Calculator display + pic

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
crobasic
Posts: 13
Joined: 19-10-2009, 21:00

Calculator display + pic

Post by crobasic »

Pozdrav svima..

Dali je mozda netko poskusao kombinirati neki pic sa ekranom sa digitrona...dali je to moguce posto ekrani imaju po 28 kontakata?
User avatar
informaticar
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 588
Joined: 09-12-2008, 16:31
Location: Velika Kopanica - Slavonski Brod

Re: Calculator display + pic

Post by informaticar »

Nevjerujem bez datasheta toga ekrana nemoš ništa trebao bi barem znati gdije se spaja GND tada kada bi to znao mogao bi 3 volte spojiti na neki od pinova, a minus od tih 3V spojiti na GND tada bi se aktivirali određeni segmenti i znao bi šta tada raditi.
Ali ovako "na pamet" nemožeš ništa.
laki 101
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 276
Joined: 09-10-2009, 19:06

Re: Calculator display + pic

Post by laki 101 »

kolko sam ja gledao mislim da nebi moglo da se uradi sa pic-om jel ti kad vezujes kupovni lcd on ima specijalan kontroler u sebi koji pravi signal da pokrece taj displej e sad ovde to nema vec je on u digitronu integrisan tako da to nebi islo
e sad mislim da bi mogao da napravis (ako bas hoces) pomocu tranzistora da na svaki ondaj broj od 0 do 9 umesto dugmeta spojis tranzistorom ili tako necim i onda to spojis na pic koji onda "kuca" broj koji ti treba ko sto bi ti pritisko dugmice
mislim malo je resenje glupo ali mi to zasad jedino deluje kao nesto sto bi radilo :D
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Calculator display + pic

Post by pedja089 »

To su displeji bez kontrolera :!:
Mozes ih pokrenuti obicnom baterijom.
Problem je sto treba puno pinova za njega, ili treba sloziti drajver.
Ali velika prednost je jako mala potrosnja.
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Calculator display + pic

Post by trax »

Ti LCD paneli su malo zeznuti za pokretanje direktno sa IO pinova kontrolera. Tim kontaktima treba dovoditi ajmo reci izmjenicni signal, jer model segmenata na LCD panelu je ustvari kondenzator. To znaci da kada bi jedan segment ukljucio konstantnim potencijalom, on bi nakon nekog vremena se iskljucio jer svijetli sve dok ima promjene na njegovim terminalima.
Nakon toga, ti displeji su obicno u multiplexu i takav nacin pokretanja se zove.. kako drugo nego multiplex :)
Sve vam pise ovdje: http://www.tstonramp.com/~pddwebacc/lcd ... _drive.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Ako zelis pokrenuti taj LCD iz digitrona trebas chip koji se zove: PCF8576 a mozes ga kupiti recimo ovdje: http://www.seeedstudio.com/depot/pcf857 ... l?cPath=14" onclick="window.open(this.href);return false;

On se koristi za pokretanje displeja u mnogim kolima, za sat, kilometrazu i ostalo.

To sto ti hoces sam ja probao i uspio bez problema. Samo trebas "pohvatati" gdje su segmenti a gdje BP-ovi (back planes) na tvom LCD panelu.
User avatar
informaticar
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 588
Joined: 09-12-2008, 16:31
Location: Velika Kopanica - Slavonski Brod

Re: Calculator display + pic

Post by informaticar »

Ja bi se na njegovom mjestu radije potrudio da nađem ekran od nokie 3310 toga datasheta po internetu ima, a svagdje se može naći i projekt sa njime.
- ispravite me ako nisam u pravu...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Calculator display + pic

Post by pedja089 »

Trax ja sam narucio neke displeje, i u datasheetu imaju samo zajednicki kontakt koji se veze na minus, a segmenti se napajaju sa 3V.
Nisamo siguran bas za tu naizmenicku komponentu.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Calculator display + pic

