Jednozicni i bezicni prenos energije

High voltage sekcija. Sve vezano za tehniku visokog napona.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
delboytz
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 28-06-2009, 19:27
Location: Tuzla , BiH

Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by delboytz »

Pozdrav svima,
Htjeo bih da pitam da li je neko uspio uz pomoc Tesla Coil-a prenijeti neku veću količinu energije (pogoniti motor, upaliti svjetiljke) ali jednožično? Kako bi izgledao prijemnik? Svi pravite Tesla Coil ali to je u sustini predajnik. Fali nam prijemnik te energije. Jeli ko razmisljao na tu temu?
Sam Tesla je rekao da je demonstracijama rada visokofrekventnih struja 1891 njegov cilj bio da pokaze kako je pri rezonantnim uslovima moguce napajati (pogoniti, upravljati) razne uredjaje bez povratnog provodnika !?
To je bio kljucni korak ka bezicnom prenosu energije kome je Tesla posvetio veci dio zivota. Ako je moguce jednozicno prenijeti , onda smo korak blize ka bezicnom prenosu energije, naravno na Teslin nacin, koji se razlikuje od Herzijanskog prenosa signala kojeg svakodnevno upotrebljavamo :)
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: JEDNOZICNI i BEZICNI PRENOS ENERGIJE

Post by trax »

Iz pravila foruma: http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... =18&t=4681" onclick="window.open(this.href);return false;
5. Ne šareni poruke
Ne pretjeruj sa korištenjem smajlija, interpunkcijskih znakova, i slično. Obrati pažnju na dimenziju postavljene slike na forumu. Ukoliko je slika pretjerano velika tako da kvari dizajn foruma, molimo da iz svog posta ukloniš [img] tagove tako da do slike ostane samo link na koji će se kliknuti. Nemoj sve pisati VELIKIM SLOVIMA jer takav tekst označava "deranje" odnosno preglasan govor.
User avatar
delboytz
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 28-06-2009, 19:27
Location: Tuzla , BiH

Re: JEDNOZICNI i BEZICNI PRENOS ENERGIJE

Post by delboytz »

Sorry nisam mislio da galamim al vidio sam jos par tema koje imaju sva velika slova. Ispravit cu gresku.
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Jednozicni i dvozicni prenos energije

Post by trax »

Bez brige, ispravio sam ja :)
User avatar
delboytz
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 28-06-2009, 19:27
Location: Tuzla , BiH

Re: Jednozicni i dvozicni prenos energije

Post by delboytz »

trax wrote:Bez brige, ispravio sam ja :)
ajd što si ispravio veličinu fonta , al što promijeni naziv teme :D od "bežični" si napravio "dvožični" a to nije svejedno :D

Administrator info: Pardon, ispravio sam :D
User avatar
delboytz
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 28-06-2009, 19:27
Location: Tuzla , BiH

Re: Jednozicni i dvozicni prenos energije

Post by delboytz »

Mislio sam da pokrenem ovu temu zato što sve što je Tesla patentirao imalo je neku praktičnu svrhu. Ako krenemo hronološki, od indukcionog motora i rotacionog magnetnog polja iz 1888 god, pa do Tesline turbine bez lopatica 1913 god onda Tesla Coil dodje tu negdje u sredini i prosto nemoguće da nema neku svrhu osim "bacanja varnica". To ispade sad kao igračka. Što više čitam njegove patente i članke koje objavljivao u raznim novinama, sve više shvatam da je negdje došlo do pogrešne interpretacije. Još nisam našao da je neko napravio originalni Tesla Coil prema uputama samog Tesle. U njegovo doba nije bio tranzistor, mosfet niti integralna kola. Zašto niko nije probao napraviti Tesla Coil onako kako je Tesla preporučio. Navest ću samo par preporuka iz "Tesla Colorado Spring Notes" za jedan TC:
-primar i sekundar trebaju biti iste mase , odnosno iste težine bakra
-primar jako debeli namotaji reda 1-2cm, a sekundar npr. 2mm (a ne 0.15mm) !!!
-kapacitet u primarnom kolu da bude reda (0.1-1) uF
-rezonantna frekvencija je reda 50kHz što znači da je lambda/4 oko 1500m ( a ne reda 1MHz !)
-primar čini samo par namotaja maksimalno 3 (poželjno samo 1), a sekundar čini npr. 35 namotaja :D
zavisno od dužine sekundarnog namotaja i veličine, odnosno promjera tijela na koji se namotava (kod
Tesle je promjer bio i do 15m)
-broj namotaja sekundara mora biti mali da bi se izbjegao distribuirani kapacitet sekundara !
-dužina sekundara treba da bude lambda/4 znači oko 1500m (35 namotaja*promjer*PI)

