PicKit2 Clone bootloader

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
baron
Posts: 10
Joined: 28-01-2011, 10:40

PicKit2 Clone bootloader

Post by baron »

Prilicno sam nov u programiranju PIC - ova ( li ne bas i u teoretskom apspektu :) ) i pregledavajuci ovaj forum sam pronasao PicKit2 Clone.Imam neke nedoumice , koje su vjerovatno prouzrokovane pocetnickom percepciom, ali evo da postavim pitanje pa mozda neko bude odgovorio.

Naime, u shemi ovog clona se koristi 18F2550 koji je takodjer PIC. Sada mi se namece pitanje ,slicno pitanju sta je starije kokoska ili jaje ? , da li nephodno programirati i ovaj PIC ? .
Razumijem da je potrebno ucitati BSL ili bootloader ,ali kako ?

Takodjer mi je jasno da bootloader zavisi od frekvencije kristala i koristenog PICa-a i uz ovu shemu dolazi .hex file. Da li je moguce preko ICSP i MPLAB software-a ucitati ovaj file i da to bude sve sto trebam uraditi sa ovim clonom kako bi on bio funkcionalan ?

Hvala !!!
User avatar
en1di0n
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 26
Joined: 13-01-2011, 06:50
Location: -constantly changing one-
Contact:

Re: PicKit2 Clone bootloader

Post by en1di0n »

Odavde skineš firmware za PicKit2.

Taj .hex trebaš sa nekim, serijskim ili paralelnim programatorom ubaciti u 18F2550.
Stvar će raditi bez problema.
Možeš napraviti neki glupi programator kao AllPic, ProPic II, JDM, ili znaš koga da već ima PIC programator bilo kojeg tipa, da ti izprogramira *2550.
-a small mind is easily filled with faith-
baron
Posts: 10
Joined: 28-01-2011, 10:40

Re: PicKit2 Clone bootloader

Post by baron »

Tako sam i mislio. Znaci ipak je serijska koka starija od paralelne :)

Hvala.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1627
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: PicKit2 Clone bootloader

Post by WhiteHead »

Da i ja nešto pitam...
Definitivno mi treba USB programator, dali je bolje izraditi (ili kupiti) ovaj PicKit2 ili Brenner8 opisan ovdje: http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... ner#p44722" onclick="window.open(this.href);return false;
hvala
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
baron
Posts: 10
Joined: 28-01-2011, 10:40

Re: PicKit2 Clone bootloader

Post by baron »

Relativno jeftino i lako mozes napraviti usb PicKit2 clone koji je jako dobar programator ali i debager. Jedini problem je sto za usb interface se koristi PIC iz 18F serije ( PIC18F2455/2550/4455/455 ) koji imaju USB komunikacijski modul.

E sad, obicno ovi 18F ne dolaze programirani nego im ti moras ucitati firmware nekim drugim programatorom.
Ali, ni to nije problem :) jer mozes jako lagano i brzo napraviti programator samo za ovu seriju koja tebi treba.
Recimo jedan takav mozes naci na ovom linku : http://www.foxdelta.com/products/art2003.htm" onclick="window.open(this.href);return false; ( ili mozes realizovati neki od predlozeni na ovom forumu)

Jedini problem je sto radi na paralelnom portu ,ali sigurno ces naci vec neki racunar gdje bi ga mogao prikljuciti.

Jednom kada ucitas firmware izbor koji usb programator da pravis je individualan jer svaki obavlja svoj posao.

Dilema da li kupiti ili pravit je takodjer individualna i ovisi od onoga sta zelis , koliko hitno je potrebno ali i
od karaktera - jer ima ljudi koji ne mogu nesto koristi ako nisu sami napravili , osim ako bas-bas moraju :)
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

PicKit2 Clone bootloader

Post by Smjesko »

Navodno Majkročip proizvodi navedeni PIC18F s već učitanim bootloaderom :!:

@bjeloglavi, preporučam da za ovaj "Brenner" proučiš koje PIC-eve podržava, pa ako te to zadovoljava možeš ga izraditi. Ovaj drugi klon bi trebao podržavati sve PIC-eve. Izradio sam oba. "Brenner" nisam mogao koristiti za programiranje nekih iz PIC12F serije, a ovog drugog nisam imao vremena detaljno ispitati pa trenutno stoji i čeka.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: PicKit2 Clone bootloader

Post by pedja089 »

Napravi pickit2. Ima gomilu korisnih funkcija pored programatora i debagera.
Po mogucnosti gledaj neki klon koji je sto slicniji originalu, u user manualu mozes naci semu originala.
@baron a sto je problem sto se koristi pic iz 18F serije?
Ni jedan pic ne dolazi programiran, osim ako se takav ne naruci.
Za vece serije moguce je dobiti od microchipa vec programirane piceve, a postoji mogucnost narucivanja i onih sa bootloaderom.
Ali isprogramirati 2550 nije nikakav problem...
baron
Posts: 10
Joined: 28-01-2011, 10:40

Re: PicKit2 Clone bootloader

Post by baron »

@pedja089, nema nikakvi problema u vezi serije 18F. cak sta vise.

Programiranja 2550 ,kada vec imas drugi programator , je djecija igra.

Ali za one koji su tek krenuli u pravljenje pic programtora a pogotovu usb programatora je to dodatni korak ( ako vec ne naruce programiran 2550)

konkretno, meni je zatrebao pickit2 i ja sam mislio ga sklopiti i za mene nije opcija naruciti "gotov" 18F nego sam misllio sastaviti ovaj samo za programiranje 2550. http://www.foxdelta.com/products/progra ... 03prog.pdf
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: PicKit2 Clone bootloader

Post by pedja089 »

Zar nije lakse zamoliti nekoga da to odradi...
baron
Posts: 10
Joined: 28-01-2011, 10:40

Re: PicKit2 Clone bootloader

Post by baron »

Da, vjerovatno je to mnogo lakse nego ovo sklapati.Ali u mojoj okolini ne poznajem nikoga tko bi mi to uradio. Vjerovatno bi morao slati nekome i da on to opet meni vrati i onda bi ipak lakse bilo napraviti ovaj jednostavni sklop.

Kompromis bi bio da neko ima allpic programator ( ili koji vec ...) od kojeg zeli da se rastane i posalje ga meni :)
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1627
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: PicKit2 Clone bootloader

Post by WhiteHead »

OK, hvala na odgovorima, znači PIcKIt je nešto naprednija verzija programatora.
Već sam nabavio 18f2550 i textol podnožje, pa ću vidjeti šta da radim.
Ovo za brenner ima detaljno opisano na forumu, a prelistat ću teme i za PicKIt, pa ću vidjeti.
I ja sam jedan od onih koji to vole izraditi u vlastitoj režiji, mada su na ebay-u relativno jeftini.
Hvala još jednom.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Post Reply