tiristor kao sklopka

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
sheky
Posts: 8
Joined: 11-12-2009, 15:07

tiristor kao sklopka

Post by sheky »

evo imam jedno pitanje... treba mi sklopka koja će provest samo pomoću impulsa od 12v..
i isto tako mi treba da ta sklopka provodi 12v.. radim nešto u autu.. zanima me koji tiristor koristit i kako ga spojit da to radi... ili ako ne tiristor, ako neko ma neku drugu ideju samo neka kaže... hvala
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: tiristor kao sklopka

Post by mataya »

mozes radit i sa relejem, tranzistorom...
kod odabira tiristora jako je bitno koliku struju moze izdrzati, odnosno
kolika je snaga trosila koje ces ukljucivati.
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: tiristor kao sklopka

Post by pedja089 »

Tiristor se ne moze koristiti tek tako kad je rec o jednosmernoj struju. Jer kad provede nema sta da ga iskljuci osim da se na neki nacin prekine strujno kolo. Sto opet zahteva tranzistor/rele/taster/prekidac itd...
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: tiristor kao sklopka

Post by mataya »

sheky wrote:treba mi sklopka koja će provest samo pomoću impulsa od 12v..
sto je pjesnik time htio reci :shock:
dali zelis da nakon impulsa ostane ukljuceno?
to mozes napraviti sa jednim duplim relejem.
moze se koristiti i gto tiristor ali to bespotrebno komplicira stvari
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: tiristor kao sklopka

Post by Smjesko »

Ajde ti šeki nama reci što konkretno želiš prekidati time?? Ovakva uopćena pitanja samo nagomilavaju postove dok mi pokušavamo odgonetnuti pjesnikove misli.
sheky
Posts: 8
Joined: 11-12-2009, 15:07

Re: tiristor kao sklopka

Post by sheky »

ovako... u autu.. zelim na centralno daljinsko otključavanje spojit nešto, dakle tu mi treba vaša pomoć, da se kad otključam auto upale svjetla(farovi, pozicije i kratka)... i ostanu svjetlit sve dok ne dam kontakt na bravici... i onda zatim kad zaverglam auto i kad se upali i ključ se vrati na drugi zub, svjetla se opet upale i rade dok se auto ne ugasi... jel ima malo više smisla sad što radim... i sve znam donekle realizirat osim to samog početka jer centralno daje samo impuls od sekundu možda na motorić da otključa i zato ne mogu koristit relej jer on nema samoodržavanje strujnog kruga, bar ja još nisam naišao na takav....

sve ovo sa bravicom kako spojit i sta treba znam jer je princip spajanja žica kao i daljinsko paljenje... tako da mi treba samo pomoć oko početka projekta...
Post Reply