Pojačalo za antenu na kabel od 200m

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Pojačalo za antenu na kabel od 200m

Post by ivan09 »

Nisam znao kako da stavim naslv pa sam napisao ovako. Između ostalog moja situacija je ovakva...
Svi jako dobro znaju da je Hrvatska prešla sa analognog na digitalni signal. Ja sam uhvatio kanal na kojem imam 4 programa, ali stvar ja u tome što sam na drugom mijestu uhvatio drugi kanal na kojem ima više, između ostalog su to zabavni kanali. I onda dolazi ono ali... Kod mene je to "ali" jedno 200 metara razmaka između DVB-T prijemnika i antene. I naravno, kao što sam naslov kaže trebalo bi mi neko pojačalo da bi to uspiješno funkcioniralo. Imam ja čovjeka koji mi je rako napraviti to pojačalo od nekog starog TV-a ali ja hoću napraviti to sam, sasvim sam... Paaa... Na netu sam našao dosta nekih shema, aliii... Ja još uvijek nemam pojma o svemu tome pa ipak hoću nešto što će mi preporučiti ljudi sa iskustvom, može se reć profesionalci. Ipak tu treba znati i šumove, i čitati dijagrame i sve ostalo što ide... Tako daaa... Ipak...
Unaprijed zahvalan... Lijep pozdrav za sve... :wink:
Što reći?
User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: Pojačalo za antenu na kabel od 200m

Post by japek »

Pogledaj TU: http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... 86&start=0 .

Naravno može i u samogradnji. Pojačalo mora biti kod antene, napajanje može istim putem kao VF signal, znači po koaxu. Ako znaš koji TV kanal primaš i karakteristiku kabla, može se i sve proračunati.

Pogledaj pa onda pitaj, ako još ostanu pitanja.

Pozdrav, Janko
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Pojačalo za antenu na kabel od 200m

Post by ivan09 »

Ne bi bilo pitanja kad bih ja imao malo više iskustva. Moj kanal je 410 Mhz i 618MHz... Bilo bi bolje za 410MHz odnosno kanal 23 na prijemnicima. Kabel je obični neki koaks 75 Ohm... Dužina je kao što sam naveo nekih 200-tinjak metara... Znači kod mene nema potrebe za popravljanjem, samo za pojačanjem, trebam pojačat signal nekako da ga mogu dobiti na prijemniku uz tu dužinu kabela...
Što reći?
User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: Pojačalo za antenu na kabel od 200m

Post by japek »

Ako ide za kabel, vanjskog priječnika oko 6,6mm sa penastim dielektrikom i Al foliom sa nekoliko bakrenih žica oko toga, takav se kabel barem kod nas obično prodaje za tu namjeru, onda ima kabel oko 13db gušenja na 470MHz i oko 18db gušenja na 860MHz na dužini 100m. Ako se uzme sredina, onda ti treba približno 32db pojačanja sa pojačalom, da imaš na prijemniku toliko signala, koliko ga antena prima. Obično se stavi još neko pojačanje tako da bi bila dobra dva pojačala sa od prilike 24db pojačanja. To je jako veliko pojačanje, pa to nebi stavio kod antene redom, nego jedno pojačalo kod antene, a drugo negdije posle 100m, ili malo više. Dobro bi bilo nešto takvo, o čemu smo pisali na kraju teme, za koju sam ti stavio link. Preko onog pojačala ide i napon za napajanje.

Pozdrav, Janko
User avatar
dino_kc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 496
Joined: 23-02-2010, 20:12
Location: Koprivnica

Re: Pojačalo za antenu na kabel od 200m

Post by dino_kc »

Baš nikako nemožeš kod kuće ulovit signal?
"cuksi" -> "dino_kc"
Spiky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 238
Joined: 12-01-2005, 16:06

Re: Pojačalo za antenu na kabel od 200m

Post by Spiky »

ivan09, vidim spominješ 23 i 39 kanal (618MHz) - imaš gotova pojačala+ispravljač za te namjene.
Cijena se kreće cca oko 100 kn (15€), ako si iz Brodsko-Posavske županije javi se na PM.
Lijep pozdrav!
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Pojačalo za antenu na kabel od 200m

Post by ivan09 »

dino_kc wrote:Baš nikako nemožeš kod kuće ulovit signal?
Mogu ali su mijesta neprikladna... Lakše mi je napraviti pojačalo i kupiti kabel nego postaviti antenu tu gdje ima signal.

Znam da ima, alii ja bih to da pokušam sam izraditi a poslije ako ne bude radilo onda bih kupio.

Janko vidjet ćemo još dok malo pregledam čitavu temu i sve detaljno proučim...
Što reći?
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Pojačalo za antenu na kabel od 200m

Post by ivan09 »

Koliko ovih pojacala od 24db mogu staviti? ako stavim recimo 5 na 500 metara. Hoce li ispravno funkcionirati?
Što reći?
Spiky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 238
Joined: 12-01-2005, 16:06

Re: Pojačalo za antenu na kabel od 200m

Post by Spiky »

1. Gušenje signala u kabelu ovisi o frekvenciji,za RG6U za f=500MHz tipično gušenje je 4,5dB na 100m
2. To znači za UHF bi gušenje bilo do cca 7dB na 100m.
3. Minimalna jačina DVB-T signala za prijemnik je cca 40 dBuV
4. Dakle dovoljno je signal od 70dBuV pojacati na cca 100dBuV i na duzini od 500m ces imati dovoljno jak signal za DVB-T prijemnik - nema potrebe za 5 pojačala,osim toga toliko bi narušio DVB-T signal da bi greška prije korekcije bila velika i onda bi se pitao zašto nemaš sliku a na prijemniku pokazuje "snagu" signala 90%?
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Pojačalo za antenu na kabel od 200m

Post by ivan09 »

A moze li neka shema pojačala koja je najbolja za to. A kad bih to pojačalo stavio na recimo 100m ne bi bilo problema? Ovo pitam čisto informativno.
Što reći?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1631
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Pojačalo za antenu na kabel od 200m

Post by nano »

pojacala na visokim frekvencijama nisu bas projekti za pocetnike,ali ako si odlucio moras dobro paziti
na postavke elemenata na plocici,jer svaki kapacitet pa i onaj izmedju pojedinih vodova na plocici utice na rad sklopa...vodovi moraju biti sto kraci...zavojnice postavljene pod uglom od 90°...
ne mislim ti pametovati,ali zao bi mi bilo da ti to ne proradi ,pa da se razocaras,a nisi ti kriv jer i iskusni
samograditelji imaju probleme na viskim frekvencijama

vidio sam fabricka pojacala koja izgledaju skoro isto,ali rade totalno drugacije samo zbog same konstrukcije...

a tu je i napajanje koje moras samo praviti ,ako zelis iskoristiti isti kabel za RF i napajanje
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
"Samo se sirotinja buni,bogati sute i trpe!"
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Pojačalo za antenu na kabel od 200m

Post by ivan09 »

Odustajem :D Definitivno :D
To se radi kad se ima viška novaca, sad ću ono jednostavnije što će sigurno proradit ;)
Što reći?
Post Reply