Pomoc! Udara me struja!

Forum koji ne mora biti vezan za elektroniku ali u kojem vrijede pravila foruma!

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

prihvati
Posts: 7
Joined: 27-07-2009, 12:08

Pomoc! Udara me struja!

Post by prihvati »

Elem, ne znajuci da li je ovo pravi sajt/forum a pritisnut velikom nevoljom, odlucio sam se da postujem ovde svoj problem pa ako neko moze da mi pomogne- super.

Pre oko mesec dana zavrsio sam renoviranje stana ii uselio se u isti. Struju sam uradio potpuno novu ali nesto nije u redu. Kada pustim vodu iz slavine na sudoperi i u isto vreme dodirnem masinu za sudove koja se nalazi u neposrednoj blizini, udari me (pecne) slaba struja. Ovo se manifestuje samo kada je masina za sudove prikljucena na utikac u zidu kroz koji prolazi i voda. Isti utisak imam (peckanje struje) i kada se zid na kom mi je slavina i masina prikacena, navlazi tj. kada ga poprskam vodom. Posle konsultacija i provere masine za sudove, majstor koji mi je razvodio struju dosao je do zakljucka da mi je uzemljenje u zgradi slabo tj. da bih trebao sebi da pojacam isto pobojanjem cevi u zemlju. E sad, to ne bi bilo problem da ja ne zivim u ulici gde takva vrsta radova je jednaka ponovnom renoviranje zgrade. Molim za pomoc:

Da li je problem zaista u uzemljenju ili...
Da li postoji neka alternativa pobijanju cevi...
Da li je ovakva pojava opasna po zivot (tusiranje itd.)...

Svaka pomoc je dobrodosla. Hvala unapred.

PS Zgrada je iz pedesetih, zidana po ondasnjim standardima.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by Feko »

Probaj promijeniti RSO filter...barem na vešmašinama on pravi takva sranja. Također grijači u bojlerima i vešmašinama probiju na masu ili im ode izolacija pa kad je puna vode i grije onda pecka struja. Za sunđericu ne znam no sigurno ima RSO filter pa ga promijeni....možda je on u pitanju :roll:

edit: Kažeš da to pecka čim je uštekaš u struju....onda je 100% RSO filter!
prihvati
Posts: 7
Joined: 27-07-2009, 12:08

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by prihvati »

FEKO, hvala.
Nisam siguran da je to, obzirom da je masina potpuno nova.
idemo dalje :D
User avatar
MORGAN
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1284
Joined: 21-07-2009, 07:12
Contact:

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by MORGAN »

slabo je uzemljenje možeš poboljšati tako da uzmeš i iskopaš jednu rupu oko metar tamo staviš neki komad željeza i zaspeš to sa kilom soli naravno samo šelnom spojiš to uzemljenje na neku metalnu cijev i to je to.trebalo bi da radi jer je kod mene tako uzemljena cijela kuća -ja lično radio.ppoozz. :twisted:
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by pedja089 »

@prihvati bez obzira sto je nova, trebao bi promeniti RSO filter. Verovatno on pravi probleme il grejac kao sto @Feko kaze. Jako su male mogucnosti da bilo sta drugo pravi takav roblem.
evo kako izgleda
http://www.masine.sigma-com.net/dijelovi/rso_filter.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by Feko »

Nema veze što je nova mašina, uzemljenje ti je bitno kada stvari pođu po zlu....po tome bi onda 70% starih zgrada imali sličan problem sa uređajima jer im ne valja više uzemljenje. Ako to radi iako je isključena a samo je uštekana u struju onda je RSO filter. Ako smiješ rastaviti mašinu, odvoji od RSO filtera uzemljenje pa vidi jel onda trese? Ako ne onda ga mijenjaj!
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by Feko »

