Pojacalo snage 500-800W

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
start
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 49
Joined: 11-05-2011, 22:50
Location: Koper-Slovenija
Contact:

Re: Pojacalo snage 500-800W

Post by start »

:) To od elektora, se mi jako dopada :)

Vec je u izgradnji pojacalo u A klasi 20W stereo 8E...
Pa kad bude to zavrseno, onda cu vjerovatno Titana napraviti... (imam rok godinu dana)

Feko hvala!
LP Aljaz Titoric
www.elektronika-start.com
Dzony_988
Posts: 7
Joined: 02-07-2009, 14:32

Re: Pojacalo snage 500-800W

Post by Dzony_988 »

Ovako ljudi,nisam mogao da izdrzim a da se ne ubacim u raspravu za ono pojacalo od 1250W clase D je extra pojacalo i licno ga koristim za PA. Trenutno izbacena sema i plocica ne valjaju ni za k**** tako da ako nekog zanima stvartno dobro pojacalo neka mi se obrati.

Pitanje je da li stvarno moze da izvuce 1200W sa dva feta, odgovor je naravno da moze i svako ko ne veruje u to neka dodje kod mene da vidi sta guraju ta dva feta po 8 sati bez prestanka!
Tom pojacalu je potrebna mnogo velika modifikacija da bi radilo kako valja.

1) stampana ploca je uzas i D klasa ne izdrzava raditi sa tako losim dizajnima, zahteva se SMD i sto manja ploca sa sto kracim vodovima, ovi vodovi su cak i predugacki na ploci koja je izbacena

2)Frekfenca oscilovanja je preniska (trenutno 120KHz i mora se podici bar na 250KHz da bi zadovoljilo bilo sta i bilo koj zahtev kao i propusni opseg)
to se lako podize promenom par komponenti

3) oabevzni su drugi fetovi sa manjim RDS otporom i sa manjom ulaznom kapacitivnoscu. Ovi IRFP250N mogu raditi ali samo do +-40V na 2oma ili do +-60V na 4 oma. Jedini fetovi koji mogu raditi su fetovi sa brzom internom diodom i to do +-40V na 2 oma je idealan IRF540z, do +-50V na 4 oma IRFP240, do +-60V na 4 oma IRFP250N i preko toga samo IRFB4227 koji je u swish rezimu dimenzionisan na 120A :). Tesko za poverovati ali te fetove ganjam na 2 oma sa +-90V i trafoom od 4KW.

4) Death time je prevelik na fetovima, i mora se smanjiti zavisno od fetova gore navedenih

5) Ulazna imedansa nije odgovarajuca + 4.7nF u paraleli sa masom odseca sve visoke frekfence + pojacalo kakvo je sada ima dosta brumova sumova i moze se koristiti samo za bass binove

6) Izlazni induktor je previlike induktivnosti kao i 1.5uF prema masi tako da se cela LC mreza mora smanjiti na 20uH i 1uF, i to je pocetna tacka u podizanju frekfence oscilovanja i propusnog opsega bar do 20KHz.

7) Za izlazni induktor se mora koristiti ETD34 feritno jezgor sa bar 1.5 do 2m procepa ili najbolje Micro Metals Iron Pwder Core T130-2 sa 43 navoja ili T106-2. Sve ostalo sto motate ili isporbavate nema veze sa vezom jer toliko visoka frekfenca napravi situraciju jezgra na par wata snage i jezgro se usija a vi samo dobijate distorizju i vrlo brzo izgorene zvucnike


Sve u svemu pojacalo je extra, licno ga koristim, ali kada sve saberete i oduzmete, ovo pojacalo jeste malo i 100x bolje od mnogih AB pojacala, koristeci ga zaboravio sam na hladnjake i mrcine od trafoa 2x jace od samih kanala ali izacice mnogo skuplje od bilo kog AB pojacala jer original IRFB tranzitore ne mozete naci kod nas kao ni izlazne induktore kao ni milion drugih stvari jer smo rupa.

Sa komponentama kupljenim kod nas za ovo pojacalo, ono izdrazava mozda sat vremena maximum jer ni IR2110 nije kao sto je nekada bio, gde god da je kupljen, Novi Sad, Beograd, Nis... Samo Farnel dolazi u obzir jer mozemo iz Srbije naruciti preko Tagor electronica..

Pozdrav
Post Reply