Senzor blizine za auto

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
luchni
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 05-06-2011, 13:49
Location: Hrvatska/Osijek

Senzor blizine za auto

Post by luchni »

Pozdrav svima,

trebao bih shemu za tzv. 'proximity sensor' koji bi aktivirao relej kada se auto nađe 30-ak cm od senzora. Kopao sam malo po internetu i čini mi se da bi induktivni senzor bio najbolji za ovaj posao, no brine me domet takvog senzora. Također sam našao te senzore na ebay-u za 10-ak dolara, no neznam na kakvu 'elektroniku' ih spojiti i je li uopće potrebna stoga je svaka pomoć dobrodošla.
visok
Napredujem
Napredujem
Posts: 107
Joined: 22-04-2011, 10:53

Re: Senzor blizine za auto

Post by visok »

Induktivni senzori nemaju tako dalek dohvat barem koliko je meni poznato rade najviše na nekoliko cetimetara. Za reagovanje na veće rastojanje su i sami senzori večih dimenzija. Rade na osnovu promjene indukcije ili frekvencije kad se im približi metal,najbolje željezo. Induktivni senzori malih dimenzija (m5 x 20) imaju zonu aktiviranja do najviše 1mm. Recimo senzor veličine M18 x 50 ima maksimalni dohvat 20mm.
Napon napajanja im je od 12-30V ali to ne važi kod svih,rade se za AC i DC napone. Za jednosmerni napon imaju dve varijante prema polaritetu izlaza PNP i NPN,te prema funkciji izlaza NO normalno otvoten i NC normalo zatvoren kontakt koji mjenja stanje kad se aktivira.Izlaz senzora može se opteretiti u najviše slučaja sa strujom do 100mA. Pošto se autom približiš raznim nemetalnim preprekama ili drugom autu sa plastičnim odbojnikom ti takav senzor ne bude efikasan. Za takve svrhe koristi se optički senzor,akustički-soner senzor,radarski i laserski. Za primjenu kod automobila za parkiranje se upotrebljavaju soneri... ultrazvučni senzori.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Senzor blizine za auto

Post by bob4 »

http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?t=610" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
luchni
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 05-06-2011, 13:49
Location: Hrvatska/Osijek

Re: Senzor blizine za auto

Post by luchni »

@visok
Da, izgleda da neće biti ništa od induktivnih senzora, ipak hvala za informacije :)

@bob4
Hvala za link, jedini problem mi je PIC, nemam programator, a neznam nikoga tko ga ima. Nadalje, zamjenu za LMC6032 sam našao u Chipoteci, TLC272 svega par kuna dođe, LP311 nemaju u katalogu ni Chipoteka ni Electronic Centar, jel može umjesto njega LM311? Jel može neka zamjena za BC807, a da nije SMD? Zamjenu za BAS16 sam našao u Electronic Centru, 1N4151, a ove N1076 i N1081 transducere nigdje ne nađem, ni na ebay-u ih nema.

Što mislite, ima li ova shema potencijala? Svi dijelovi su lako nabavljivi, jedino me zanima jesu li ono obični kondenzatorski mikrofoni ili nešto drugo? Također, kako ih postaviti? Jedan pored drugog, nasuprot jedan drugome ili na neki treći način, nije mi to jasno??
http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... arbone.gif
[Luke:] I can’t believe it. [Yoda:] That is why you fail.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Senzor blizine za auto

Post by bob4 »

Traži shemu sa ovim predajnikom i njegovim parom prijemnikom; oni se nalaze ugrađeni u nekim automobilima:
http://www.chipoteka.hr/www_new/modules ... 2540700031" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
luchni
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 05-06-2011, 13:49
Location: Hrvatska/Osijek

Re: Senzor blizine za auto

Post by luchni »

Pošto sam ograničen na Chipoteku i Electronic Centar, u katalogu nemaju prijemnik MA40A5R, odlučio sam se na Vellemanov kit K3502 koji koristi te senzore, a imaju ga u ponudi. 50-ak kuna je skuplji nego kad bi uređaj sam pravio, tu je još i crtanje pločice itd. tako da su sve glavobolje izbjegnute :D

http://www.velleman.eu/downloads/0/illu ... _k3502.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Puno hvala bob4, pozdrav :)
[Luke:] I can’t believe it. [Yoda:] That is why you fail.
visok
Napredujem
Napredujem
Posts: 107
Joined: 22-04-2011, 10:53

Re: Senzor blizine za auto

Post by visok »

