Naponska sklopka (?)

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
paradajz
Posts: 10
Joined: 14-09-2011, 00:50

Naponska sklopka (?)

Post by paradajz »

Pozdrav svima. Imam auto pojačalo koje je spojeno na računalo i koje bi trebao upaliti koristeći USB signal od 5V, odnosno, kada je računalo ugašeno pojačalo se također gasi. Pojačalo se napaja preko odvojenog napajanja za PC. Sve ideje su dobrodošle :D
semax
Posts: 13
Joined: 13-06-2011, 21:16

Re: Naponska sklopka (?)

Post by semax »

Ja sam kod sebe pravio nesto slično, i mislim da je to najednostavnije. Uzeo sam +12 volti sa napojne jedinice compa ubacio jednu diodu za zaštitu 1n4148, ili 1n4007, ili slična relej od 12 volti i to je to. Uključivanjem kompjutera proradi relej, koji kod mene uključuje monitor, zvučnike, ruter, i naravno obratno gašenjm kompjutera preko releja sve se isključi. Što se tiče usb porta mislim da negdje imam šemu pa je okačim.
paradajz
Posts: 10
Joined: 14-09-2011, 00:50

Re: Naponska sklopka (?)

Post by paradajz »

Tako nešto funkcionira da i razumijem princip ali stvar je u tome da se to pojačalo napaja preko drugog napajanja (ne onog u kompu nego drugo). Meni bi trebala shema s kojom bi tih 5V od USB-a palilo pojačalo (12V) pa bih proveo USB kabel iz kompa u to napajanje.
semax
Posts: 13
Joined: 13-06-2011, 21:16

Re: Naponska sklopka (?)

Post by semax »

Evo link, http://damir-pavkovic.iz.hr/projekti/ra ... kidac.html, dakle prekidač preko usb porta. Nadam se da je pomoglo drug. Preko releja možeš uključivati bilo koje isto ili drugo napajanje.
paradajz
Posts: 10
Joined: 14-09-2011, 00:50

Re: Naponska sklopka (?)

Post by paradajz »

Ovo je odlično :D Hvala puno!
Post Reply