Tema za kratka pitanja i odgovore

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Maki »

Hmm... , mislio sam ja da je A novi al taj me A jako zeza jer moj ga programator nikak drugac ne prepoznaje , zakaj ga nisu napisali na samom mkrokontrolelu ?
Neg evo sad mjerim napon ... 12.65V . Da ga probam jos dignut ?
Edit:
Tek sam sad skuzio tvoj post :oops:
Evo koristim kit k8048, a drugi je allpic .
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by pedja089 »

Pokusaj... Na picu pise slovo A ako je novoja verzija.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Kukinjos »

Baš gledam "How to Implement ICSP™ Using PIC16F8X FLASH MCUs". Microchip kaže da izlazi za PGC i PGD trebaju bit dovoljno jaki.
Evo što piše:
... it must be able to provide the specified rise rates on the ICSP signals and also provide enough current to power the application circuit.
i još ovo:
This driver schematic does not show any buffer circuitry for RB6 and RB7. It is recommended that an evaluation be performed to determine if buffering is required.
Koliko vidim Vellman ima u seriji s tim pinovima spojen otpor od 1K, a allpic 1K8, što baš i nije neka mala impedansa.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Maki »

Evo u pokusaju da dignem napon , naravno sad mi vise programator (k8048) ne radi . Bas se pitam zasto ?! Radio sam operaciju na zivo tj. pod naponom , tolko pazim !
Ah probat cu popravit ovaj k8048 . Inace nije 1k neg 4k7 . Da ga probam smanjit ?
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Kukinjos »

Uh, evo gledam nacrt za PICkit2, tu su dva otpora u seriji, jedan od 10oma i od 33 oma, znači 43 ukupno. Na PICkit3 nema uopće otpora, već idu direktno na izlazni buffer preko polyswitch-a (ovi bufferi su meni crkli :lol: :lol: ). Ja bi smanjio to na 47 ... 100 oma
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Maki »

Puno vam hvala !
No moram rec jednu tuznu vijest , a to je programator je ispravan no pic nije , izmedu mclra i minusa je kratki spoj ...
E sad mi je fakat zao . Kad sam bio tako blizu a tako daleko . I sad je pitanje kupit li novi pic uopce ? Iskreno pic je kod mene bio mazen a sad tako !
Budem spustio otpore za ubuduce tako da imam i za ostale piconje koje programiram ...
Hvala jos jedanput !
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Kukinjos »

:(
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Maki »

Sad kad sam bolje pogledao shemu shvatio sam da nemrem bas nis prevec mjenjat . Tu je slozeno invertirano tako da se nozice pgm i pgc spajaju preko otpora od 1k na kolektor od tranzica (npn) pa s tog kolektora preko otpora od 4k7 na + . Tak da je to sve ukupno 5k7 , jedino bih mogo probat smanjit ovog od 1k, naravno emiter od tanzica je na minusu...
Kukinjos bio si u pravu da je od 1k al je jos i taj od 4k7 tako da... Jedino da malo izmjenim allpic :idea:
nixx994
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 248
Joined: 19-03-2011, 18:20
Location: Milutovac/Trstenik/Krusevac
Contact:

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by nixx994 »

mislim da mi je crko PIC16F84A
evo kako izgleda kada probam da ga isprogramiram
nekoliko puta sam uspevao da ga isprogramiram,ali sad izbacuje ovu gresku,pa me interesuje da li da ga bacim,ili moze nesto da se uradi?
Kad porastem bicu Feko,ili mozda Pedja!!!:) :) :)
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Maki »

Pozdrav !
Inace takav sam i ja problem imao , kao "normalno" ga izbrise al kad zapisuje drugac procita... Dal si ga vec i prije programirao i ako jesi koristis li isti programator ? Probaj ga isprogramirat sa neki drugim hex-om za koj znas da radi. Evo ja sam mislio da su kod mene problem naponi , no clock i data naponi su ok , mclr mozda malo dignut za kojih 0.2-0.4 V , to je za 16f877a . Ali zato bih trebao omogucit malo vecu snagu za pgc i pgd za 16F8x seriju kao sto je Kukinjos rekao . Dal si programirao putem icsp-a ? Ako imas allpic probaj skinut neki drugi softver pa tad probat. Vjeruj mi tak sam se dugo zezao s tim da sam isao radit i drugi programator a da bih ga na kraju skurio (pic) a da ni sam ne znam kak. :(
User avatar
Divljina
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 38
Joined: 17-06-2012, 13:15

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Divljina »

