Strujni izvor 0-50A

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Post Reply
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

evo napravio... Scale = 1.025 i bude super...

Ma strasno... napravim plocicu i vidim da nepase... bla... glupan...
Capo Di Tutti Capi
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

Capo Di Tutti Capi
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by Kizo »

Opa, ovaj mosfet je vec malo jaca zvijerka. Ako ga uspiješ uništit onda si stvarno frajer. :D
btw. koliko te izađe kom.?
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

Mislim da je bio tocno 25kn... Dobili danas u el. centru i ja slucajno naletio i uzeo...
Capo Di Tutti Capi
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

Evo ja napravio sve jos jucer, al nisam imao vremena, pa evo danas da okacim, sve radi, isprobano, znaci programirat mogu bez problema, probao i dovesti 12V iz kompa za paralelni programator i 5V direktno sa usb programatora i oboje radi :)... Imao malo problema, al na kraju skontao da je problem u atmegi, da je izgleda vrisnila... jer pise da joj je neki ID 000000, a treba biti nesto drugo, pa ju nece ni programirat nista, al nasao jednu drugu i valja...

Image

E sad... sta da napravim da isprobam pwm... :)...

Skontao sam da trebam spojit tu zarulju od auta i tako sta, al ajd nabaci shemu da vidim kako si to mislio... :)


E da... neznam jel se vidi na slici, al za Kvarc sam stavio 2 pina kao za atmegu, tj. otkinio sam od jednog pokidanog podnozja za atmegu 2 pina i zalemio ih, tako da mogu mijenjat, trebao mi je 12mhz za programirat atmegu za taj usb programator, a sad mogu lijepo zamijenit i stavit taj od 16mhz, da nemoram odlemljivat i zalemljivat ponovo...
Capo Di Tutti Capi
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by InTheStillOfTheNight »

Kakav ti je to programator???? Nemoguce!!! :ohno: Inace nije bitno koliki ti je kvarc, on se mora programirati. Za njegovo programiranje ima samo jedno pravilo. Maksimalna frekvencija ISP programiranja ne smije biti veća od 1/4 trenutne frekvencije Atmela.

Već sam pisao o ovome na forumu, ali evo ponovno:
Znaci svaki kupljen atmel je po defaultu na internom oscilatoru tako da ti kvarc uopće ne radi ako ne podesiš FUSE Atmela. I nemoj slucajno FUSE prebaciti na EXTERNAL CLOCK jer ga vise neces moci lagano isprogramirati.
I jos sto se tice FUSEA, nemoj dirati onaj za koji pise nešto u vezi RESET pina. Nemoj slucajno prebaciti da je to neki port jer ga vise neces moci programirati...

Daj napiši točno što si napravio sa FUSE???

Što se tiče kvarca to ti i nije baš pametna ideja, jer nemaš 100% dobar spoj, tako da ti ATMEL moze poluditi. Već kad si pločicu dobro nacrtao zalemi i taj kvarc 16 000 000. Mora se moci programirati, samo te nešto muci, ali ne znam sto bi to bilo dok ne objasnis sve sto si napravio u tome programiranju atmela...
Probaj prebaciti narance s druge strane ATMELA mozda proradi... :lol:
InTheStillOfTheNight
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by Smjesko »

Hoće li iz ovog fucking izvora već jednom poteći ta struja :?: Tema se protegla na 8 stranica :!:
@ u tišini noći, vrati mi moju dudu :!: :lol:
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

Pa fuse postavke sam stavljao za programator kad sam programirao preko paralelnog porta da mogu imati atmegu za taj programator....

Pitas kakav je to programator... Pa stavio sam bio link...

Paralelni - http://rototron.info/ISP.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
USB - http://rototron.info/USBAVR/USBAVR.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

Fuse sam podesio samo kako pise na toj stranici - Fuse Settings: CKSEL=1110 SUT=10

Programirao sam s paralelnim preko bascom-ana windows XP-u, a ovaj usb sam koristio na laptopu i isao sam preko SinaProg jer imam x64 windows 7...

U vezi onog kvarca, pa zalemit cu ga, ovo ce mi biti samo testna plocica koju cu koristiti za buduce pprogramiranje, a napravit cu jos jednu na koju cu zalemit taj 16mhz, al ovako moze stajati u tome, jer zasto ne bi bio 100%-tan spoj kad atmega stoji u tome i svakako bude dobro... :)

A sto se tice naranci... A jbg... pojeo sam ih :)...
Capo Di Tutti Capi
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by InTheStillOfTheNight »

To trebas drugacije podesiti.

CKSEL[0] - to je prvi bit u CKSEL-u. Obavezno postaviti na 1. Ovo ti znaci da koristiš kristal, a ne rezonator.

CKSEL[1-3]Postavi na 111 znaci max freq.