I gdje sad ima da neko ovako pravi TC :D a bez upotrebe "moderne" elektronike?
Nemora biti TC promjera 15 metara, to mu je bio najveći, ali bitno je se držati ovih uputa i kod pravljenja manjih. Slabo ko da se poziva na Teslu pri izradi TC-a, jer jednostavno on je to izmislio sa nekom namjerom (prenos i proizvodnja energije).
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Jednozicni i dvozicni prenos energije

Post by pedja089 »

ja sam pravio TC bez elektronike.
varnicar, konezatori kalemovi....
ali pogledaj ti malo te brojke i imaj na umu koliko su debele te zice i jos imaj na umu da je teslino cudo u kolorado springsu spalilo centralu, jer nije mogla da isporuci dovoljno veliku snagu :!:
kod primarnog i sekundarnog kola bitna je frekfencija, tj da budu uskladjeni, a ne toliko tezina tj masa bakra...
zica za sekundar od 2mm je nepotrebna, jer koliki bi kalem bio od 1000namotaja koji su potrebni za neke "nize" frekfencije reda khz, a zamisli kolika bi frekfencija bila ako bi kalem imao 35 zavojaka a poprecni presek mu manji od nekoliko metara. otisla bi u GHz...
a sad malo o dvozicnom prenosu energije. pogledaj lampu na solu videces da ima 2 zice i da sasvim lepo radi ne znam sta bi tu jos moglo da se radi...
a jednozicni, pa moze i bez zica.
ja sam prenosio jednozicno, tako sto bi spojio pocetak sekundara sa drugim istim identicnim kalemom i na krajevima tog drugog kalema imao bihh istu varnicu kao i na ovom prvom iako je daleko par metara.
naravno bio je izradjen i toroid na vrhu, tako da su im frekfencije bile iste, no nisam uspeo nista korisno izvuci iz tog drugog kraja. nikako nisam uspeo spustiti napon, da bi dobio iole korisnu struju...
User avatar
delboytz
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 28-06-2009, 19:27
Location: Tuzla , BiH

Re: Jednozicni i dvozicni prenos energije

Post by delboytz »

pedja089 wrote: zica za sekundar od 2mm je nepotrebna, jer koliki bi kalem bio od 1000namotaja koji su potrebni za neke "nize" frekfencije reda khz, a zamisli kolika bi frekfencija bila ako bi kalem imao 35 zavojaka a poprecni presek mu manji od nekoliko metara. otisla bi u GHz...
TC je rezonantni transformator a ne transformator odnosa (Ns/Np) zato ne vidim logike da se namotava 1000 namotaja kad nije poenta u broju namotaja nego u duzini sekundarnog namotaja, to je i sam Tesla rekao, ako treba i citirat ću ga. Da bi dobio rezonantni porast mora biti Q faktor sekundara velik, što veći to bolje. A da bi bio velik Q faktor, mora biti mali otpor sekundara i zato se mora motati deblja žica reda 2mm. Ako namotaš 1000 namotaja na tijelo promjera 20cm , bakarnom žicom debljine 0.1mm , dobio si induktivitet od 394mH i otpor od preko 1300 oma :!: To odmah znači preveliki džulovi gubici, jer već pri sekundarnom naponu od 100kV imamo struju od 0.4A što daje oko 200W grijač :D (dok žica ne pregori)
Druga je stvar ako ugadjas rezonantnu frekvenciju primara i sekundara odnosno da zadovoljiš jednačinu
Lp*Cp=Ls*Cs Da bi dobio željeni induktivitet sekundara, izabereš npr. max 50 namotaja i štimaš širinu odnosno poprečni presjek zavojnice da bi dobio potrebnu dužinu (lambda/4) i induktivitet. Induktivitet raste s kvadratom promjera zavojnice :!:
A što se tiče GHz , ne bi frekvencija uopšte otišla u područje GHz, uzmimo naprimjer da je sekundar promjera samo 1m i ima 35 namotaja, to već daje induktivitet od 11 mH i sa npr. kapacitetom od 10pF imaš rezonantnu frekvenciju od 480 kHz :!:
User avatar
delboytz
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 28-06-2009, 19:27
Location: Tuzla , BiH

Re: Jednozicni i dvozicni prenos energije

Post by delboytz »