MORGAN wrote:slabo je uzemljenje možeš poboljšati tako da uzmeš i iskopaš jednu rupu oko metar tamo staviš neki komad željeza i zaspeš to sa kilom soli naravno samo šelnom spojiš to uzemljenje na neku metalnu cijev i to je to.trebalo bi da radi jer je kod mene tako uzemljena cijela kuća -ja lično radio.ppoozz. :twisted:
Postoje Metalni ne rđajući šiljci dužine od metar pa i metar i po. Iskopaš kanal 4 metra dužine i pola metra dubine. Nabiješ te šiljke na krajevima i u sredini macolom u zemlju, povežeš gromobranskom trakom. Trebalo bi to raditi u trokut no može i ovako. Ako gradiš novu kuću onda se to tako radi. Velike zgrade to imaju sa sve 4 strane, također je i gromobran tako izveden :wink:
prihvati
Posts: 7
Joined: 27-07-2009, 12:08

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by prihvati »

pedja089, Feko, hvala.
Ne znam da li sam dovoljno dobro objasnio, napona (glimerica slabo titra) u tom zidu je bilo i kada mi je keramicar stavljao plocice. Dok ih je vlazio primetio je neko "peckanje" koje je prestalo cim se zid (plocice) osusio. To se ponovo javilo tek kada sam se uselio i stavio kuhinjski element sa sudoperom (slavinom) i pomenutom sudo-masinom.
Peckanja nema dok voda ne potece kroz slavinu :!:

U svakom slucaju provericu i pomenuti filter!
Hvala jos jednom
buco22
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 363
Joined: 03-01-2009, 02:30

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by buco22 »

metalne vodovodne instalacije moraju biti uzemljene, dakle uzemlji instalacije i tople i hladne vode
prihvati
Posts: 7
Joined: 27-07-2009, 12:08

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by prihvati »

buco22,
cevi (u mom stanu) su takodje nove tj. plasticne.
Da li to ima veze?
Pozz
buco22
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 363
Joined: 03-01-2009, 02:30

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by buco22 »

onda zgrada nema dobro uzemljenje.
Slavine su metalne... valjda? Probaj uzemljiti slavine.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by Smjesko »

Ako ništa od predloženog ne pomogne, mijenjaj stan :!:
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by sindja1204 »

Nisam bas najbolje razumeo da li problem imas u celom stanu ili samo u kuhinji gde ti je spojena masina za sudove...Probaj da u gornjoj dozni odspojis kabl koji ide na uticnicu za masinu za sudove i na iste vodove spojis drugi kabl sa uticnicom, u koji prikljucis masinu za sudove. Ukoliko sada ne drma struja, doslo je do proboja ugradjenog kabla u zidu. Moguce je i da je na nekom mestu u donjoj ili gornjoj dozni fazni vod u dodiru sa zidom, mada kovakve stvari nebi smele da se desavaju.
feon
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 10-04-2009, 11:30
Location: Skopje

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by feon »

Se slucuvaat i toa cesto...zavisno od "MAJSTOROT"..duri imam videno i instalacija kaj koja kabelot e pricvrsten na zid so klinci niz nego... :azdaja:

Inaku golema e verojatnosta kabelot da e negde osteten ili pak nekoj od metalnite delovi na stekerot da e vo kontakt so malterot na zidot pa koga zidot e vlazen da prenesuva struja...cesto instalaterite go secat zadniot del od doznata za stekerot....proveri da ne e taka i kaj tebe....
User avatar
MORGAN
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1284
Joined: 21-07-2009, 07:12
Contact:

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by MORGAN »

Odakle si ti??? :?: :?: :?:
User avatar
Hrvoje_v
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 30-04-2009, 17:38
Location: Raštević , Zadar

