Ispravljač ~ 0-30V

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
Toc
Posts: 4
Joined: 08-01-2010, 12:06
Location: Krizevci/Zagreb
Contact:

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by Toc »

Pozdrav.
Da li netko zna sto se podesava trimerima od 500R, 5k i 10k na borinom ispravljacu za kojeg se link moze naci u ovoj temi?
I kakav je potreban hladnjak za 2N3053? Treba li biti kakva kvrga ili nest sitnog je ok?
tnx :wink:
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by 78L05 »

Sa 5kohm-a podešavaš izlazni napon, a sa 10kohm-a izlaznu struju. Btw. ne trebaš staviti trimere nego potenciometre, poželjno sa većim brojem okretaja zbog većeg opsega regulacije. Na 2N3053 ti preporučujem "malo veći" hladnjak. :wink:

Pozdrav.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by Drago_Zg »

78L05
Mislim da si napisao tip feler?
Višeokretni potmetar ne može utjecati na veći opseg regulacije.
Regulacija za određenu ohmsku vrijednost potmetra je uvijek ista.
Višeokretni potmetri imaju svojstvo preciznijeg, ili ti finijeg namještanja.
[URL=https://meettomy.site]Beautiful Womans in your city[/URL]
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by 78L05 »

U pravu si Drago.

Mislio sam na mogućnost finijeg/preciznijeg podešavanja, jer je moguće postiči veći opseg otpora.

Hvala na ispravci. :)
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by Drago_Zg »

78L05
mogućnost finijeg/preciznijeg podešavanja, moguće je postići veći opseg otpora. Ta tvrdnja ne stoji.
Opseg nečega je matematička veličina koja je stalna za dotični predmet. Jedan te isti predmet nema
dva različita opsega.
Druga je stvar, što ti sa višeokretnim potenciometrom imaš finiju podjelu, unutar zadanog opsega.
[URL=https://meettomy.site]Beautiful Womans in your city[/URL]
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by 78L05 »

Uzmimo da je maksimalni otpor potenciometra 100kohm-a, a minimalni 0.0ohm-a (približno), tada mislim da sa trimerom možemo kroz korake postiči otpore u točnost od odprilike 5-10kohm-a (osim ako se ne radi i PIHER višeokretnim trimerima. Dok s potenciometrom koji ima veliku REGULACIJU moguće je postići i otpore u 1kohm. Zato sam autoru ove teme rekao da nabavi potenciometar sa ŠTO VEĆOM MOGUČNOŠĆU PODEŠAVANJA OTPORA, koji je Drago naravno unutar minimalne i maksimalne vrijednosti otpora potenciometra.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
Toc
Posts: 4
Joined: 08-01-2010, 12:06
Location: Krizevci/Zagreb
Contact:

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by Toc »

78L05 wrote:Sa 5kohm-a podešavaš izlazni napon, a sa 10kohm-a izlaznu struju. Btw. ne trebaš staviti trimere nego potenciometre, poželjno sa većim brojem okretaja zbog većeg opsega regulacije. Na 2N3053 ti preporučujem "malo veći" hladnjak. :wink:

Pozdrav.
Hmm, znam ja kaj se podesava s 5k pot i 10k pot, no prema montaznoj i el shemi postoje jos ova 3 za koje nema opis. Na slici su u crvenom, dok ovi poznati u zutom.

http://img297.imageshack.us/img297/6172/86394921.jpg
Shenda

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by Shenda »

Ako sa 10k štimaš izlaznu struju... šta možeš štimati sa trimerom koji je s ovim prvim u seriji :?:

Količinu mlijeka koju Šarulja dnevno daje :!:

Isto vrijedi i za trimer koji je u paraleli sa Zenerkom... ali ovim se štima količina mliječne masti... :wink:
User avatar
Toc
Posts: 4
Joined: 08-01-2010, 12:06
Location: Krizevci/Zagreb
Contact:

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by Toc »

Sorry ak je pitanje bilo blesavo, ali meni je to bilo malo cudno te konfuzno. Jedan pot i onda jos jedan trim, no zgleda da ipak ima svoju funkciju. Hvala na detaljnom odgovoru i nazivu sabilizatora, to cu mu ugravirati "na celo" :D
User avatar
LED_ri
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 16-12-2009, 11:13
Location: Rijeka

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by LED_ri »

Pozdrav,

evo taman mislim krenut radit ovaj borin ispravljač, pa me zanimaju dvije stvari (vjerovatno glupa pitanja..ali...idem probat); :D

- gledam malo shemu, pa vidim da nema nikakvog osigurača, a iz neugodnih iskustava, volio bi ubacit koji, pa me zanima kamo (tj prije ili poslje trafoa) i koju vrjednost!?