Idemo dalje u istraživanje :D
Našao sam neke stvari oko jednožičnog prenosa ali ima nekih nejasnoća. Sa slike se vidi transmiter , odnosno TC spojen na jedan provodnik a na tom provodniku su poredani razni prijemnici. Sad ću citirat Teslu iz "The True Wireless":
“a conductor is shown excited by an oscillator joined to it at one end. Evidently, as the periodic impulses pass thru the wire, differences of potential will be created along the same as well as at right angles to it in the surrounding medium and either of these may be usefully applied. Thus at a, a circuit comprising an inductance and capacity is resonantly excited in the transverse, and at b, in the longitudinal sense…”
evo i link : http://www.tfcbooks.com/tesla/1919-05-00.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
u prevodu znači da će periodičnim impulsima kroz žicu biti kreirana razlika potencijala uzduž provodnika kao i u okolnom prostoru pod pravim uglom u odnosu na provodnik. Pod a) je prijemnik spojen u transverzalnom smislu a pod b) u longitudinalnom smislu.
Sve bi bilo uredu da pod b) ne izgleda kao klasičan kratak spoj prijemnika, ili je baš u tome i razlika od standardnih prijemnika ???
Ovdje je izgleda suština u kreiranom naponu po dužini provodnika, odnosno V/m .
Ako uzmemo primjer naše visokonaponske mreže npr. dalekovod od 400kV i 50Hz onda dobijemo da je lambda/4= 1 500 000m i dobijemo 400 000/1500 000= 0.26 V/m a za kućnu mrežu od 380V to je beznačajno jer dobijemo 380/1500 000 =0.25 mV/m
Kod TC-a je već malo drugačije. Za napon od 400kV i frekvenciju 50kHz dobijemo da je lambda/4=1500m i 400 000/1500 = 266 V/m, znači prijemnik spojen kao na slici pod b) imao bi 266 V ako je spojen na dužinu 1m. Samo problem dolazi sada što je to “prebrzo” za običan prijemnik, mora biti neki tip prekidača da snizi frekvenciju, da periodično puni kondenzator tim naponom i prazni ga preko potrošača. To sam negdje vidjeo hmmmm, morat ću potražiti :D
User avatar
Hrvoje_v
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 30-04-2009, 17:38
Location: Raštević , Zadar

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by Hrvoje_v »

tc prema teslinim uputstvima je daleko bolji od danasnjeg bolje performanse , dulji radius djelovanja , skoro pa nema gubitaka u toplinu ali je i puno skuplji pa zato se svi okrecu jeftinijemu
bas bi volio vidjet teslin trafo sa primarom i sekundarom po teslinim uputama a napajanje drsstc :twisted:
to bi cuda stvaralo jedino sto bi dosao 2500 €

tc prema teslinim uputstvima = 1600 €
"moderni" tc = 2500 kn
trafo za napajanje u oba slucaja je 15kv 60 mA
(ako zelis detalje napisat cu ih)
User avatar
delboytz
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 28-06-2009, 19:27
Location: Tuzla , BiH

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by delboytz »

Hrvoje_v wrote: (ako zelis detalje napisat cu ih)
naravno da zelim detalje, daj prikazi ako imas pojedinačne cijene tih dijelova s kojim dobijes 1600 eura
ako imas i dimenzije , odnosno veličina takvog TC-a
User avatar
Hrvoje_v
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 30-04-2009, 17:38
Location: Raštević , Zadar

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by Hrvoje_v »

primjeri teslinih transformatora
1.) primjer tc-a prema teslinim uputama
sekundar:
R 4 m
debljina zice 1mm
zavoja 50
duzina zice 628 m
induktivitet 21 mH
rezonantna frekvencija ~ 60 kHz
nema toroida (on bi samo povecao rezonantnu frekvenciju)
primar:
debljina bakrene cjevi 2 cm
duzina bakrene cjevi min. 65 m ! ( min. je zbog toga sto je spiralna zavojnica primara)
razmak između zavoja 6mm
razmak između prim. i sek. 10 cm
potrebno 5 zavoja da bi se mogla postici rezonanca
napajanje transformator za neonke 15 kv 600 W
potreban kapacitet 12 nF

2.) primjer "dansnjeg" tc-a
sekundar:
R 15 cm
debljina zice 0.5 mm
zavoja 1200
duzina zavojnice 60 cm
duzina zice 565 m
induktivitet ~47 mH
rezonantna frekvencija ~ 132 kHz
potreban toroid od 11 pF
rezonantna frekvencija sa toroidom ~ 130 kHz
primar:
debljina bakrene cjevi 1 cm
razmak između zavoja 6 mm
razmak između prim. i sek. 10 cm
potrebno 14 zavoja da bi se mogla postici rezonanca
duzina bakrene cjevi min. 6.65 m ! ( min. iz istog razloga kao u 1. primjeru)
napajanje transformator za neonke 15 kv 600 W
potreban kapacitet 12 nF

1.) primjer
bakrena zica 1 mm 628 m (lakirana) 502 Kn
bakrena cjev 2 cm 65 m 1250 € ( racunao sam po 140 kn po metru , nekako mi se cini realno iako ti ne mogu rec sa 100% sigurnosti dali je tolko kad je nema (bar sto ja znam) za kupiti u hrvatskoj , a i ako bi bilo sigurno nebi mogao nac 65 metara cjevi )

