2 HDD preko sklopke

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
GogyCRO
Posts: 7
Joined: 18-08-2011, 13:46

2 HDD preko sklopke

Post by GogyCRO »

Poštovanje narode,

planiram u kompjuter stavit 2 HDD, ali preko sklopke i sada me zanima da je li dovoljno samo ovaj spoj preko sheme(crvena linija 5V, žuta 12V), u svaki HDD ce ici jos po 2 crna kabela sta nije nacrtano, jer oni ne idu preko sklopke.

http://217.26.67.168/uploads/2/9/2927697/shema.bmp

ili se treba jos nesto dodat kao stabilizator napona, kondenzator i sl., ovo nije moje podrucje tako da pitam vas za prijedlog i misljenje.


Pozdrav.
sashko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 370
Joined: 29-03-2010, 13:56
Location: GRAD EXITA

Re: 2 HDD preko sklopke

Post by sashko »

ako planiras ukljucivati i iskljucivati diskove to mozes i iz biosa bez ikakvih dodataka
GogyCRO
Posts: 7
Joined: 18-08-2011, 13:46

Re: 2 HDD preko sklopke

Post by GogyCRO »

To je presporo, treba mi nesto brže zato mi je došlo ovo na ideju, sklopkom odredujem koji HDD koristim i gotova prica, onako trebam stiskat DELETE ili koju vec tipku za BIOS pa ici u postavke pa birat , pa SAVE pa opet palit kompjuter.

Naravno kompjuter treba biti izgasen, pa tek onda biram koji HDD koristim.
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1248
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: 2 HDD preko sklopke

Post by alexa_pg »

Svi noviji racunari imaju mogucnost preko F8 izbor medija sa koga se pokrece BOOT tako da ti je ovo najjednostavnije. Kakvi preklopnici i zezalice
Alexa
GogyCRO
Posts: 7
Joined: 18-08-2011, 13:46

Re: 2 HDD preko sklopke

Post by GogyCRO »

E ta mi se ideja isto svida jedan HDD je podešen kao default, a da bi se uslo u drugi treba se stiskat F8 , ali imamo sada drugi problem kada bi upalia prvi disk ,vidia bi mi se drugi ,a to ne zelim .

Postoji li mogucnost da dok jedan disk radi ,da se drugi ne vidi i da to bude automatski namjesteno a ne da se svakim ulaskom to treba namistat ??
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1248
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: 2 HDD preko sklopke

Post by alexa_pg »

Koji su OS na ta dva diska. Jedan ti je predpostavljam Windows, a drugi?
Alexa
GogyCRO
Posts: 7
Joined: 18-08-2011, 13:46

Re: 2 HDD preko sklopke

Post by GogyCRO »

Windows XP i Windows Ultimate

a drugi kompjuter

Windows 7 Profesional i Windows Ultimate


znaci u cemu je stvar da objasnim, u firmi imamo kompjutere i to bi radia radi ove kontrole koja dolazi za provjeravanje legano/ilegalnih programa. Znaci na jednom HDD bilo bi sve original, a na drugom HDD bi instalira druge windowse i programe koji su preskupi,a ne isplati nam se kupovat kao Autocad, Eplan, Adobe Acrobat i sl.. Znači treba mi da se HDD međusobne ne vide i da mogu mjenjat kojeg koristit brzo i efikasno.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1631
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: 2 HDD preko sklopke

Post by nano »

u kojoj firmi radis?
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
"Samo se sirotinja buni,bogati sute i trpe!"
GogyCRO
Posts: 7
Joined: 18-08-2011, 13:46

Re: 2 HDD preko sklopke

Post by GogyCRO »

nano wrote:u kojoj firmi radis?
:D pa da mi pošalješ kontrolu :D :wink:

još studiram, ali sam dobia ponudu da radim u jednoj projektantskoj firmi za energetiku, pošto sam najmlađi zadužili su me da smislim kako da rijesim taj problem, jer za zadnju opciju smo ostavili pokupovat sve originalne programe, jer za sami AutoCAD trebali bi radit 5godina bez prestanka i da imamo posla svaki dan, cijene su prestrasne.
sashko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 370
Joined: 29-03-2010, 13:56
Location: GRAD EXITA

Re: 2 HDD preko sklopke

Post by sashko »

kazi odma zasta ti treba a ne okolo naokolo,to sto ti oces to se radi sa najobicnijom fiokom ili rekom za hdd koja ima kljuc, i jos najbolje su one stare metalne,kada je kljucem zakljucana racunar ce videti hdd ako je odtkljucana racunar ga nevidi iako stoju iako je povezan,kljuc drzis kod sebe kad upadne inspekcija otkljucas ga i taj disk u fioci je neaktivan
GogyCRO
Posts: 7
Joined: 18-08-2011, 13:46

Re: 2 HDD preko sklopke

Post by GogyCRO »

Sorry prijatelju sta ja znam, svak drugacije reagira na to, a ne prepire mi se i raspravlja zasto ne kupujemo originale i sl.

Za to jos nisam cua, a mogu rec da nisam ni vidia, mos mi dat neki link za to da malo procitam i sta treba kupit za to ,tako da vidim jer koliko sam razumia to bi mi se najvise isplatilo. Kompjuteri su 3-4 godine tako da nemaju bas neke mogucnosti sta imaju novi, pokusao sam da napravit boot preko eksternog HDD, ali matična to ne podrzava.
sashko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 370
Joined: 29-03-2010, 13:56
Location: GRAD EXITA

Re: 2 HDD preko sklopke

Post by sashko »

odakle si iz kog mesta ?
posto ti pise CRO u nicku onda predpostavljam da si iz hrvatske,evo ti link pa ovako nesto trazi ima i sata i pata(ide)
http://www.optimum-online.hr/detalji_pr ... 0ls2f.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
Last edited by sashko on 19-08-2011, 13:53, edited 1 time in total.
GogyCRO
Posts: 7
Joined: 18-08-2011, 13:46

Re: 2 HDD preko sklopke

Post by GogyCRO »

Iz Splita 8)
sashko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 370
Joined: 29-03-2010, 13:56
Location: GRAD EXITA

Re: 2 HDD preko sklopke

Post by sashko »

evo odgovorio sam ti gore ;)
Post Reply