Kvalitetan FM odasiljac

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
pocetnik
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 01-10-2005, 15:40

Kvalitetan FM odasiljac

Post by pocetnik »

Ej ljudi pomagajte. Ako koji od vas ima neki FM odasiljac koji isprobano radi, ne mora biti veliki domet. Jedno 100-tinjak metara, ali da mi se u tih 100 m dobro cuje. Naime pustao bih neku mjuzu po autobusu dok se vozim iz skole, a tu mjuzu bi primao radio u autobusu (88-110 Mhz).
User avatar
m.ivanovski
Napredujem
Napredujem
Posts: 110
Joined: 04-04-2006, 22:26
Location: Stip
Contact:

Re: Kvalitetan FM odasiljac

Post by m.ivanovski »

Ovo je bezinduktivno FM odasilijac.Misli da je dobar.



Marjan , Macedonia

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 4436_8.gif
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

kvalitetan predajnik za tvoje potrebe je na linku; http://www.pira.cz/entx1.htm
ja imam slozena 3 komada sa PLL upravljanjem, ovaj sa linka mjenja frekvenciju pomocu potenciometra i ima domet 300-500metara

Pozdrav
pocetnik
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 01-10-2005, 15:40

Post by pocetnik »

A recite mi nesto o ovim promjenjivim kondenzatorima. Kako mogu otkriti njihove vrijednosti? Imam ih nekoliko doma ali na njima nista ne pise. Imam ih u nekoliko boja da li to mozda oznacava njihovu vrijednost?
User avatar
UNWANTED
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1251
Joined: 21-12-2005, 17:43
Location: hrvatska
Contact:

Post by UNWANTED »

probaj da ih izmjeris sa instrumentom za kondenzatore(neznam sta da ti kazem nisam imo potrebe da gledam ja sam ih samo kupovo i na njima je pisalo)

sretno
JA NE PIJEM DOK VOZIM,JA STANEM I ONDA POPIJEM
-------------------------------------------------------
User avatar
Flash
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 17-01-2006, 10:35
Location: Hrvatska, ZGB

Kondići

Post by Flash »

Uglavnom kad sam bio slagao FM odašiljač kupio sam 2 promjenjiva i tražio sam ih u trgovini kao: promjenjivi kondezator od 0-40pf!
0 nije nula, jer uvjek imaš neki kapacitet bla, bla, bla
Đoni je za mene MRTAV ČOVJEK!!! R.I.H.
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

ako si kupio kondenzatore kod nas onda se mogu saznat vrijednosti po boji, ljubicasti je do 100p, crveni do 60p i zeleni do nekih 20pF, donekle mozes ocjenit-usporediti i od oka, pogledas koji je promjer i koliko slojeva folije ima, ako je veci promjer veci je i kapacitet i isto tako sa slojevima. Ako ti neki trimer kondenzator u oscilatoru ima premalu vrijednost , to ce se rezultirati prevelikom frekvencijom predajnika, u tom slucaju paralelno dodas keramicki kondenzator 10 ili 22pF,a po potrebi i veci.

Ovo po boji ti vrijedi samo za folijske kondenzatore i na njima nikad ne pise vrijednost, na keramickim i zracnim su uvjek napisane vrijednosti i keramicki su najbolji za koristenje u predajnicima, problem je jedino sto ih u Hrvatskoj nema nigdje za kupiti, jedino ih mozes iscupati iz nekog starog TVa.

Pozdrav
Post Reply