Post by Smjesko »

informaticar wrote:Ja bi se na njegovom mjestu radije potrudio da nađem ekran od nokie 3310 toga datasheta po internetu ima, a svagdje se može naći i projekt sa njime.
- ispravite me ako nisam u pravu...
@informaticar, znaš li neki link na projekt(e) gdje se koristi navedeni ekran, osim onog termometra Ivice Novakovića :?:
User avatar
MORGAN
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1284
Joined: 21-07-2009, 07:12
Contact:

Re: Calculator display + pic

Post by MORGAN »

http://www.nuelectronics.com/estore/ind ... ucts_id=12" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.scienceprog.com/connect-noki ... -lpt-port/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
informaticar
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 588
Joined: 09-12-2008, 16:31
Location: Velika Kopanica - Slavonski Brod

Re: Calculator display + pic

Post by informaticar »

Google: http://www.lmgtfy.com/?q=Nokia+3310+pic+projects" onclick="window.open(this.href);return false;:
http://www.pyrofersprojects.com/blog/?page_id=73" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.embedds.com/nokia-3310-lcd-game-project/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Calculator display + pic

Post by trax »

pedja089 wrote:Trax ja sam narucio neke displeje, i u datasheetu imaju samo zajednicki kontakt koji se veze na minus, a segmenti se napajaju sa 3V.
Nisamo siguran bas za tu naizmenicku komponentu.
Kako mislis ukljuciti svih 10*7+10 segmenata (piksela) na displeju od kalkulatora sa samo 20 nozica, ako se ne radi o multipleksu?
A taj displej koji ti imas ocigledno radi u "static" rezimu... Ipak, pogledaj o kakvoj "izmjenicnoj komponenti" govorim: http://www.ubasics.com/driving_static_lcds" onclick="window.open(this.href);return false; (paragraf: Driving a Static LCD display) cak i kod statickog rezima.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Calculator display + pic

Post by pedja089 »

Ovaj je kao od unimera tri i po cifre.
Negde sam i ranije cuo da je potreban naizmenicni signal za neke displeje, ali nisam znao da je obavezan.
A povezacu ga bas kao sto je i na ovoj semi sto si dao.
vbmaster
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 201
Joined: 04-01-2009, 08:28

Re: Calculator display + pic

Post by vbmaster »

Kod tih displeja je takav signal neophodan...obicno je to pravougaoni signal frekvencije oko 100Hz...ako me secanje ne vara...davno sam takve displeje koristio...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Calculator display + pic

Post by pedja089 »

Probao sam displej, lepo radi. Stvarno napon mora biti naizmenican, bilo sta vise od nekoliko Hz daje odlican kontrast. Znaci kinezi svasta pisu po datasheetovima. Mada displeji su stigli kao lopatom da su ih tovarili... Sad jos samo moram videti gde ima ovakih displeja za multipleks i 8-9 cifara...
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Calculator display + pic

Post by trax »

Ako ti bude trebao PCF8576 javi da ti posaljem :D
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Calculator display + pic

Post by pedja089 »

Ne znam, moram prvo iskopati displej. Mislio sam displej direktno na pic, sve pinove. Pa tako raditi i multipleks i "osvezavanje" LCD-a. Problem mi je sto moram obezbediti da uredjaj trosi ispod 50uA. Tako da bih izbegao bilo kakvu dodatnu zajebanciju, radi ustede svakog nA :lol: Zato bih direktno pinove na pic, Jedan brojac zaduzio za brojanje ulaza, pa usput imam i preskaler ako treba, a drugi za interapt za prikaz i osvezavanje. Nesto sam razmisljao i da stavim i onaj interapr na portb i i sa tajmera, samo ne znam mogu li oba da rade zajedno. To cu morati probati, mozda cak stavljati pic na spavanje sto cesce... Trenutno nije aktivan projekat, ali se polako spremam, da navalim cim zavrsim ovo. Od onog induktivnog grejaca nista, duga prica...
Ima li ko neku bolju ideju kako smanjiti potrosnju i napraviti brojace :?:
Post Reply