potenciometar ?

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Koji digitalni potenciometar ?

Post by Black Angel »

Pozdrav ekipa
Evo nisam odavna nista pisao pa mislim da je doslo vrijeme da vas malo upilam sa par tema :lol:

Ajde ovako.
Trebao bi mi linearni digitalni potenciometar kojeg bi mogao upravljati pomocu mikrokontrolera....
Ja sam pokusavao sam naci po guglu al nema tu srece, posto mi nisu dosad trebali, nemam blage veze kako bi to sto trazim trebalo izgledat....
Ako ima neko neku dobru shemu pa da mi pomogne malo bio bi zahvalan :wink:
Korg X5D <3
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Re: Koji digitalni potenciometar ?

Post by Cosa »

Maxim, pa biraj:
http://www.maxim-ic.com/products/digi_pot/
Shema datasheet :)
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: Koji digitalni potenciometar ?

Post by Black Angel »

Hvala na trudu al nimalo nisi pomogo :lol:
Do te maximove stranice sam i sam doso guglajuci, al kao sto sam naveo, izgubim se u moru tih vrazijih potova jer nemam blage veze kako oni definiraju (zovu) ono sta meni treba... :roll:
Korg X5D <3
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Koji digitalni potenciometar ?

Post by InTheStillOfTheNight »

A zašto bi ti trebao linearni digitalni potenciometar kojeg možeš upravljati pomoću mikrokontrolera?

Ne znam koja bi to bila primjena a da umjesto takvog nečega ne možeš iskoristiti bilo koji DAC iliti digitalno analogni konverter... Ima ih na tone, svih verzija, komunikacijskih protokola, boja i dimenzija...
Možeš li takvo što prilagoditi tvojoj shemi koju ne vidim tu na forumu?
InTheStillOfTheNight
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: Koji digitalni potenciometar ?

Post by Black Angel »

Shema jos ne postoji pa logicno da je nemos vidit :lol:
Taj digitalni pot bi trebao zamjeniti mehanicki pot koji je u sklopu jednog drugog sistema.
Otvoren sam za prijedloge...
Korg X5D <3
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Koji digitalni potenciometar ?

Post by InTheStillOfTheNight »

A postoji li shema tog drugog sistema?
Jer bez točne sheme nitko ti ne može reći što da ubaciš unutra. Ako već nemaš shemu onda se moraš najprije uhvatiti instrumenta te izmjeriti POT, i po mogućnosti skinuti barem dio sheme koji je vezan za taj POT i svakako ispitati naponske nivoe na samom POT-u.

Korisno bi bilo navesti i o čemu se radi jer iz 2 crne kutije od kojih niti jedna nema shemu i opis funkcionalnosti jako je teško nešto kvalitetno predložiti.
InTheStillOfTheNight
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Koji digitalni potenciometar ?

Post by niho »

Pogledaj ovdje ima i semplica a sheme imas u datasitu pojedinih elemenata.
_heX
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 29-10-2009, 20:09
Location: Republika Zagorje

Re: Koji digitalni potenciometar ?

Post by _heX »

Hvala na trudu al nimalo nisi pomogo :lol:
Do te maximove stranice sam i sam doso guglajuci, al kao sto sam naveo, izgubim se u moru tih vrazijih potova jer nemam blage veze kako oni definiraju (zovu) ono sta meni treba... :roll:
Kao sto ti je receno, izmjeri prvo taj pot koji mislis zamjenit i imas prvi parametar (R). Linerani/logoritamski, drugi parametar. Jel trebas vise pot-a ili je jedan dosta, treci parametar (POTs/Channels). Kolika ti je rezolucija potrebna, odnosno koliko pot treba imati razlicitih vrijednosti (jbga. ipak je digitalni), cetvrti parametar (Steps/Taps). Dal pot treba zadrzati svoju postavku u slucaju nestanka napajanja, peti parametar (Volatile - ne pamti / Non Volatile - pamti). Nacin na koji ces upravljati pot-om, spi, i2c, up/down, sesti parametar. Max struja koju pot moze podnjeti, sedmi parametar.
_heX
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 29-10-2009, 20:09
Location: Republika Zagorje

Re: Koji digitalni potenciometar ?

