QBasic i paralelni port (25,9)

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
DiGi
Posts: 6
Joined: 02-05-2006, 21:15
Contact:

QBasic i paralelni port (25,9)

Post by DiGi »

Pozdrav cijeloj ekipi!

Odmah na pocetku isprike, jer znam i na svojim forumima kad mi dolaze ljudi, regaju se - pitaju nesto sto je sto puta vec postavljeno i sl. Malo, ali doslovce malo sam pretrazio forum no nisam nasao, pa cu postaviti pitanje, nadam se da nece biti problema...

Naime, maturant sam ove godine... I radim iz struke rad "upravljanje električnim uređajima pomocu računala. Da bi pojasnio vama o čemu se točno radi, evo ovdje sheme:

http://img336.imageshack.us/img336/659/ ... ala2fk.gif

Shvatio sam otprilike kako to sve radi i sl. Ali imam problem kod upravljačkog programa kojeg trebam napisati primjerice u QBasicu. Da li ja uopće moram kupiti na shemi signal sa porta i na koji način ili ga samo moram poslati na port (u željeno vrijeme ili recimo pritiskom na neku tipku) pa da poteče struja sklopom?

Ako može mala pomoć, dobro bi mi došla ;)


Unaprijed hvala svima
buco

Post by buco »

Ne trebas "kupit" nikakv signal , to se vidi iz sheme ! onaj optocoupler je s diakom pa ti ne reba ni sinhro impuls s mreze .
Imas samo preko pina 9 ukljuci iskljuci diodu na optocoupleru ! 25==GND !
Znaci tvoj program treba samo postavljat 1 na pin 9 za ukopcat i 0 za iskopcat !!!
DiGi
Posts: 6
Joined: 02-05-2006, 21:15
Contact:

Post by DiGi »

buco wrote:Ne trebas "kupit" nikakv signal , to se vidi iz sheme ! onaj optocoupler je s diakom pa ti ne reba ni sinhro impuls s mreze .
Imas samo preko pina 9 ukljuci iskljuci diodu na optocoupleru ! 25==GND !
Znaci tvoj program treba samo postavljat 1 na pin 9 za ukopcat i 0 za iskopcat !!!
A 25 mu sluzi za uzemljenje onda koje spajam na masu optocouplera?...

Pa jedinicu saljem putem paralelnog porta naredbom "OUT 888,255" ako se ne varam, a ako zelim nulu poslati, onda umjesto 255 napisem 0... Ako netko zna ili misli da grijesmi - neka me ispravi ;)

tnx
buco

Post by buco »

DA 25 je GDN ide na katodu dione opocouplera !! pin 9 je signal ! ono FF ili 00 moze ali mozes i ovako vidi za pin9 koji je Data bit pa setiras trazeni bit [ pin9] naredbom OR + value a resetiras s 00 [ da sad ne postavljas masku] .
DiGi
Posts: 6
Joined: 02-05-2006, 21:15
Contact:

Post by DiGi »

Po ovoj slici dolje, port 9 ima binarnu vrijednost 128...

Image

Dakle, ovako mogu njima upravljati:

Code: Select all

D CLS 
   BEEP: PRINT „Trošilo je upaljeno“
   OUT 888,128

E CLS 
   BEEP: PRINT „Trošilo je ugašeno“
   OUT 888,0
gdje pritiskom na neku tipku pozivam funkciju D ili E, ovisno sto zelim... (CLS je tu smao radi reda da mi ocisti ekran pi ispisu svake poruke)
User avatar
deduka
Posts: 8
Joined: 22-02-2006, 23:10
Location: Sarajevo
Contact:

Post by deduka »

http://www.epanorama.net/circuits/parallel_output.html

:D

imas tu programiranje paralelnog porta za dos, linux i windowse. ja sam nekoc pravio u visual basicu za windowse kontrolu 8 ledica preko paralelnog porta i to je radilo.

problem je sto windows operativni sistemi bazirani na NT tehnologiji (windows NT, 2k i XP) ne dozvoljavaju da se direktno radi sa portovima, nego ih operativni sistemski nadzire, te u tom slucaju OUT komanda ne pomaze !!!

klasicna OUT komanda radi na starijim windows sistemima kao sto je wondows 98, 95 ...

ja sam se s tim zaje...ao pa znam, te ti ovo govorim iz iskustva, da ne gubis vrijeme kao ja... ako ces program raditi za novije windowse, moras pribjeci drugim metodama...

imao sam negdje i source code za visual basic, te ti mogu poslati ako budes zainteresovan...

:D
Strong SRT 6155
DISEqC 1.2 Motorized H-H Motor
User avatar
roberto
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 24-07-2005, 18:09
Location: Hrvatska / Zagorje
Contact:

..........

Post by roberto »

eto ti primjer za LPT u VB 6.0!instrumentom lako izmjeris napone na pojedinom pinu, meni primjer bolje dode od bilo kakvog objasnjenja,pa ako bude od koristi!