Ovo je više za kućnu upotrebu ili za neke male auto ili robotske modele,nekad su to bili prvi telekomanderi sa tim senzorima.
Ovi senzori su previše osetljivi na prljavštinu...prašina,voda...to če ti sve ući u senzore.
Ako to trebaš za pravi auto onda ti je to u rangu 150 eura. Ima neka nova metoda kao sa predajnom i prijemnom antenom na istoj traci kao senzor.
http://www.proxel.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
luchni
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 05-06-2011, 13:49
Location: Hrvatska/Osijek

Re: Senzor blizine za auto

Post by luchni »

Ne trebam ništa toliko skupo, na kraju krajeva ni nemam 150 eura. Osnovna ideja je bila da kada auto prednjim krajem dođe na određenu udaljenost od zida na kojem bi bio montiran uređaj, isti bi dao svjetlosno ili zvučno upozorenje. Bez ikakvog petljanja po autu, ugradnje nečega pod branik ili slično. Inače sam na slična rješenja kao što si predložio naišao na ebay-u za 15-ak dolara, 4 senzora, displej i kontrolna jedinica koji idu u kokpit auta, čak dobiješ borer s krunom za izbušiti branik :) . Ovo mi treba za garažu koja je dosta uska, i sjedalo u autu je nisko pa je nepreglegno za parkirati. Što se tiče prašine i prljavštine, imam komad one spužve što se stavlja na mikrofone, pa bih ju zalijepio ispred senzora i time riješio problem.
[Luke:] I can’t believe it. [Yoda:] That is why you fail.
visok
Napredujem
Napredujem
Posts: 107
Joined: 22-04-2011, 10:53

Re: Senzor blizine za auto

Post by visok »

Sad mi je jasnije. Ali da dobiješ čitav komplet za 10 dolara to me malo čudi jer sam i sa ovim senzorima vidio na sajmu najnižu cjenu oko 60 eura. Kakva kvaliteta ?? Možda bi mogao to rješiti i sa optičkim senzorom tako da imaš izvor svjetlosti sa jedne strane (laser) a sa druge strane fototranzistor ili fotodiodu kao senzor. Preko elektronike (prekid svjetla) uključi rele i dalje sijalicu ili sirenu. Kad autom prekineš snop svjetlosti aktivira se rele. Ako ti nebi smetalo na podu da staviš neku nagaznu letvu preko koje se aktiviraju prekidači i sa njima pališ sijalicu ili srenu....kao najbža i najjeftinija varijanta.
User avatar
luchni
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 05-06-2011, 13:49
Location: Hrvatska/Osijek

Re: Senzor blizine za auto

Post by luchni »

Kvaliteta je naravno upitna, no i kvalitetne stvari se kvare kad-tad pa bi se možda ovo čak i isplatilo uzeti (čak i par kompleta za tih 60-ak eura).
Evo link:
http://shop.ebay.com/i.html?LH_PrefLoc= ... 86.c0.m282" onclick="window.open(this.href);return false;

Razmišljao sam o tome, uzeti onaj kirvajski laser pa eksperimentirati sa fotodiodama, no nisam se želio zezati s namještanjem lasera, imam kratak fitilj za takve stvari. Takva nagazna letva je svakako pod razmatranjem, sve dijelove za takvu izvedbu već imam, razne releje, nekoliko graničnih prekidača, jedino bi trebao smisliti neku 'mehaniku' za to. Nije to ništa hitno, nego bi bilo lijepo imati takav uređaj, posebno jer mi je auto već malo 'kvrcnut' baš u toj prokletoj garaži :D
Hvala ti na prijedlozima, napraviti ću oba rješenja, i složiti kit i napraviti tu 'letvu', pa vidjeti što bolje radi.
[Luke:] I can’t believe it. [Yoda:] That is why you fail.
visok
Napredujem
Napredujem
Posts: 107
Joined: 22-04-2011, 10:53

Re: Senzor blizine za auto

Post by visok »

Ja sam mislio na neki ovakav laser kod kojega se zraka ili tačka ljepo vidi i nema baš puno da se mučiš namještanjem kao kod infra crvene svjetlosti. To mislim da dobiješ za 20kn ili još manje.Možeš staviti zajedno sa prijemnim senzorom i elektronikom sa jedne strane da koristiš isto napajanje,sa druge strane staviš ogledalo da ti vrati zraku na fototranzistor.
http://www.scitoyscatalog.com/Merchant2 ... Code=LASER" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
luchni
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 05-06-2011, 13:49
Location: Hrvatska/Osijek

Re: Senzor blizine za auto

Post by luchni »

