Preamp and X-over

Audio projekti

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Shenda

Post by Shenda »

Dvaput je dvaput :!: :lol:

Ovo izgleda močno... i komplicirano. Relej x kasni, a relej y kasni malo više, a ovo se onda... Kad to počne kliketati - ko' telefonska centrala...
Uz kvalitetne releje sigurno je zvuk vrhunski, ali upravo svu tu logiku i kašnjenja i kliktanje hoću da izbjegnem.

Taj Erwo je izlazio upravo u vrijeme kad nikako nisam mogao do njega, i jako mi je žao što mi je pobjegao, a onda je prestao izlaziti. Imao sam priliku pregledati par brojeva, dobri su bili. Iako mi se čini da sam neke sheme viđao po Elektoru, a i nekim drugim časopisima...

U svakom slučaju hvala. Pomoglo je samim tim što se generalno ideja autora i moja prilično poklapaju, a i izvedba, razlika je (u suštini), samo u odabiru elemenata...
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Sto bi rek'o Djole: "... ne, taj je skak'o na guske i na patke, a tek na pure - cim je bilo neke sanse, princip je isti - sve su ostalo nijanse". :wink:
Shenda

Post by Shenda »

Nastavak...

Konačno sam našao malo vremena da odradim i input... selektor i pokazivač sa LED-icama.

Ideja je da se sa dva "tipkala" biraju ulazi po jedan korak lijevo - desno. Teoretski vrlo jednostavno - impuls na takt ulaz binarnog brojača, koristiti samo prva tri izlaza i proslijediti ih na data ulaze muxa... a on će onda birati ulaze (mux puta 2, za stereo + još jedan za ledice...)

Praktično - gotovo nepremostivi problemi sa istitravanjem kontakata tipkala :!: Danima sam se vrtio oko toga, probavao na sve moguće načine... I uvijek isto, na svaki pritisak tipkala brojač bi odbrojio nepredvidiv broj koraka...

Na kraju stari dobri "Pink Floyd" sistem, zašto jednostavno kad može biti komplicirano! Dodao sam još dva kola, Shmidt inverter, a onda i monostabil i konačno dobio stvarno pouzdano sklop. Usput sam brojaču dodao i kolo za resetiranje (isčupano iz nekog starog VCR-a), tako da prilikom uključenja uvijek selektira prvi ulaz (i pali prvu LED-icu).

Kutija je još malo pa gotova, tako da obečavam da će prvi slijedeći slobodan vikend ovo stvarno biti "gotov projekt" :!: :lol: :!:

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... nput_b.jpg

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... nput_a.jpg
Shenda

Post by Shenda »

... dokaz da se ipak nešto radi...

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... mjesta.jpg

... ovo je uglavnom sve već viđeno, ali ne ovako na okupu...

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... _jasno.jpg

Kako i naziv snimke kaže - sve je jasno, a spada pod paraelektroničarske radove (bljak!)...
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Tooo ! Super kistra. Sad jos mesingana prednja ploca .... a ako ne daj Boze ne bude po tvojoj zelji, mozes Cigicima uvaljat mesing, a na kistru se ogrijat - sad ce zima. :D
User avatar
master
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 258
Joined: 18-07-2007, 22:38
Location: Hrvatska
Contact:

Post by master »

super odrađeno :!:
svaka čast :!:
Use the best: Linux for servers, Mac for graphics, Windows for Solitaire.
____________________________________________
If electricity comes from electrons, does morality come from morons?
Shenda

Post by Shenda »

Smjesko wrote:Tooo ! Super kistra... :D
Kako se stručnjak lako otkrije... :lol: :lol:

U trenu je prepoznao da se Fagus sylvatica, plemenito bjelogorično drvo naših krajeva, (k tome i velike energetske vrijednosti) :!: , krije ispod bezbojnog laka...
marinbnm
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 12-01-2010, 20:46

Re: Preamp and X-over

Post by marinbnm »

Skrenica je ok, ali bilo bi ljepo da ima delay na LF da se mogu drivera fazno uštimati, što bi sam Linkwitz (koji je smislio skretnicu sa frendom Riley-em) rekao, da aktivna skretnica nema smisla ako nema mogučnosti da se driveri fazno usklade! Inače standardni LR filtar za 24dB, koje si OP koristio?
Shenda

Re: Preamp and X-over

Post by Shenda »

BB OPA 2134 i OPA4134. :wink:

Super su!
marinbnm
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 12-01-2010, 20:46

Re: Preamp and X-over

Post by marinbnm »

Shenda wrote:BB OPA 2134 i OPA4134. :wink:

Super su!
Da, imam ih i ja nešto, ali nisam ubacio njih nego NE5532 koji je sasvim ok, jer mi treba 12 komada, a toliko samplova ne daju :D
Post Reply