potreban program za rutiranje delova i veza

Programi za crtanje shema i pločica, simuliranje el. sklopova, savjeti. Diskusija o ostalim programima vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
poppay
Posts: 12
Joined: 08-07-2009, 23:38

potreban program za rutiranje delova i veza

Post by poppay »

Pozdrav svima
Da malo pojasnim potreban mi je neki program sa opcijom da posle odradjene sheme pretvori sve u board (kao sto radi eagle) zatim ono najbitnije poredja sam komponente i izrutuje. jer mi nije problem odraditi shemu nego poredjati gomilu otpronika i ic kola a da im put spajanja bude sto kraci. jer ruter nemoze da odradi ni pola ako komponente razbacam svukuda. verovatno postoji jos njih koji muce ovu muku jer se tu izgubi najvise vremena. znaci neki program posebno ili ako ima eagle takvu opciju bilo bi jos bolje.
HVALA svima
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by Feko »

Odmah da ti kažem da ako to želiš u jednom layeru onda zaboravi...niti jedan program to ne može odraditi da izroutira 100%...ako je u pitanju dvostrani PCB onda se to već da odraditi. Eagle i Altium Designer ti to svakako mogu odraditi a ovi jednostavni PCB wizard, Circuit Wizard itd....teško. Ili mogu no to će biti ko lopatom nabacani dijelovi :wink:
poppay
Posts: 12
Joined: 08-07-2009, 23:38

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by poppay »

koju opciju da mu zadam (eagle) pa da mi odradi znaci izrutira komponente i veze spajanja dvostrano?
znaci nacrtao sam shemu pretvorio u board i sta sad da kliknem?
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by Feko »

http://rapidshare(dot)com/files/253926468/e ... utstvo.rar" onclick="window.open(this.href);return false;
poppay
Posts: 12
Joined: 08-07-2009, 23:38

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by poppay »

Feko wrote:http://rapidshare(dot)com/files/253926468/e ... utstvo.rar

ili neznam ili ovo nemoze da se otvori ako je to obicno pdf uputstvo sto ide uz eagle onda ga imam i tamo nema nista o automatskom rutiranju komponenti samo o rutiranju veza
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by Feko »

http://www.rapidshare" onclick="window.open(this.href);return false;(dot)com.com/files/253926468/eagle-uputstvo.rar

Obriši ovo što je crveno iz gornjeg (ne ovog) linka i radit će...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by Feko »

Koliko se sjecam tu je lijepo sve objasnjeno....ja ne koristim eagle pa ti ne mogu odgovoriti na to pitanje no mislim da nije dovoljna samo shema :?: Mislim da trebas dobro kategorizirati i definirati sve elemente koji su u shemi da bi ti autorouter napravio PCB tako da svakako proucis ovo uputstvo. No pricekaj pa ce ti se mozda netko javiti sa konkretnim objasnjenjem u 2-3 poteza sta trebas napraviti :wink:
poppay
Posts: 12
Joined: 08-07-2009, 23:38

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by poppay »

OK skinuo sam i to je taj dokument koji i ja imam i tu nisam nasao rutiranje komponenti nego samo klasicno rutiranje veza.
na kojoj je strani to sto ja trazim ako ga uopste ima ovde ( jer mi se cini da me niste najbolje razumeli a ja nemogu bolje objasniti :cry: )
poppay
Posts: 12
Joined: 08-07-2009, 23:38

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by poppay »

hvala za odgovor evo sad ga procitah
da valjda ce se neko javiti
to znam, da napravim plocicu normalnim putem shema-pcb board-rucno redjanje komp.-rutiranje-print ali ja bi shema-pcb board-AUTOMATSKO redjanje komp.-rutiranje-print :lol: e to je posao :P
Mad I.D.
Posts: 22
Joined: 20-08-2007, 12:41
Contact:

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by Mad I.D. »

poppay wrote:Pozdrav svima
Da malo pojasnim potreban mi je neki program sa opcijom da posle odradjene sheme pretvori sve u board (kao sto radi eagle) zatim ono najbitnije poredja sam komponente i izrutuje. jer mi nije problem odraditi shemu nego poredjati gomilu otpronika i ic kola a da im put spajanja bude sto kraci. jer ruter nemoze da odradi ni pola ako komponente razbacam svukuda. verovatno postoji jos njih koji muce ovu muku jer se tu izgubi najvise vremena. znaci neki program posebno ili ako ima eagle takvu opciju bilo bi jos bolje.
HVALA svima
Ne postoji. Najmoćniji alat za procesiranje PCB-ova Altium Designer (koji koriste sve tvrtke skoro) ti to ne moze. Nece niti moci jos 20-30 godine dok se naprave inteligentno računalo.

