1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
djgagy
Posts: 23
Joined: 12-04-2010, 12:05

1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by djgagy »

1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Dakle imam jedan adsl u jednoj kuci i htio bi ga nekako povezati sa ostale dvije kuce i zanima me dali je to moguce i kako? Ili da nekako napravim da mi wireless ima izvrsnu daljinu spajanja ili mozda samo da povucem lan kablove iz prve do druge dvije kuce?
User avatar
informaticar
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 588
Joined: 09-12-2008, 16:31
Location: Velika Kopanica - Slavonski Brod

Re: 1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by informaticar »

Ma možeš odabrati bilo koji od ta dva naćina sad moraš viditi što ti se više isplati ako ti je malo veća udaljenost onda bolje bežićni ako nije daleko onda žicom isto imaj na umu da sa daljinom kod bežićnog gubi brzina.
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: 1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by Asmir_Hadzic »

elektorNUB wrote:Obe solucije su moguce!

LAN solucija ti je jeftinija ukoliko udaljenost nije preko 10metara.
Za to ti treba slijedeca oprema ..

Lan ide do 100m bez problema i onda na 100 m ako stavis switch ide dalje opet 100m. ( nece biti full duplex nego ce brzina biti manja, tebi to nbista ne znaci jer i ovako na ADLS nemas 100 mbit-a)

Za LAN ti treba samo jedan switch koji ce biti spojen u ADLS modem, Adsl modem daje adrese onda svakom PC-u koji je spojen u switch.


Zavisno kako su ti te kuce rasporedjene mozes ici sve kablove na svoju kucu ili sa kuce na kucu al onda moras imati switch u svakoj kuci...


Ako mozes ici kablom bolje ti je nego wireless.


Sa wirelessom je investicija veca, opet zavisi dali imate opticku vidljivost, i koliko ste blizu.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: 1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by Feko »

elektorNUB wrote:...LAN solucija ti je jeftinija ukoliko udaljenost nije preko 10metara.....
@elektorNUB, probaj se suzdržati od odgovora ne nešto o čemu nemaš pojma....sva sreća da ne naletio @Asmir_Hadzic i odmah te ispravio :!:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: 1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by Feko »

Ajde razmisli malo o tvojoj rečenici koju sam stavio u quote....
djgagy
Posts: 23
Joined: 12-04-2010, 12:05

Re: 1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by djgagy »

elektorNUB wrote:Feko ti veze o ovome nemas.....


Na 100 metara je jeftiniji wireless... 100metara kabla - 100km - 2 AP-a
100m na otvorenom mozda i da ali svaki zid u kuci od kompa do modema preko wirelessa ti umanji brzinu za 10puta.... Nismo u americi da su nam kuce gradene od drveta pa da to i za nas vrijedi jer njima malo jaci vjetar srusi kucu....
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: 1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by Asmir_Hadzic »

1. Wireless je jeftiniji ako ti ne treba jos antena sa jedne i druge strane (kabal itd.)
Ako imas opticku vidljivost zavisi kako ce raditi... Nije svaki AP pravi acces point, jedno je kucni ap a drugo su pravi AP-ovi.

2. Kabal je uvijek bolje rjesenje ali zavisi dali ga mozes postaviti ( kako i kuda da ne smeta)
A ako stavis obicni UTP nece trajati dugo ako bude nezasticen ( ako ujde voda doci ce do smetnja 50-50 %)
Voda i sunce, istezanje itd...


Nije da pametujem nego imam iza sebe toliko instalacija da znam sta moze biti problem i sta ce biti problem.
djgagy
Posts: 23
Joined: 12-04-2010, 12:05

Re: 1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by djgagy »

elektorNUB wrote:Obe solucije su moguce!

LAN solucija ti je jeftinija ukoliko udaljenost nije preko 10metara.
Za to ti treba slijedeca oprema ..

LAN Router jeftinija solucija :

http://www.winwin.rs/lan-router-ruter-f" onclick="window.open(this.href);return false; ... ctId=20924

LAN Mrezni kabal

http://img230.imageshack.us/img230/9466/imagezg3.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;.


Ova druga solucija je pogodna ukoliko je veca udaljenost.
Veoma jednostavno se kreira , samo sto je sama investicija skuplja.

Potreban ti je jedan WLAN - ROuter i 3 AP-a za svaku kucu!


Imas ovdje literature....

http://www.osvemu.com/tutorijali/43" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.scribd.com/doc/24849092/LAN-" onclick="window.open(this.href);return false; ... me-Network

informaticar wrote:isto imaj na umu da sa daljinom kod bežićnog gubi brzina.
Sve zavisi od kavilteta linka i opreme....
ElektorNub u ovom tvom postu nisi nista naveo korisno sto se tice mog pitanja.