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... playem.rar
buco

Post by buco »

"Po ovoj slici dolje, port 9 ima binarnu vrijednost 128... "

Ovo je tezak lapsuz !!! :?
DiGi
Posts: 6
Joined: 02-05-2006, 21:15
Contact:

Post by DiGi »

buco wrote:"Po ovoj slici dolje, port 9 ima binarnu vrijednost 128... "

Ovo je tezak lapsuz !!! :?
znam... 1 i 0 ... :D
muja3
Posts: 24
Joined: 15-03-2006, 20:08
Location: BG
Contact:

Post by muja3 »

Bolje stavi da bude pin 1 nego 9,
Prost primer:

10 CLS /BRISE EKRAN
20 OUT &H378,0 NA LPT SALJE NULU
30 IF TIME$ 19:45:00 GOTO 70 /PITA DA LI JE TO VREME AKO NIJE IDE DALJE
40 OUT &H378,1 /NA LPT SALJE 1
50 END /KRAJ
70 SLEEP 5 /ZAUSTAVLJA SE U TRAJANJU OD 5sekunde
80 OUT &H378,1
90 END

Ako ti treba jos nesto pitaj konkretno...
Pozz
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

@muja ovaj program nije kompletan , tj. nisi definisao varijable , pretpostavljam da nisi htio pisati sve , ali da digi zna , ukoliko pokusa napisati sam program!
DiGi , javi se meni na pm za pisanje programa u basic-u, tj. kako hoces da ga napises , znam ponesto!
DiGi
Posts: 6
Joined: 02-05-2006, 21:15
Contact:

Post by DiGi »

Bok ekipa... Nije me bilo, malo ucio i evo napravio sklop... Sada jos samo isprogramirati... JA sam to ovako napravio:

Code: Select all

10 CLS

20 PRINT ""
   PRINT "- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - "
   PRINT "     Za paljenje trosila pritisnuti 1 (jedan)"
   PRINT "     Za gasenje trosila pritisnuti 0 (nula)"
   PRINT "     Za kraj programa pritisnuti 5 (pet)"
   PRINT "- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - "
   PRINT ""
   PRINT ""
   PRINT ""
   INPUT "Unesite zeljenu naredbu:  ", A$

IF A$ = "1" THEN GOTO 40
IF A$ = "0" THEN GOTO 50
IF A$ = "5" THEN GOTO 60 ELSE GOTO 10

40 PRINT ""
   PRINT ""
   PRINT ""
   PRINT ""
   PRINT ""
   PRINT "_________________________ "

   BEEP: PRINT "  TROSILO JE UPALJENO !"
   OUT &H378, 128
   SLEEP 10
   GOTO 10

50 PRINT ""
   PRINT ""
   PRINT ""
   PRINT ""
   PRINT ""
   PRINT "_________________________ "
  
   BEEP: PRINT "  TROSILO JE UGASENO !"
   OUT &H378, 0
   SLEEP 10
   GOTO 10

60 CLS
   PRINT ""
   BEEP: PRINT "   Hvala na koristenju programa!"
   SLEEP 5
    GOTO 70

70 END


Otprilike sada, mislim da mi je to zadnja verzija programa... Ali mi nesto ne radi, ne razumijem u cemu je problem... Sutra ujutro izlazim na obranu rada, pa cu valjda proci. A i citao sam na netu da XP ne dozvoljava manipulaciju paralelnim portom...
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Samo , prije kraja stavi melodiju da uljepsas program.
Umjesto komande "input" stavi komandu da odmah po pritisku na dugme izvrsi naredbu tj. bez pritiskanja entera , ja sam zaboravio koja je to naredba :(
Potrudio si se oko ovog , svaka cast :!:
Dodaj tajmer , da se uredjaj ukljuci i onda iskljuci za onoliko vremena koliko korisnik unese!
buco

Post by buco »

Tko od vas ima VB compiler , treba mi in/out 256 byte-a blok transfer u /iz file-a programcic !? treba mi za neki test !!!
DiGi
Posts: 6
Joined: 02-05-2006, 21:15
Contact:

Post by DiGi »

MladaNada wrote: Umjesto komande "input" stavi komandu da odmah po pritisku na dugme izvrsi naredbu tj. bez pritiskanja entera , ja sam zaboravio koja je to naredba :(
mislis na ovo:

Code: Select all

A$=INKEY$
Ma nista posebno, trivijalno programiranje... Program ne radi pod Windows XP, ali mislim da bi trebao na 98-ici... Danas sam branio rad, obranio sa odličnim (5), stvarno jednostavno - nikakav problem... Rad mi ostao nazalost u skoli, profesor od mene to zahtijevao, da može pokazati ostalima kako to radi, ali eto... Mozda si jednom napravim takvo sto za vlastite potrebe, heh :) A njima u skoli, mentoru i ostalima iz struke odgovara ovako baš kako sam napravio, jedino su filozofirali kako bi oni spajali sada na to ne znam bojlere i sl. pa da se salju poruke mobitelom na mejl, sa mejla da komp cita poruku i da ukljuci bojler da se grije voda, ovo ono... Ali to su vec patenti :D

tnx svima...
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Ideja sa mailom , izvediva u basic-u je glupa od starta , a i u ostalim jezicima bi bilo tesko , jer bi program morao provjeravati mail :)
luka6253
Posts: 12
Joined: 17-01-2011, 21:26

Re: QBasic i paralelni port (25,9)

Post by luka6253 »

kako bi se u qbasicu napravio kod da kad nesto stisnem on meni prikaze vrijeme
Post Reply