Znaci CKSEL bi po tome bio 1111 a ne 1110. Ti si podesio da radi na rezonatoru, a postavio kristal...

ukljuci CKOPT FUSE - to ti je opcija da clock bude full swing tj da napon na kristalu oscilira sa 5V. Ovo se ukljucuje kada imas dosta velike smetnje, a to ćeš imati kada spojis 50A i PWM, a i ukljucuje se ako recimo zelis još nešto spojiti na taj clock. U svakom slucaju obavezno ukljuciti.

SUT- može ostati na 10- to je start procesora nakon 16K CK i 4.1 mS

Eventualno još BOD podesiti, ali o tome cemo kada vec sve bude radilo...

Probaj ovako podesiti FUSE i onda probaj programirati sa 16 MHz kristalom, to bi moralo raditi.

Kazem da ti kristal nije 100% dobro spojen... Pod time sam mislio reci kako je nozica kristala nešto tanja od ovog konektora, i moze ti se dogoditi da dodirneš rukom taj kristal, dogoditi ti se smetnja da atmel poludi, mislim malo ga pomakneš i evo ti vraga... Tak da ti je sigurnije da ga zalemiš i sigurno neće nikuda pobijeći, a ne moraš razbijati glavu zbog cega se ATMEL može zablokirati...
InTheStillOfTheNight
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by InTheStillOfTheNight »

Ovo sa CKSEL me malo izbaci iz takta pa sam malo bolje proucio. Mislim da je to krivo napisao onaj tko je napravio taj programator. Provjerio sam tu stranicu pa sam vidio isto ono sto si i ti vidio.
Pogledaj datasheet ATMELA http://www.atmel.com/dyn/resources/prod ... oc8159.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; page 27. Tu ti pise ovo oko CKSEL[0] FUSE-u Recommended Usage
On je također postavio CKOPT na 1.
InTheStillOfTheNight
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

A neznam... napisano je stavim taj fuse 1110 i 10 i ja sam stavio i programator radi i prepoznaju ga windowsi odmah i program takodjer, tako da neznam sta da kazem na to sve... Normalno s njim programiram...

Ono sto sam napisao da mi jedna atmega neradi... pa s njom sa pokusavao i sa programatorom preko serijskog porta i par puta prije, pa je moguce da sam ja zeznio nesto... Al evo kazem ti... imam 2 nove atmege i mogu ih programirat bez problema, kad stisnem read, procita tocno sve sto je na njima... Ak hoces, stavim ti video da vidis da radi :)... treba recimo 2min da stavi program i 1min da ga ocita, al sve stavi kako spada...

A ta atmega koja neradi... nju sam jos prije bio nosio kod lege, on ima za programiranje svih atmela, onu veliku plocu, narucio je odavdje ako se sjecam - http://www.elektronika.rs.ba/" onclick="window.open(this.href);return false; ... platio oko 1000 i nesto kn... I kao on mi je to uspio programirati, ali kad sam to stavio u programator, pokaze mi svaki put "device malfunction ili nesto slicno", pa sam uzeo onaj paralelni koji vidis na slici, programirao s njim novu atmegu i stavio u taj usb programator i radi... odmah ga prepoznaju kao AVR Doper i sve radi normalno... onda sam uzeo programirao jos jednu atmegu sa istim kodom za taj programator i izvadio onaj koji je radio i stavio novi i opet radi... tako da taj usb programator radi... :) (uff al sam ga zakomplicirao, al ajd valjda si shvatio sta je pjesnik htio reci)
Capo Di Tutti Capi
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

Vidim da si spomenio 16mhz kristal... na programatoru je 12mhz...
Capo Di Tutti Capi
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by abc »

Iz ovoga teksta bi se moglo zakljuciti da pic u odnosu na atmegu mozes da isprogramiras i lijevom nogom :shock:
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by InTheStillOfTheNight »

Ovako idemo od BEGIN:

Vjerojatno radi i ako fulas onaj CKSEL, to je i meni radilo, ali zbog stabilnosti clocka je potrebno dobro podesiti te postavke. Znaci prebaci samo CKSEL na 1111. To bi bila konfiguracija za ovo s cime ti raspolazes. Objasnio sam sta koji bit znaci tako da...
I ukljuci onaj CKOPT. To je i onaj lik ukljucio sto je napravio programator, a i to sam objasnio zasto.

Ovaj kristal sto je na programatoru nema nikakve veze sa ovom plocicom sto ti programiras... On mora biti onakakv kakav je u shemi programatora. Taj kristal na programatoru je zaduzen za clock programatora i njegov HEX file, a ne za tvog ATMEG-u.

Tvoj kristal na pločici je 16 Mhz znači da ti maksimalna frekvencija programiranja (ISP freq) ne smije preci 4 Mhz. 1/4 clocka je maximum. To mozda ima negdje za podesiti u postavkama programatora.