Postoji opcija za "smart component placement" ali to ti je skoro neupotrebljivo. Konektori moraju ici blizu ruba, blokadni kodenzatori odmah uz IC-ove, regulatori na rub radi hlađenja itditd, a kak ce on to znat? NIkak. Zato se to ne koristi, ili mozda samo za neke dijelove.

Autorouter se isto ne koristi kak početnici misle. autorouter ne moze iroutati cijelu shemu !! Jer ne zna i jer bi to bilo jako lose. Ti moras sam izroutati napajanje (nikako to ne smije autorouter) i sve kritične vodove. Autorouter se pusti na kraju da routa po segmentima najmanje vazne signale.

Dakle ovo sto tražiš ne postoji i nece jos dugooo godina.

Uzivaj.
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by Drago_Zg »

Mislim da, kolega Mad I.D. ne stoji tvrdnja da Altium Designer autorouterom ne može "izrutati" cijelu shemu. Nasuprot tvoje tvrdnje, stoji i to sa pravom, da on zna "rutati" i to jako dobro. Upravo tu leži poanta kvalitete i konfornosti rada pojedinih programa, a da ne ulazimo u njihove mogućnosti. Zbog čega Altium Designer ne smije "rutati" napajanje? I što su to kritični vodovi ? Altium designer ne poznaje taj izraz. Na koji način i kako se autorouter pusti na kraju da "ruta" segmente najmanje važnih signala.
Možda se nismo najbolje razumijeli, što si htio reći, pa daj tvoje tvrdnje malo argumentiraj.
Altium Designer daje cijelo uputstvo za rad, raspoređeno po segmentima projektiranja, što je dosta obibno, ali također postoji i skračeno uputstvo sa smjernicama za rad u programu na FER-u.
Ovo sam dobronamjerno napisao.
Sada bi kolega Mad I.D. mogao slijediti pozitivan primjer, nakon registracije, da se predstavi u rubrici predstavljanja kao novi član foruma!
Dobro nam došao!

Pozdrav!
[URL=https://meettomy.site]Beautiful Womans in your city[/URL]
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by Drago_Zg »

Pravilno bi bilo napisati za kolegu Mad I.D. Stari ( 2007 ) Novi član . Molim da se ovo uvaži!
[URL=https://meettomy.site]Beautiful Womans in your city[/URL]
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by Drago_Zg »

Aktualna verzija Altium Designera, može se besplatno skinuti ( fr*e download) sa njihove stranice, evo linka:

Code: Select all

http://www.altium.com/index.cfm?03CC4A65-7E95-D748-0AD7-16EDFB1812AE
Možda će nekome dobro doći!
[URL=https://meettomy.site]Beautiful Womans in your city[/URL]
User avatar
slobodan
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 57
Joined: 17-03-2009, 14:14

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by slobodan »

ozdrav svima
Da malo pojasnim potreban mi je neki program sa opcijom da posle odradjene sheme pretvori sve u board (kao sto radi eagle) zatim ono najbitnije poredja sam komponente i izrutuje
.Najpribliznije ovome sto trazis mozes da uradis u Pad2Pad programu, koji automatski rasporedi elemente i izrutira veze. Ukoliko nisi zadovoljan rasporedom , zadajes mu istu komandu dok raspored ne bude prihvatljiv. Sto se tice
Eagla on nema opciju automatskog rasporeda elemenata, ali ih sam rasporedjujes tako da veze medju njima budu sto krace ( priblizno kao na el. shemi), a posle prvog rutiranja, vrsis korekcije. Ako hoces dvostrano rutiranje, klikni u alatima na -auto- i iskljuci opciju N/A u top i botom prozoru. Naravno, moras da podesis i druge parametre poput debljine vodova, vrste rutiranja i sl.
seljo0
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 38
Joined: 16-05-2009, 10:25

