Strujni izvor 0-50A

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Post Reply
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

Jos sam samo promijenio kutove stavio ukoso, da mogu stavit rupice da mogu ucvrstit plocicu... al da nestavljam sad 100 slika, a sve je potpuno isto osim gornja dva kuta koja su ukosena za 45 stupnjeva :)
Capo Di Tutti Capi
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by abc »

Mislim da su vodovi oko kristala treba da budu sto kraci, radi se o 16MHz, takodje i kondenzatori oko stabilizatora, nepolarisani metal film ili keramicki izvana elko blize stabilizatoru, ne voditi okolo vodove napajanja(autoruteri to vole) , sto krace, nece biti previse estetsko ali ti se nece resetovati ili zaglavljivati mc a neces znati zbog cega se to desava.

Autoruter to ne moze izvesti, moras sam rasporediti komponente i izrutirati manuelno , ovako sa autoruterom dobijas vodove koji se patljaju nepotrebno okolo po PCB.

Takodje lemne tocke povecaj , poslije busenja nece ti ostati nista na sta ces moci lemiti.

Takodje na rub PCB izvedi tocke na koje ces spojiti napajanje , ali to su vec finese, sve to dolazi praksom , vjezba cini majstora, pogledaj primjere kako je to napravljeno u primjerima u eaglu , mislim da postoji nesto sa pic mc.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by InTheStillOfTheNight »

Ovaj C2 takodjer prebaci bliže pinu 20 i 21 ATmela. C6 i C7 bi ti trebali biti na ulazu i izlazu 7805, a oni su ti na drugoj strani PCB-a što bi također trebao korigirati... Nemoj misliti da te davim sa tim kondenzatorima, ali kada vec radis da se polako ucis kako dobro i ispravno raditi pločicu.
Ono što ti navodi Kizo kao i ja:
Debljina vodova isto nije bezazlena. Što deblje to bolje jer ti je manji otpor bakra, a samim time i manji pad napona.
Ako malo pogledas da imas pad napona i na GND liniji, moze ti se dogoditi i to da ti je recimo napon na jednom dijelu PCB-a zbog pada napona GND linije bude recimo -0.4 V. sto ti nikako ne ide kao prilog PCB-a.

Znači GND ti je najbitniji što se tiče debljine linije, nakon njega VCC, a dalje ti ovisi o designu toga što radiš i struji koja će teći tim linijama. Što se tiče designa kristala, dobro je ABC primjetio, tu ti je također bitno da nemaš vija i dugih okolnih linija koje sijeku linije kristala. Znaci što blize i ujednačenije dužine linija, te stabilan i deblji GND...U pravilu bi trebalo oklopiti linije kristala GND-om sve do pinova procesora.
U nekoj praksi to su ti sve neke sitnice, ali znaju izmoriti dušu ako zbog njih nešto krene po zlu.
InTheStillOfTheNight
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

Ok, hvala... promijenit cu to sve, napravit onako po svom... mozda cu malo vise imat gornjih zicanih vodova, al potrudit cu se napravit sve ljepse i bolje :)...
Capo Di Tutti Capi
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

A znaci sa shemom je sve uredu, nitko to nije komentirao... :) nesmeta znaci ona LED-ica sto je tamo i takvo sta... E da... Oni izvodi za programator trebaju biti napravljeni po ovoj shemi - http://rototron.info/USBAVR/images/USBISP%20014.png" onclick="window.open(this.href);return false; pa eto da vas usput pitam jesam to dobro napravio :)...
Capo Di Tutti Capi
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

shema

Image
Capo Di Tutti Capi
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by InTheStillOfTheNight »

Ne bi li ti mozda trebao i GND, na ovom SV5 konektoru??
InTheStillOfTheNight
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

A to sam vec napisao... nisam stavljao ni gnd niti 12V za mosfet zato sto cu koristit napajanje od kompjutera, pa cu od tamo odmah razvlacit i gnd i 12V i tako sta :)...
Capo Di Tutti Capi
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by Kizo »