Za LAN si mi ponudio dva linka od kojeg jedan vodi direktno na neke laptopove a u drugom slika prikazuje mrezni kabal u slici sto nerazumijem o cemu je rijec osim o nekom kablu, bile bi korisne neke upute oko toga ne samo slika, sorry ako mozda ja nisam upoznat dovoljno s tom slikom, ipak nisam neki tehnicar elektronike.

Idemo na Wireless tu si mi isto ponudio dva linka prvo ovaj ''osvemu'' gdje se ucim kako umreziti i dijeliti datoteke preko mreze tj lan mreze jer po slici se vidi da su spojeni kablom ne bezicno, a u drugom je tutorial sto meni vise lici na spajanje lan kablova nego neko bezicno spajanje pomocu wirelessa u biti iz ovog drugog bi ja vise rekao da to vrijedi za Spajanje racunala preko lan kablova sto se odnosi na prva dva linka. W od wirelessa ni rijeci, osim one dobre recenice da mi je potreban WLAN - ROuter i 3 AP-a za svaku kucu.
djgagy
Posts: 23
Joined: 12-04-2010, 12:05

Re: 1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by djgagy »

Asmir_Hadzic wrote:1. Wireless je jeftiniji ako ti ne treba jos antena sa jedne i druge strane (kabal itd.)
Ako imas opticku vidljivost zavisi kako ce raditi... Nije svaki AP pravi acces point, jedno je kucni ap a drugo su pravi AP-ovi.

2. Kabal je uvijek bolje rjesenje ali zavisi dali ga mozes postaviti ( kako i kuda da ne smeta)
A ako stavis obicni UTP nece trajati dugo ako bude nezasticen ( ako ujde voda doci ce do smetnja 50-50 %)
Voda i sunce, istezanje itd...


Nije da pametujem nego imam iza sebe toliko instalacija da znam sta moze biti problem i sta ce biti problem.
Posto imas dosta iskustva s time kolega mozes mi reci koliko bi me dosao materijal sa pravim AP-ovima i ostatkom da sve to napravim, ili da idem sa kablom i kojim i dali mogu naruciti preko tebe ako se vec bavis time?
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: 1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by Feko »

Prvo i osnovno reci jesu li to 3 kuće jedna do druge, dali ih dijeli cesta, koliko su udaljene....to je najbitnije u cijeloj priči! Ako bi se dalo provući kabel bilo bi bolje...sumnjam da za kvalitetne AP imaš novaca :roll: ili da pokušaš u samogradnji napraviti WiFi antenu, evo tu imaš dosta stvari oko homemade antena :arrow:
http://zgwireless.net/show.php?page=70" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: 1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by Feko »

možeš i ovo pročitati...
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... f=9&t=2393" onclick="window.open(this.href);return false;
djgagy
Posts: 23
Joined: 12-04-2010, 12:05

Re: 1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by djgagy »

Sinula mi je danas jedna ideja.

Brat mi je nedavno kupio neki dosta jak wireless router ali nije nesto pretjerano specijalan zato jer je kupljen u americi i tamo ima dobru vodljivost jer su drvene kuce a kod nas se pokazao malo losijim zbog pregrada tj zidova koje nisu od drva vec beton i kamen.

Wireless radi na princip da na vec postojeci t-com router ja samo provucem lan kabal do njega i spojim i on mi isto tako daje jos 4 lan izlaza da umrezim neke kompove ako mi je potrebno. Pa sam mislio da kupim jos jedan takav router i stavim ih u kuce di sad nemam internet i samo ih spojim preko lan kabla na ovaj od t-com-a i tako bi imao u svakoj kuci jedan router a u ovoj trecoj bi se spajao zicno preko t-com routera ili ako je moguce da mi istovremeno taj router ima ukljucenu bezicnu mrezu.
djgagy
Posts: 23
Joined: 12-04-2010, 12:05

Re: 1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by djgagy »

Feko wrote:Prvo i osnovno reci jesu li to 3 kuće jedna do druge, dali ih dijeli cesta, koliko su udaljene....to je najbitnije u cijeloj priči! Ako bi se dalo provući kabel bilo bi bolje...sumnjam da za kvalitetne AP imaš novaca :roll: ili da pokušaš u samogradnji napraviti WiFi antenu, evo tu imaš dosta stvari oko homemade antena :arrow:
http://zgwireless.net/show.php?page=70" onclick="window.open(this.href);return false;
Dvije kuce su spojene ali ne mozes uci iz jedne u drugu i otprilike 200m2 svaka i dijele se na prizemlje + dva kata, treca kuca je udaljena nekih 15m od ove gdje mi je ruter od t-coma s time da je tako reci ova gdje je ruter u sredini ova druga je spojena s prvom s desna a treca je udaljena 15-tak metara ulijevo. Eto malo si mozete predociti sliku.
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: 1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by Asmir_Hadzic »

A sto ste zakomplicirali... :(


Uzmi taj router koji imas, spoji na njega OMNI antenu 7 dBi ili 12 Dbi stavi na vrh kuce!