Ne znam sta te tu sad muci u vezi ovoga.
Zalemis kristal 16 000 000 na ovu svoju pločicu, podesiš fuse onako kako sam napisao i probas ga isprogramirati...

Vec sam jedamput provjerio ovaj CKSEL ali cu opet prekontrolirati, ali vjerujem da nisam fulao tako da bi CKSEL bio 1111.
InTheStillOfTheNight
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by Kizo »

AVR Fuse Calculator

Nema tu neke velike filozofije. Uneseš što ti treba, isprogramiraš i to je to.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by InTheStillOfTheNight »

Kizo wrote:AVR Fuse Calculator

Nema tu neke velike filozofije. Uneseš što ti treba, isprogramiraš i to je to.

http://www.atmel.com/dyn/resources/prod ... oc8159.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

page 27

Pogledaj CKSEL0
InTheStillOfTheNight
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by Kizo »

On sa SUT1 i SUT0 određuje start-up vremena.

Nisam siguran na šta ciljaš, no ako misliš da ga ovaj kalkulator krivo definira, baš nisam pronašao odstupanja od onog specificiranog u datasheetu.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by InTheStillOfTheNight »

Da SUT određuje kada ce krenuti PROGRAM COUNTER.
Ali govorim o CKSEL BIT[0], mora biti 1 jer se radi o kristalu a ne rezonatoru...
Ovaj dio sad sam nadopisao jer si mi presjekao post... Pa evo i post:

Kizo, bitno je... Cak je bitno jesi li uređaj okrenuo prema jugu jer nekad neces moci zanemariti magrentsko polje zemlje. Uh ovo je glupo zvucalo :) Ovaj post pisem jer sam prije mislio kako je sve nebitno dok radi... Kao ono nesto osposobis i to super radi i vise te ne zanima sta si tocno napravio... Ali onda se dogodi da ti "TU I TAMO" sve stane samo jer nisi uopce dobro napravio.

Evo prica: :)

Jos kada sam bio ono totalni pocetnik i uhvatio se Atmelovih 8051 procesora, ali bas sam bio ono totalno neiskusan, pojma nisam imao niti sto je registar, a da ne govorim o nekim timerima i slicno, jedva da sam znao u Bascomu napraviti port ulazom, izlazom, i tako programirati neke stvari kao ono if nešto radi nešto, skoči tamo, amo, sim tam.. O kupusu govorim...

Vrlo jednostavno sam u to vrijeme spojio LCD i osposobio to da nesto ispisujem iz Bascoma. Ali imao sam jedan veliki problem... Procesor mi se "TU I TAMO" blokirao, pa sam potrazio pomoc po forumima i u konteksu posta napisao ovo:

"ATMEL je sranje i blokira se stalno!!!"

I naravno netko je na to odgovorio ovako:

"Ne postoji toliko los procesor, koliko programer moze biti los!!!"

Nisam lika uopce kuzio... Sta on to meni hoce reci??? Kao da sam ja nesto krivo napisao... A stvarno logicki sve sam super napisao i moralo je raditi.. ali jednostavno nije radilo kako treba...

Evo i moje greske:
Uopce nisam stavio ove kapacitete na kristalu, nisam stavio niti 100 nF na stabilizatoru napona, radio sam sa 220V a nisam uopce zastitio procesor od naponskih izboja. Napravio sam nesto tipa port, tranzistor pa relay. Cak nisam stavio niti diodu na relay, nisam stavio varistor niti transient diodu, još sam to sve sklepao u bascomu najcesce koristeci "goto", nisam stavio niti 100 nF na napajanje procesora, sve sam sklepao na test boardu, nisam imao doslovno nikakve zastite od nicega i normalno da nije radilo....

Samo zelim napisati kako je svaka sitnica bitna za pojedini segment uređaja i da bi sve savršeno funkcioniralo potrebno je poznavati sve moguce kombinacije pa tako i ovaj CKSEL jer i to moze biti jedna sitnica zbog koje se ovo moze zablokirati..."TU I TAMO..."
InTheStillOfTheNight
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by Kizo »

Nismo se baš najbolje sporazumjeli.

Nigdje nisam rekao da to što pričaš nije bitno, samo sam stavio link na onaj kalkulator koji će nekome dosta stvari pojednostaviti.

edit: I ja govorim o CKSEL0
The CKSEL0 Fuse together with the SUT1..0 Fuses select the start-up times as shown in Table
5.
CKSEL0 može biti 1 i za keramički rezonator.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by InTheStillOfTheNight »

Dobar je calculator... Ovo sam napisao vise da bi netko nesto naucio, meni bas i ne treba poduka iz AVR-a, ali neka se najde na forumu, zasto da netko uci 100 godina, ako moze nauciti brze... :lol:
InTheStillOfTheNight
Post Reply