Razumijemo da ćeš imati odvojena napajanja, ali mora biti neka zajednička točka. Tobro je InTheStillOfTheNight primjetio, trebat će ti masa.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by InTheStillOfTheNight »

bolje ti je GND predvidjeti na tom konektoru, a ne razvlaciti to sa napajanjima, uostalom sta kad tu pločicu budeš recimo koristio za nešto drugo ili treće i sad ti nedostaje GND kraj portova, mislim nema mi to baš smisla...
InTheStillOfTheNight
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by InTheStillOfTheNight »

Nije li logicnije vec kad tu na konektoru izbacuješ nekakav PWM, da je tu i linija GND koja ti je potrabna da bi iskoristio PWM... Neces sigurno gledati PWM u odnosu na VCC napon, nego u odnosu na GND... Znaci bez GND-a ti je taj konektor kao da nešto izbacuješ(PWM), u odnosu na ništa(nema gnd). :azdaja:

Ili kao da nešto čitač (ADC) u odnosu na čega??? Opet nema GND... Znaci kako god ti to okrenuo tu bi logika bila jednostavna... Treba ti GND
InTheStillOfTheNight
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

Evo napravljeno... pa cu danas otici jos to kopirat na foliju i da napravim vise tu plocicu, pa da mogu vidit jel radi ista kako spada :)...

Image
Capo Di Tutti Capi
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by InTheStillOfTheNight »

Svaka cast. To je vec puno profesionalnije nacrtano. :D, jos bi se tu dalo nekih linija podebljati, primjer ova poslije ulazne diode pa prema elektrolitu i stabilizatoru, ali ok to i nije sad toliko vazno...
InTheStillOfTheNight
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

Image

Evo podebljani vodovi... Nisam se jucer (tj. danas ujutro) usudio debljat vodove, nisam nista ni vidio, a printat nisam htio, jer printer mi kod sestre u sobi, a sad bas u 4h da idem printat :)...

Evo ovo je konacna verzija, isprintao sam na foliju, pa sad idem pravit plocicu...
Capo Di Tutti Capi
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

Joooooj... jebem ti budale u kopiraoni... ja mu kazem da mi isprinta najtamnije sto moze, on mi isprintao tako da se sve prozire i cak se pocelo malo muljat boja, al ajd... evo plocica je napravljena, svi vodovi su ok, samo malo pocelo ove deblje kao nagrizat, al nista puno, iskalajsat cu plocicu i bit ce to ok... :)....
Capo Di Tutti Capi
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

Sutra ponovno pravit plocicu... Neznam kako i neznam zasto i nije mi jasno da se to moze dogodit, jer dosad nikad nisam imao takvih problema, ali plocica mi je manja za 1mm nego sto treba biti... onaj PDF file sto se automatski moze napraviti iz Eagla napravio je da pinovi recimo za atmegu promashe za 1mm...

Nista... idem ponovno cackat i pravit, pa cemo vidit... al onda cu prvo pogledat na papiru prije nego odem kopirat na foliju...

kreten... :azdaja: :azdaja: :azdaja: :azdaja:
Capo Di Tutti Capi
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

Image
Capo Di Tutti Capi
User avatar
_Maniac_
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 02-09-2007, 00:12
Location: Bilje (pokraj Osijeka)
Contact:

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by _Maniac_ »

Ajd nek mi netko objasni zasto sam ja vec 5 papira isprintao i sve u potpunosti odgovara, svi pinovi su uredu osim pinova za atmegu... Jel to nesto nije u redu sa eaglom ili sta vec... bjezi mi doslovno za 1mm, a svi ostali pinovi odgovaraju...

I prije sam radio s eaglom i pravio plocice i uvijek je dosad odgovaralo... Pa ne kontam... Skinio sam neku 5.6.0. verziju sa phazeddl.com, mislim da sam i dosad imao tu...
Capo Di Tutti Capi
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by Kizo »

Ajde okači pločicu u pdf-u ili daj hi-res sliku.
Ako hoceš mogu ti prebaciti u word (*.doc) format u mjerilu 1:1. Znalo se i meni događati da mi u fotokopiraoni krivo isprintaju iz pdf-a, od tada prebacujem u word, radi uvijek.
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Strujni izvor 0-50A

Post by abc »

Provjeri da li ti je razmjera za printanje 1 u Eagle.
Zarotiraj PCB za 90 stepeni u Eagle pa probaj ponovo isprintati.
Kad printas PDF izaberi da ne mijenja razmjeru.
Post Reply