Da, to je taj 'kirvajski laser' :D

Jedini problem koji vidim u ovom slučaju je da laser onda mora konstantno raditi, a bilo tko tko je imao takav laser zna koliko oni traju. Druga varijanta je onakva nagazna letva koja aktivira laser koji aktivira elektroniku koja aktivira singalizaciju... razumiješ kud ciljam.
Još jedna stvar koja me brine je nakon što auto aktivira senzor, uređaj se mora ugasiti nakon određenog vremena. Tu sam razmišljao o ugradnji tajmera, no opet sam naišao na problem: većina shema koje sam vidio za pobudu koriste samo jedan impuls, signal ili kako već, a kod mene je obrnut slučaj, sklop konstantno dobiva taj impuls, a tako nikad neće raditi kako treba.

Edit:

Imam osjećaj da se ovo bespotrebno zakompliciralo (od moje strane, ti i bob4 ste dosad bili od velike pomoći :) ), možda naći shemu tajmera bez tipkala, kojem bi prekidao napajanje ili nešto slično? Sve mi ovo teži prema 'letvi', bez puno prtljanja i izmišljanja tople vode.

Znači kad auto kotačem nagazi na letvu, ona sama služi kao prekidač koji aktivira tajmer koji aktivira/deaktivira neku žaruljicu ili LEDice. Jednostavnije ne može... izgleda da sam si sam odgovorio :D
[Luke:] I can’t believe it. [Yoda:] That is why you fail.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Senzor blizine za auto

Post by bob4 »

Pošaljem ti ja kompletan materijal sa šemom, senzorima i dijelovima. Tvoje je samo napraviti pločicu i staviti na zid garaže..... :wink:
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Senzor blizine za auto

Post by trax »

http://www.ramseyelectronics.com/downlo ... ls/md3.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
luchni
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 05-06-2011, 13:49
Location: Hrvatska/Osijek

Re: Senzor blizine za auto

Post by luchni »

Jako mi se sviđa ovaj kit, svi elementi su mi lako nabavljivi, jedino bih diode morao uzeti sa ebay-a. Koliko vidim po slikama sastavljenog kit-a antena je samo komad žice, jedino me zanima duljina te žice jer nema nigdje podatak o tome. Jel se može izračunati ta duljina?
Čekam da mi bob4 javi cijenu za njegovo rješenje pa ću vidjeti što ću uraditi.
Hvala za link :D
[Luke:] I can’t believe it. [Yoda:] That is why you fail.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Senzor blizine za auto

Post by bob4 »

Mislim da ti je ovo povoljno (153,00kn):
http://elmatis.hr/ProductDetails.aspx?productId=35023" onclick="window.open(this.href);return false;
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1437
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Senzor blizine za auto

Post by Emigrant »

pogledaj na netu da ga slučajno tesco ne nudi u obliku semafora ..... senzor se postavi na zid u visini branika a " semafor " nešto višlje da bi bio dobro vidljiv iz vozila .... jednom ili dva puta sam takav uredjaj vidio u tescu ...
User avatar
luchni
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 05-06-2011, 13:49
Location: Hrvatska/Osijek

Re: Senzor blizine za auto

Post by luchni »

@Emigrant
Nisam pronašao ništa slično.

@bob4
Mislim da ću naručiti taj kit iz Elmatisa kroz tjedan-dva dok ne završim projekt na kojem radim, jedino mi to preostaje. 1SS99 diode nigdje ne mogu nabaviti, lik sa ebay-a ne šalje u HR iako mu tako piše na oglasu.
[Luke:] I can’t believe it. [Yoda:] That is why you fail.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1437
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Senzor blizine za auto

Post by Emigrant »

pitaj ga dal šalje za SK ?
User avatar
luchni
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 05-06-2011, 13:49
Location: Hrvatska/Osijek

Re: Senzor blizine za auto

Post by luchni »

Kolega preko kojeg naručujem sa ebay-a kaže da ne može, no poslao sam mu mail neki dan i čekam odgovor, ako kaže da može onda ću raditi uređaj sa linka što je trax dao, jeftinije će mi biti od Elmatis-a. Jedino bi pločicu trebao precrtati jer je ova glomazna, to ću uraditi ako bude bio pozitivan odgovor.

Evo ti link pa mu pošalji mail. SK pretpostavljam da je Republika Slovačka? (popuni profil)
http://cgi.ebay.com/1SS99-Diodes-High-S ... 1c16b01948" onclick="window.open(this.href);return false;
[Luke:] I can’t believe it. [Yoda:] That is why you fail.
Post Reply