Sema pojacala 250W na 4ohm sa 4x2N3773

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Brdar
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 73
Joined: 14-02-2009, 19:54
Contact:

Re: Sema pojacala 250W na 4ohm sa 4x2N3773

Post by Brdar »

Sklopio sam ovo pojacalo sto je dusko semu uploadovao. Radi na 44 V i bruji . Ova 2 gornja 2n3055 tranzistora se griju nenormalno. A zvuk je nikakav spajao sam gitaru na njega a svaki telefon jace svira hehe. Ako neko zna u cemu je problem?
http://www.prejako.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
dusko
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 40
Joined: 30-03-2008, 20:48
Location: Banja Luka

Re: Sema pojacala 250W na 4ohm sa 4x2N3773

Post by dusko »

Treba mene izbrisati sa ovog foruma. Zaboravio sam postaviti slike, a obećao sam ...
_________________

Naime, na prvoj slici (1.jpg) se vidi kompletan izgled. Lijevo su transformatori. Vjerovali ili ne, ovaj ogromni transformator mi napaja pretpojačalo (zbog nedostatka živaca i drugih transformatora), dok ovaj manji napaja pojačalo.

Pretpojačalo je ovo u sredini sa ovim zelenim kondenzatorom. Extra se slaže sa ovim pojačalom, jer pojačalo samo po sebi traži ulaz minimum 1.5V.

Pretpojačalo ima Volume, Bass i Treble i to sam izveo na prednju ploču, (ova tri potenciometra)
Pojačalo , prepoznajete. Ploča kupljena, hladnjaci izvađeni ... Bog zna odakle.

Vidim da imate problema sa grijanjem . Ja sam isto imao problema sa grijanjem nekih od izlaznih tranzistora (kad sam prvi put radio pojačalo ). i kolega moj je isto imao tih problema. Ja sam onda sve i jedan element kupio nov i ugradio. Od tada pa do sad .. radi.

@Brdar
44 V je puno za ove tranzistore. Njihov maksimalan napon je 40 V. Provjeri da li oba osigurača imaju kontakt, meni se znalo zbog toga dešavati da bruji, kada radi samo sa jednim osiguračem.

Ako nisi podesio pojačalo za prvo paljenje (i svako drugo), neće da ti radi. Moraš pomjerajući trimere da svedeš jednosmjerni izlazni napon na 0V i mirna struja mora da bude 20mA, bez (velikih) oscilacija.

Javi se da ti objasnim ako to već nisi uradio,
Attachments
3.jpg
3.jpg (36.24 KiB) Viewed 1146 times
2.jpg
2.jpg (39.78 KiB) Viewed 1146 times
Kompletno pojačalo
Kompletno pojačalo
1.jpg (37.77 KiB) Viewed 1145 times
" .... a profesore, da li je moguće komunicirati preko vodenih talasa ?"

"Pa naravno kolega, to vam je Vodafon. "
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Sema pojacala 250W na 4ohm sa 4x2N3773

Post by Smjesko »

Ovu kistru i ono u njoj je slagao neki teski amater koji ne zna neke osnovne stvari. Katastrofa !
User avatar
dusko
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 40
Joined: 30-03-2008, 20:48
Location: Banja Luka

Re: Sema pojacala 250W na 4ohm sa 4x2N3773

Post by dusko »

:D :D Sad bih ja trebao da se primim na ovu poruku jel :roll: :roll:

Ova kištra je moj prvi rad (18 godina). I zamislite RAADI (da se zapita čovjek kako je to moguće). E pošto vi nalazite za shodno da druge tako kritikujete, vjerovatno ste puno bolji u ovom poslu. I ja sam sretan zbog vas.Tako i treba.

Usput, ovo sam uradio iz hobija i predao za maturski rad. A da li je kištra, katastrofa ... meni nebitno. Slušam muziku na tome već tri, četiri godine, a sad sam prvi put otvorio kištru , da je uslikam.

Sve najbolje :wink: samo tako nastavite.
" .... a profesore, da li je moguće komunicirati preko vodenih talasa ?"

"Pa naravno kolega, to vam je Vodafon. "
Post Reply