Post by _heX »

Zaboravih reci da i Microchip ih ima
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: Koji digitalni potenciometar ?

Post by Black Angel »

Evo ovako.
Hex hvala sto si napisao ove parametre, sad bar razumijem sta tamo melju...
InTheStillOfTheNight wrote:A postoji li shema tog drugog sistema?
Jer bez točne sheme nitko ti ne može reći što da ubaciš unutra. Ako već nemaš shemu onda se moraš najprije uhvatiti instrumenta te izmjeriti POT, i po mogućnosti skinuti barem dio sheme koji je vezan za taj POT i svakako ispitati naponske nivoe na samom POT-u.

Korisno bi bilo navesti i o čemu se radi jer iz 2 crne kutije od kojih niti jedna nema shemu i opis funkcionalnosti jako je teško nešto kvalitetno predložiti.
Nazalost ne postoji ni shema ni tog drugog sistema niti ikoji nacin da se izmjeri...
Taj drugi sistem je zapravo MIDI kontroler tj. midi klavijatura koja se prvo treba kupit, pa rastavit i iskoristit elektronika za projekt....
To mi je nekako najbolja opcija sto mi je zasad pala napamet.... sumnjam da je bas lako za izvesti takvo nesto, ali svakako cu se prije raspitati...
Uglavnom, treba taj kontroler kupit pa onda napravit mjerenja ali problem je sto mi se to neisplati kupovat ako prvo ne realiziram i testiram shemu (kosta oko 600kn).
Na to sve sam malo zaboravio kad sam nabrzaka postavio temu i jasno mi je da nema bas puno toga oko cega mi u ovom momentu mozete pomoci...

No ono sto mogu napravit jes saznat na koji nacin inace ti potenciometri funkcioniraju tj. kako koristit i postavit potenciometar na zeljenu vrijednost pomocu SPI ili I2C protokola (koji je bolji, koji jednostavniji a sto je nekako najlogicnije za uzet ? xD)
Kad saznam kako upravljat potenciometrom, onda bi teoretski samo trebo isprogramirat PIC kako mi treba i potenciometar naknadno kupit kad budem tocno znao ostatak informacija.... kako drukcije... :roll:
Korg X5D <3
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: Koji digitalni potenciometar ?

Post by jazz »

Black Angel wrote: No ono sto mogu napravit jes saznat na koji nacin inace ti potenciometri funkcioniraju tj. kako koristit i postavit potenciometar na zeljenu vrijednost pomocu SPI ili I2C protokola (koji je bolji, koji jednostavniji a sto je nekako najlogicnije za uzet ? xD)
Kad saznam kako upravljat potenciometrom, onda bi teoretski samo trebo isprogramirat PIC kako mi treba i potenciometar naknadno kupit kad budem tocno znao ostatak informacija.... kako drukcije... :roll:
Ne kužim o čemu se radi, ali kod digitalnih pot-ova bitno je da ti odgovara omaža i struja koju pot može propustiti. Isto tako s obzirom na napajanje pot-a koja maximalna amplituda ulaznog signala može biti, da nebi došlo do klipinga. I dali je broj koraka (tebi) sasvim dovoljan za rad.

Konkretno, ako se radi npr. o audio signalu, nešto manje amplitude od standardnih 3V RMS, DS1802 ne treba nikakav kontroler (iako se može kontrolirati SPI protokolom) nego se može smanjivati/pojačavati običnim push-buttonima. Mana mu je što je ulazni signal limitiran na -2.5V/+2.5V. DS1808 je sličan proizvod koji se kontrolira I2C protokolom i ima nešto manje koraka od prethodnog, ali sasvim pristojan ulazni raspon signala (-12V/+12V).

Način na koji ti pot-ovi funkcioniraju interno je potpuno nebitna stvar ovdje, a SPI/I2C je standardni protokol koji se koristi i na bezbroj uređaja koji nemaju veze s digitalnim pot-ovima.
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: Koji digitalni potenciometar ?

Post by Black Angel »

Push button mi ne pase... mora bit neki sa spi/i2c protokolom
Prostudirat cu malo taj DS1808

Tnx
Korg X5D <3
Post Reply