- i drugo pitanje, kako znam kad sam prešao limitiranu (namještenu) vrijednost struje!? obično ima neka diodica koja se upali i to :O)

..nadam se da pitanja nisu bila preglupa, i

HVALA!!!!
0000 0000 0111
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by Feko »

Osigurač eventualno stavi u krug primara...instrumentom izmjeri struju u primaru pri punom opterećenu sekundara...i onda stavi prvu veću vrijednost osigurača :wink:
A što se tiče signalizacije limitirane struje to ti ne treba. Imaš u njemu Voltmetar i Ampermetar. Kada vidiš da ti je drastično pao napon na Voltmetru onda si prešao limitiranu (namještenu) vrijednost struje :!: :lol:
User avatar
LED_ri
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 16-12-2009, 11:13
Location: Rijeka

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by LED_ri »

:)

tako dakle..odlično, idem radit pločicu, htio sam samo prije provjerit kamo ide osigurač, jer sam ga mislio na pločicu dodat ako ide u krug sekundara, ali onda ništa od toga i sve ostaje kako je..

puno HVALA!!!! :D
0000 0000 0111
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by boraomega »

Za one koje zanima ili pocinju raditi moj stabilizator 0-30V/5A, evo linka kakforumu gde sam to malo detaljnije objasnjavao drugarima. Od tog posta citajte dalje kako je tekao razgovor.....
http://www.elitesecurity.org/p2617558" onclick="window.open(this.href);return false;
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
LED_ri
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 16-12-2009, 11:13
Location: Rijeka

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by LED_ri »

..e super..taman sam došo da ću postavit još jedno pitanje..al idem najprije pročitat to pa onda postavim pitanje ako ne nađem odgovor.. :roll:

..poZz..
0000 0000 0111
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by boraomega »

LED_ri wrote:..e super..taman sam došo da ću postavit još jedno pitanje..al idem najprije pročitat to pa onda postavim pitanje ako ne nađem odgovor.. :roll:

..poZz..
Nemoj molim te... sve sto sam znao ja sam napisao tamo (sta nisam znao ja sam prepisao ili gledao u "puskice"! :wink: ).
Evo ovde imas jakih momaka po znanju - Feko, Shenda i jos nekolicina pa ce ti pomoci!
Ja retko navracam i nemam toliko vremena da dopisivanje po forumima... moras me razumeti.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
LED_ri
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 16-12-2009, 11:13
Location: Rijeka

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by LED_ri »

..eto mene..ipak nemogu a da nešto ne pitam.. :D

- što mi je najbolje tj koji od ona 4 ponuđena tranzistora da koristim:
mj802, 2n3771, tip35c ili mj 15003 !?
malo sam gledao da mi je 2n3771 daleko jeftiniji od ostalih, pa sad neznam dal je onda i dovoljno dobar!? naravno, cijena nije bitna, htio bi da to sve radi kako treba...al ako se može, uvijek gledam proć jeftinije :D

- zatim, da li mogu umjesto 1n5402 koristit 1n5408!?

...i za sad bi to bilo to....pa budem još koje pitanje postavio u dijelu "Elektronika za početnike" da tu ostavim mijesta za ozbiljnija pitanja

..pozdrav i HVALA!!!!!
0000 0000 0111
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by boraomega »

2N3771 je dobar izbor. Prvi primerci koji su radjeni su upravo sa njim bili izvedeni. Kasnije sam presao na MJ802 koji je najoptimalniji izbor (ako je original?!). Moze 5408 umesto bilo koje diode iz te serije.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
LED_ri
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 16-12-2009, 11:13
Location: Rijeka

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by LED_ri »

..super..naljepša Vam HVALA na pomoći i što mi pomažete iako nemate viška vremena..bit će još vjerovatno pitanje oko nekih dijelova koje nemogu nabavit, pa koja zamjena ide za to ako ne uspijem na netu iskopat..al to drugom prilikom, kad sve provjerim da ne pitam sto puta, i onda bi to trebalo radit :O)

..i još jednom hvala na pomoći :)

..pozdrav..
0000 0000 0111
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by mega162 »

LED_ri wrote:..eto mene..ipak nemogu a da nešto ne pitam.. :D
ajde konačno i ja da ne pitam nešto vezano uz takvu temi :ohno: :ohno:
User avatar
LED_ri
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 16-12-2009, 11:13
Location: Rijeka

Re: Ispravljač ~ 0-30V

Post by LED_ri »

@mega162
..ne kužim...što ne valja!?
0000 0000 0111
Post Reply