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by Hrvoje_v »

negdje ti je na kabelu ili na cijevi od vode popustila izolacija
i kad se zid navlazi postaje faza a kad pustis vodu ona postane nula, probaj napraviti test
istekaj sve sa tog voda i sve iz kuce navlazi zid i pusti vodu, pa ocitaj na satu dali se trosi struja
ako se trosi nevjerujem da ce ti pomoci novo uzemljenje

cekaj napisao si da zivis u zgradi dali postoje koji drugi stanari koji tu zive :?:
mozda se ista stvar događa i njima mozda je njima slaba izolacija napisao si da je zgrada građena 50-ih.
pa se putem zida (iako tesko moguce) prenosi do tebe
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by Feko »

Provjeri samu utičnicu, ja sam imao jedan slučaj da je prilikom stavljanja plastičnog poklopca sa onim srednjim šarafom oštećena izolacija jer unutar razvodne kutije nisu žice bile dovoljno razmaknjene a taj srednji šaraf je bio malo duži.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1627
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by WhiteHead »

Ovako.
Vecinu peckanja u mokrim cvorovima pravi nula, odnosno razlika potencijala izmedju nule i zemlje. U nasim mrezama nula je uzemljena na trafostanici i mozda na kojem stubu do tvoje zgrade. U poslednje vrijeme to se rjesava na nacin da se instalacija u zgradama izvodi trozilno, odnosno petozilno sa posebnom zilom za uzemljenje, te zgrade moraju imati svoje uzemljenje i ne vrsi se spajanje nule sa tim uzemljenjem. Na ulaz napajanja (kod osiguraca ili brojila) postavlja se tzv. FID sklopka koja uprosceno receno zahtijeva da algebarski zbir struja koje teku kroz nju mora biti jednak nuli (Kirhof), tako da ako se desi da se ima neki mali proboj ili strujni krug koji se zatvara preko necega drugoga van postojece instalacije (peckanje preko ljudskog tijela) sklopka izbacuje.
Trazi od majstora da ti izvede instalaciju na taj nacin. Znaci ni jedan uredjaj( njegova masa) nesmije biti na nuli nego na uzemljenju koje vjerovatno tvoja zgrada ima. Ako sklopka bude izbacivala, otkacanjem jednog po jednog voda utvrdit ces moguce probijanje istog negdje u zidu.
Znaci niposto nulovati uticnice, nego na zastitni kontakt dovesti samo uzemljenje i ugraditi FID sklopku ukoliko je nemas.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by Feko »

Da, tako bi trebalo biti kako White Head kaže, no on je nedavno renovirao stan :roll: pa čisto sumnjam da sada misli vršiti neke prepravke. Ako je ta zgrada toliko stara ima samo gromobran a uzemljenje... :?: :roll:
Ako je na staroj instalaciji bilo izvedeno "nulovanje" onda je sada električar vjerojatno kod osigurača spojio izvršio "nulovanje" pa bi se to dalo izvesti, samo treba dovući uzemljenje do razvodnog ormara....i nabaviti fidovku.
prihvati
Posts: 7
Joined: 27-07-2009, 12:08

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by prihvati »

Hvala svima na odgovorima/savetima, lakse je kada nisi sam!

Juce sam se konsultovao i sa elektroinzenjerom iz ENERGOPROJEKTA koji je kao iz topa ispalio pretpostavku da je problem "slabo uzemljenje".
Ne znam sta da mislim, pozvao sam i svog majstora koji mi je "radio" struju. Naravno, doci ce cim se oslobodi obaveza a sobzirom da je sezona, ne ocekujem ga pre septembra :ohno:
U medjuvremenu (za vikend) cu probati neka od uputstava koja sam dobio ovde, na forumu, pa ocekujte izvestaj i poziv na pice ako se resim napasti.
BTW struje (peckanja) samo u tom zidu je bilo i pre nego sto sam bilo sta od el. uredjaja prikljucio.
Peckanje se prvi put javilo u trenutku dok je keramicar vlazio ploce zbog "fugovanja". Glimerica je slebo titrala (glimericu sam drzao jednom a slavinu drugom rukom). Cim se zid osusio napon je nestao.

Pozz
Post Reply