Detektor otvaranja vrata

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
james
Posts: 8
Joined: 14-10-2009, 13:28

Detektor otvaranja vrata

Post by james »

Pozdrav ljudi, da li ima neko neku shemu ili ideju kako da napravim detektor otvaranja vrata koji bi na izlazu davao impuls (GND) od 50ms? Signal otvaranja vrata bi davao obican mikroprekidac (prespajanje na GND). Uredjaj bi trebao raditi na 12V. Ako je moguce trebalo bi da daje impuls samo pri otvaranju vrata a ne i pri zatvaranju. Nadam se da nije mnogo zahteva:)
r2d2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 408
Joined: 08-01-2007, 18:38
Location: Zagreb

Re: Detektor otvaranja vrata

Post by r2d2 »

Ma mo'ž da se napravi šta ti srcu drago, samo bi trebala neka financijska potpora :wink:
...:::SVAKO "ZASTO", IMA SVOJE "JEBIGA":::...
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Detektor otvaranja vrata

Post by Smjesko »

E robotu, jes' našo' Džemsu tup't sa financijama. Lijepo to napravi, omotaj sa sto Eura i pošalji čovjeku. :lol:
james
Posts: 8
Joined: 14-10-2009, 13:28

Re: Detektor otvaranja vrata

Post by james »

r2d2 wrote:Ma mo'ž da se napravi šta ti srcu drago, samo bi trebala neka financijska potpora :wink:
pa trebalo bi da ne prelazi 20eura ako je moguce. bio bih zahvalan ako imas neki link ili shemu :)
james
Posts: 8
Joined: 14-10-2009, 13:28

Re: Detektor otvaranja vrata

Post by james »

Sta mislite o nekoj ovakvoj shemi?
Attachments
Door counter.jpg
Door counter.jpg (20.35 KiB) Viewed 2834 times
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Detektor otvaranja vrata

Post by Smjesko »

Kad bi se shema dobro vidjela, onda bismo možda i ne što (po)mislili. Ovako nam se ne da misliti. :D
james
Posts: 8
Joined: 14-10-2009, 13:28

Re: Detektor otvaranja vrata

Post by james »

Evo sheme ponovo. Nadam se da je ova boljeg kvaliteta:)

http://www.imagesforme.com/show.php/780 ... ounter.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
r2d2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 408
Joined: 08-01-2007, 18:38
Location: Zagreb

Re: Detektor otvaranja vrata

Post by r2d2 »

:lol: a sto me nasmija jebote, za 20 eura nemo'š ni malo bolju mikrosklopku kupiti :!:
...:::SVAKO "ZASTO", IMA SVOJE "JEBIGA":::...
Shenda

Re: Detektor otvaranja vrata

Post by Shenda »

Shema je nekakav ulaz za brojač... kompliciran! :roll:

Mislim da bi se to dalo i elegantnije uraditi...

Što se tiće onog dijela pitanja da ti treba samo kod otvaranja vrata..., pa mikrosklopka i daje impuls samo kod otvarnja (tako je postaviš), a ako daje i kod zatvaranja, onda prije brojača staviš djelitelj sa 2... Mislim, ako se vrata otvore, onda se , obično, poslije i zatvore... pa ponovo otvore... Otvorena vrata se ne mogu opet otvoriti... :roll:
james
Posts: 8
Joined: 14-10-2009, 13:28

Re: Detektor otvaranja vrata

Post by james »

Ako se redno povezu mikroprekidac (koji radi na impuls a ne na nivo), napajanje i brojac, pri jednom od stanja mikroprekidaca (zatvoren najcesce), struja stalno ide kroz brojac. To i nije bas pametno jer moze doci do pregrevanja brojaca. Zato i sluzi paralelno RC kolo na ulazu da bi napravilo impuls. Ovo kolo koje sledi samo obezbedjuje siguran oblik pravougaonog impulsa koji pobudjuje brojac. Ovo kolo obezbedjuje kontrolu osetljivosti (Delay time) da mikroprekidac ne pravi nekontrolisane impulse i kontrolu duzine impulsa za okidanje brojaca. Stoga i mala "komplikacija". Sve se, naravno moglo resiti i samo sa paralelnim RC kolom na ulazu ali bez ikakvih podesavanja. Nadam se da je jasno :)
Shenda

Re: Detektor otvaranja vrata

Post by Shenda »

Vidim da si načitan! :roll:

Meni ne trebaš objašnjavati princip rada sklopa sa sheme... meni je jasno... :wink:

Btw. možda ipak trebaš... da nisam pročitao tvoj post vjerovatno bi živio u neznanju! :lol:
james wrote:Ako se redno povezu mikroprekidac (koji radi na impuls a ne na nivo)...

To je zvoja pretpostavka... sa sheme se ne vidi kakav je mikroprekidač...
james wrote:...struja stalno ide kroz brojac. To i nije bas pametno jer moze doci do pregrevanja brojaca...
Interesantno... ne znam zašto sam mislio da je to (logička 1), jedno od dva normalna stanja ulaza brojača... bez obzira kako dugo traje!
james wrote:Ovo kolo koje sledi samo obezbedjuje siguran oblik pravougaonog impulsa koji pobudjuje brojac.
Za tvoju informaciju to kolo je komparator...
james wrote:Sve se, naravno moglo resiti i samo sa paralelnim RC kolom na ulazu ali bez ikakvih podesavanja.
Ne, nije...
james
Posts: 8
Joined: 14-10-2009, 13:28

Re: Detektor otvaranja vrata

Post by james »

Shenda wrote:Vidim da si načitan! :roll:

Meni ne trebaš objašnjavati princip rada sklopa sa sheme... meni je jasno... :wink:

Btw. možda ipak trebaš... da nisam pročitao tvoj post vjerovatno bi živio u neznanju! :lol:
james wrote:Ako se redno povezu mikroprekidac (koji radi na impuls a ne na nivo)...

To je zvoja pretpostavka... sa sheme se ne vidi kakav je mikroprekidač...
mikroprekidac je obican taster (zatvoren pri pritisku a otvoren pri otpustanju)
james wrote:...struja stalno ide kroz brojac. To i nije bas pametno jer moze doci do pregrevanja brojaca...
Interesantno... ne znam zašto sam mislio da je to (logička 1), jedno od dva normalna stanja ulaza brojača... bez obzira kako dugo traje!
brojac je mehanicki sa kalemom kao osnovom i kroz njega tece struja koja prebacije najmanju "cifru" do pola sve dok struja ne prestane da tece i tada je ceo impuls odbrojan
james wrote:Ovo kolo koje sledi samo obezbedjuje siguran oblik pravougaonog impulsa koji pobudjuje brojac.
Za tvoju informaciju to kolo je komparator...
narabvno da znam da je to komparator. mislim jos od 3. ili 4. razreda srednje skole
james wrote:Sve se, naravno moglo resiti i samo sa paralelnim RC kolom na ulazu ali bez ikakvih podesavanja.
Ne, nije...
veruj mi da jeste. isprobano ;)
james
Posts: 8
Joined: 14-10-2009, 13:28

Re: Detektor otvaranja vrata

Post by james »

ljudi, ako neko ima neki predlog za jednostavniju shemu, molim ga neka mi se javi. recimo da je cena ovde glavni problem
Shenda

Re: Detektor otvaranja vrata

Post by Shenda »

Tamo nema ništa skupo... :roll:

... samo malo komplicirano... :wink:
Post Reply