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by seljo0 »

nisam vidio tu opciju u programu "pad2pad", ali postoji i radi funkcija "auto-placement" u programu "dip trace". besplatna verzija se može skinuti ovdje:
http://www.diptrace.com/download.php" onclick="window.open(this.href);return false;
e sad, koliko će on pametno rasporediti komponente, to je već druga priča.
Mad I.D.
Posts: 22
Joined: 20-08-2007, 12:41
Contact:

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by Mad I.D. »

Drago_Zg wrote: /cut
Ispričavam se na čekanju, nisam neko vrijeme bi na forumu. Predstavio sam se u "novi članovi".

Što se tiče aktualne diskusije, nažalost ne mogu se složiti. Ne samo da sam pročitao dotične "skripte" s FER-a, vec i puno vise :). Općenito ne koristim autorouter, vjerojatno zato jer volim stvari držati pod kontrolom, a i ne žuri mi se previse. Napajanje nikada ne bi dao autorouteru da mi radi jer je to vrlo osjetljiva stvar (naravno ovisi o sklopu, za npr. neki 20MHz 8-bitni MCU "who cares, no kod analogne elektronike i/ili brzih procesora (ARM i slicno) sklop jednostavno nece raditi uz loše napajanje).

Moram biti iskren da nikada nisam previse pažne posvetio autorouteru (tj. mogucnostima, finom podesavanju), no evo, kako smo otvorili ovu diskusiju budem bacio oko na manual. Nije uopće upitno da autorouter može ubrzati razvoj, ali samo i iskljucivo uz smanjenje kvalitete PCB-a :-). I opet ponavljam, sve važne stvari se routraju same, samo nevažne signale vuče autorouter. I da dodam za kraj, većina "hobby" pločica je jednoslojna, što je za autorouter skoro pa "stran pojam".
User avatar
slobodan
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 57
Joined: 17-03-2009, 14:14

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by slobodan »

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Postby seljo0 » 18-07-2009, 09:55
nisam vidio tu opciju u programu "pad2pad", ali postoji i radi funkcija "auto-placement" u programu "dip trace".
. Tacno tako, na njega sam i mislio, ali sam ih u brzini permutovao posto vec duze vreme radim iskljucivo u Eaglu, a cini mi se da je to jedini program sa kojim sam radio koji ima auto-placement.
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by Drago_Zg »

Mad I.D. Da se ne nadmudrujemo, jer ovdje nije pitanje tko što voli, a to što ne voli? Radi se egzaktno
o programu Altium designeru. To što bi Vi dali, ili nebi dali da Vam software odradi to je vaša subjektivna procijena. Ako Altium designeru postavimno kriterije po kojima će rutati pločicu, on to mora tako da izvede ili nevalja program. Zato treba pažljivo poslagati sve zahtjeve prije rada u PCB dijelu i to u, naravno da Vi to znadete, u Rulesima. Naravno, ako Vi kolega imate neki extra zahtjev koji nije sastavno dio edicije Altium designera, razumljivo je, ne će moći se napraviti u tom programu. Za to Vam toplo reporučam, a Vi se apsolutno time slažete, da odaberete neki drugi program koji će ispuniti vaša očekivanja.
Lijep Pozdrav!
[URL=https://meettomy.site]Beautiful Womans in your city[/URL]
seljo0
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 38
Joined: 16-05-2009, 10:25

Re: potreban program za rutiranje delova i veza

Post by seljo0 »

slobodan wrote:Tacno tako, na njega sam i mislio, ali sam ih u brzini permutovao posto vec duze vreme radim iskljucivo u Eaglu, a cini mi se da je to jedini program sa kojim sam radio koji ima auto-placement.
i meni se isto čini da je jedini. i za neke manje zahtjevne stvari uopće nije loš. vrlo je jednostavan.
inače i ja već neko vrijeme radim u eagleu i jako sam zadovoljan. istina, neke stvari ipak treba naučiti, ali kad se to savlada, program je odličan. radio sam i s altiumom, ali za moje potrebe je preglomazan i preopširan, dugo se pokreće itd.
Post Reply