astabil pomocu 555

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
zet-jaro
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 07-11-2005, 23:35
Location: Zagreb
Contact:

astabil pomocu 555

Post by zet-jaro »

e ovako, nasao sam jednu relativno jednostavnu shemu astabila pomocu timera 555 samo ne dobivam zeljene rezultate... shema se nalazi na stranici http://www.inet.hr/~obacan/555.htm pa bih zamolio za pomoc... dakle po ovoj shemi mi se cini da je nemoguce izvest da logicko 1 na izlazu bude krace od logickog stanja 0 sto bi ja htio pa bi zamolio ak neko zna kak da to napravim... ili da mi kaze koji IC je logicka funkcija NE pa bi onda narihto da mi je 1 onolko dugo kolko bi htio da je 0 a 0 onolko dugo kolko je 1 i samo invertiro izlaz... hvala na svim savjetima!
Firkragg

Post by Firkragg »

Za regulaciju duty ciklusa (on i off time) ti treba dioda i mala prepravka sklopa.
Ako ides na frekvencije >50kHz stavi neku fast recovery diodu, npr 1N4148.

Image
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1248
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Post by alexa_pg »

Ako neces da prepravljas osnovnu semu, ovako kako kaze @Firkragg, mozes na izlaz iz kola 555 da stavis jedan tranzistor koji ce da radi kao invertor. Stavljati "citavo" kolo zbog 1/6 je zaista bespotrebno. Mislim da za semu nema potrebe, jer je sklop zaista jednostavan. No ako treba, tu smo.
User avatar
zet-jaro
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 07-11-2005, 23:35
Location: Zagreb
Contact:

Post by zet-jaro »

ma ja bi ipak iso na citavo kolo jer nije skupo a i kasnije kad cu morat radit preinake nekakve ce mi trebat vise od 1/6... kak se zove kolo?
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1248
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Post by alexa_pg »

invertor cd4069, a ako hoces jos da bude i schmitt onda cd40106
Post Reply