impulsni relej

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
sheky
Posts: 8
Joined: 11-12-2009, 15:07

impulsni relej

Post by sheky »

da li taj relej zatvara strujni krug kad na njega dođe impuls i otvara strujni krug kad ponovo dobije impuls i da li postoji takav relej za napon DC 12V. ne mogu nigdje nać tako nešto, a spasilo bi me kad bi mi neko pomogao... hvala puno....
User avatar
Broncani
Posts: 19
Joined: 30-11-2009, 01:11

Re: impulsni relej

Post by Broncani »

Malo prije sam nasao ovo :

http://www.electronicsforu.com/efylinux ... /rdfde.pdf

Da li ti možda nešto ovakvo koristi ?

Ovakav sklop je u najboljem slučaju za maksialne snage 6 W do 12 W, ovisno o naponu napajanja.
sheky
Posts: 8
Joined: 11-12-2009, 15:07

Re: impulsni relej

Post by sheky »

ne... je blizu al je opet prekomplicirano za ono što mi treba i nije adekvatno onome što trebam... al hvala na pomoći....
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: impulsni relej

Post by niho »

sheky wrote:ne... je blizu al je opet prekomplicirano za ono što mi treba i nije adekvatno onome što trebam... al hvala na pomoći....
Eh prijatelju pronadji negdje stari wartburg on je imao takav rele za prebacivanje duga/kratka svjetla. Znaci 12V i puno ampera :D
Inace takav sklop ima za 220V i zovu ga impulsni rele, a postoji i niz shema za samogradnju samo treba "proguglati"!!
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: impulsni relej

Post by puknuti »

User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: impulsni relej

Post by niho »

Moze i lonchic samo nemoj razbiti. "Iskra" proizvodi veoma dobru seriju ovih relea ugradjenog u kuciste kao automatski osigurac. Koristio sam ih vec vise puta i jako sam zadovoljan. Ne grije se, ugradjivao sam ih cak i u razvodnu kutijicu u zidu bez problema, rade vec godinama.
Post Reply