Okolo tebe ce svi imati signal, svaki laptop sa wirelessom ce da radi. Stavi u te 2 kuce po AP i svi mirni.

Svaki od tih od routera do routera mozes ici kablom, mogu biti spojeni wirelessom...

Ne znam iz kojeg si grada pa ne znam gdje da te posaljem da kupis sta ti treba.
djgagy
Posts: 23
Joined: 12-04-2010, 12:05

Re: 1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by djgagy »

Asmir_Hadzic wrote:A sto ste zakomplicirali... :(


Uzmi taj router koji imas, spoji na njega OMNI antenu 7 dBi ili 12 Dbi stavi na vrh kuce!

Okolo tebe ce svi imati signal, svaki laptop sa wirelessom ce da radi. Stavi u te 2 kuce po AP i svi mirni.

Svaki od tih od routera do routera mozes ici kablom, mogu biti spojeni wirelessom...

Ne znam iz kojeg si grada pa ne znam gdje da te posaljem da kupis sta ti treba.
Iz Istre sam. Ako znas bilo koju dobru online trgovinu onda bi mi to najbolje odgovaralo, ili mi samo daj broj od neke trgovine di mogu to kupiti pa cu ja sve kupiti samo mi navedi sto moram kupiti.
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: 1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by batka »

Kako ste ovo iskomplicirali! Covek je zbunjen i ne moze shvatiti nista.Kupi WI FI router ,najbolje neki LYNKSIS-ov model (onaj sa dve antene :lol: ) i postavi ga tako da imas sto bolju opticku vidljivost sa ostalim korisnicima.Ako imas laptop sa wi fi onda pravis mrezu i OK.Za ove kom.koji nemaju wi fi nabavi wi fi plocice
a antene mozes i sam napraviti (vidi po googl-u) ili pitaj pa ces dobiti nacrte.Router kosta oko 60 EU,a svaka wi fi plococa za PC od 12-15 EU.Domet routera je oko 200 m na otvorenom prostoru,bez prepreka,ili 50-tak metara ako ima zidova,drveca itd.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: 1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by stojke369 »

@djgagy Nemoj da radis QUOTE na tekst iznad tvog jer se podrazumeva da na njega odgovaras. A i kad radis izvuci iz teksta na sta odgovaras nemoras sve da stavis pod QUOTE.
User avatar
strijelac1
Napredujem
Napredujem
Posts: 195
Joined: 02-04-2010, 16:56
Location: BiH, Visoko, Rašidovića 70

Re: 1 ADSL 3 Kuce, moguce?

Post by strijelac1 »

ja se bavim raunarima..a jeste iskomplicirali sa tim vezanjem..nisam sve procitao sto ste napisali... nema potreba za wirelles imace gubljene konekcije uglavnom imat ces smetnje..na ostalim kucama..a adsl ti se ne vrijedi dijeliti na tri kuce zato sto ce ti se brzina interneta smanjiti tri puta sada nezz kolko imas brzinu..a limit nezz isto koliko imas..to se isplati samo ako imas neki flat internet i brzinu koju posjeduje jedino logosoft...mozda sam malo pretjerao ali imam povezana 4 racunara koja djele isti internet spojena su preko rutera i switcha..nemam nikakvih smetnji ali vidi se razlika kada samo jedan racunar ide na internet tj. brzina je veca ali kad se upale ostla tri totoalno je dole kada snimam neki file 300 kb/sec bude brzina..

samo hocu da kazem bolje bi bilo da te tri kuce uvedu sebi internet kad tad morace uvesti..(mozda su tvoje) , drugo poslije nekog vremene pozalit ces sto si podijelio mrezu..vjeruj mi.. :wink:

ili ako ti hoces bas to da uradis zaboravi sto sam napiso gore isto kao sto ti je @informaticar rekao mozes obje solucije samo vidi sta ti se isplati
Elektronika je uciteljica zivota !
Post Reply