Drugari , zamolio bih vas ako mozete da mi kazete kako mogu pomocu mikrokontrolera i elektronike da upravljam motorom ? Kako npr mogu da najprostije da upravljam ovim servo motorom posto hocu da ga kupim a ovaj servo motor koristi pwm modulaciju ?
To je ovaj servo: http://2.bp.blogspot.com/-xxfGprH5jWY/T ... hxt900.jpg

Sa ovim specifikacijama :
Velicina : 21x12x22 mm
Voltaza : 3v ~ 6v
Tezina: 9g
Brzina : 0.12 sec/60(4.8V)
Snaga : 2.5 kg-cm
Radna Temp : -30C~60C

Zapravo najbolje bi bilo ako biste mogli da mi stavite link ili pdf gde mogu da pogledam :
1. sta mi je sve od elektronike potrebno za upravljanje raznih motora ( seme i objasnjenja )
2. Kako mogu upravljati raznim motorima
; ( ako i vas interesuje ovakav motor, mogu vam poslati kontakt, covek je iz Rume , i prodaje za 350 din, ima i jos neke stvari )

Hvala unapred
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by bob4 »

Evo recimo; ja ugooglao: servo motor atmega8 i ono izbaci 66300 rezultata.
Evo prvi: http://winavr.scienceprog.com/example-a ... g-avr.html

ILI

Evo recimo; ja ugooglao: servo motor 16f84 i ono izbaci 49200 rezultata.
Evo prvi: http://www.pages.drexel.edu/~kws23/tuto ... M/PWM.html
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Maki »

Bok !
Evo ovak prvo ovo ti je jedna knjiga koju sam naso (opet njuskajuci) na netu : http://www.nipponpulse.com/images/uploa ... ontrol.pdf
Ovak ovaj servo kaj si ti narucio je jedna vrsta servo motora i mislim da mu jednu zicu spojis na plus , drugu na minus a trecu na mikrokontroler . Evo bob4 je dao jedan cist ok link.
Servo motori su ti u pravilu obicni dc motori al oni imaju tzv. enkoder (barem mislim da se to tak zove ...) koji ti salje recimo neki signal (na npr.tvoj mikrokontroler) uz ciju pomoc ti mozes recimo znat kolko se brzo vrti il za kolko mu se je osovina okrenula . A naravno sad vidis da postoji i da ti njima saljes signal ...
Onda znam za koracne motore (stepper) . Sam naziv ti govori da oni idu "korak po korak". Ak te zanjima njihov rad preporucam youtube jer tam sam pred ko zna kolko naso jedan dobar tutorijal gdije je bilo objasnjen rad koracnog motora.
I zadnji ( barem kolko ja znam vrsta el. motora ) su AC , al on njima ne znam bas puno :oops:
Robot
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 40
Joined: 08-05-2012, 05:35

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Robot »

Pozdrav!
Imam jedno malo smjesno pitanje: koju diodu bi mogao spojit u strujni krug pa da mi smanji napon 1.5v. Npr. od 4.5v da mi dođe 3v.
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by kizbaja »

skoro bilo koje dvije u seriju

kad smo vec kod dioda, narucio sam sa ebay-a 1n4007 al su im nozice promjera 0,7 a ne 1mm
dal su te diode OK jer mi izgledaju jako fus
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Feko »

kizbaja wrote:skoro bilo koje dvije u seriju

kad smo vec kod dioda, narucio sam sa ebay-a 1n4007 al su im nozice promjera 0,7 a ne 1mm
dal su te diode OK jer mi izgledaju jako fus
Kizbaja, pazi na te diode...ima ih krivo označenih, tako da svakako prije ugradnje provjeri instrumentom koja je anoda a koja katoda...ja sam već naletio na 5-6 krivo označenih :ohno:
edit:
inače su OK :roll:
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by kizbaja »

hvala feko
inace imam naviku svaku diodu ispitat prije ugradnje
ove su mi sumnjive radi amperaze al za svaki slucaj cu napravit mali test jer sam maloprije vidio i da je tijelo manje al mislim da to nema veze
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by bob4 »

Kad ste kod dioda. :D 1N4004 ima kod mene; ako kome treba.
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by kizbaja »

zasad netreba al imam te na umu ako mi sta zatreba jer znam da na tavanu imas svega i svaceg :)
hvala
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Resistor_01 »

Evo od mene jedno kratko pitanje. Nasao sam semu za dipol od wireless antene pise da su neki djelovi od bakra neki od mesinga(brass). Smijem li umjesto limova od mesinga staviti bakrene ? Zasto su stavili mesing ?
Post Reply