2.) primjer
bakrena zica 0.5 mm 565 m (lakirana) 226 Kn
bakrena cjev 1 cm 6.65 m 498 Kn ( 1m bakrene cjevi od 1 cm 75 Kn , za ovu sam 100% siguran zato sto sam je ja kupovao)
aluminijska folija za toroid 7,99 Kn

3.) za oba slucaja je napajanje transformator za neonke 15 kv 600 w = 2000 Kn putem e-bay-a (tesko ces nac takav trafo na balkanu), kondenzator moze biti mmc koji je dosta skup ali 12 nF nije puno pa se mogu staviti laidenske boce (8 boca od litru bi bilo dosta).
dakle ovdje sam izostavio neke djelove kao stalak za primar, pvc cjev za sekundar u 2. primjeru, vodici od trafa , iskriste , ulje za hlađenje transformatora za neonke ( nije potrebno ali se preporuca ) itd.

ovo su primjeri jacih teslinih transformatora od 600 W i najbolje rezultate ces dobiti prema teslinim uputama samo dali ces imati para za takvo sto . ljudi vecinom teslin transformator rade najcesce zbog iskri , plazmene kugle , neonki i ne zele dat velike novce za takvo nesto u sadasnjem svjetu skoro pa nekorisno a ako zelis istrazivati bezicni ili jednozicni prijenos energije moras imati posten primjerak teslinog transformatora s kojim ces dobiti nekakve rezultate a ne neki od 200 W koji je za igru.
User avatar
Hrvoje_v
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 30-04-2009, 17:38
Location: Raštević , Zadar

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by Hrvoje_v »

covjece napisa sam najduzi post u zivotu :lol:
ako je tesla na ovaj nacin uspio prenjeti struju 47 kilometara daleko zasto nebi mi mogli barem 100 metara
Attachments
bezicni prijenos energije.png
bezicni prijenos energije.png (11.68 KiB) Viewed 13302 times
User avatar
delboytz
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 28-06-2009, 19:27
Location: Tuzla , BiH

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by delboytz »

Hvala Hrvoje na onim silnim podacima :D znao sam da će bit problem oko napajanja al nisam znao da će bit problem oko primara i bakarne cijevi hmmm zar baš toliko treba :D
A što se tiče Teslinog bežičnog prenosa energije, on je tvrdio da je uspio, odnosno da je taj cilj ostvario, samo što nije uspio da pokaže ili je pokazao ali to se "sakrilo" od javnosti.
Čitao sam o tome da je često poredio prenos električne energije kao prenos u hidrauličkom sistemu, i da je suština u stacionarnim talasima. TC i jest generator stacionarnih valova ali koliko sam skontao ne EM valova nego električnog polja E, čim priča o podužnom naponu koji će biti recimo na udaljenosti 1km od transmitera. Tesla je i naveo koje frekvencije da koristimo da ne bi imali prevelike gubitke u EM valovima. Svi ti podaci imaju al eto ili nemamo pravi TC kao što je Tesla imao , ili je nešto drugo u pitanju. Ne vjerujem da bi se čak nakon 20-tak godina nakon što je Herz otkrio EM valove, Tesla džaba toliko trudio da nam pokaže u čemu smo pogriješili i kako možemo proizvesti i prenijeti električnu energiju jeftino.
Više nije pitanje je li bežični prenos energije ostvariv, nego imamo li potreban predajnik i prijemnik za to ?
User avatar
Hrvoje_v
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 30-04-2009, 17:38
Location: Raštević , Zadar

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by Hrvoje_v »

vidio sam da su u nekom institutu uspjeli prenjet energiju i na kraju dobiti struju ali odasiljaci su bili ogromni a udaljenost mala
User avatar
Hrvoje_v
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 30-04-2009, 17:38
Location: Raštević , Zadar

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by Hrvoje_v »

ali struja bi se mogla prenjeti putem slobodnih elektrona u zraku npr. imas laser koji oslobađa
i stvara snop elektrona taj snop elektrona ima svoje elektromagnetske valove . e sad kad bi uspjeli taj snop elektrona zastititi od vanjskih utjecaja i ograditi ga sa neutralnim snopom dobili bi super vodici kroz njega bi kasnije mogli slati napon visokih frekvencija na velike udaljenosti.
User avatar
ninja
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 444
Joined: 25-09-2006, 22:37
Location: Osijek,Hrvatska

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by ninja »

Hrvoje_v wrote:covjece napisa sam najduzi post u zivotu :lol:
ako je tesla na ovaj nacin uspio prenjeti struju 47 kilometara daleko zasto nebi mi mogli barem 100 metara
ja sam na ovakav, tj slican nacin uspio jednozicno prenijet nesto energije...

koristio sam indenticne zavojnice, jedna je bila pogonjena pomocu elektronike, na max 100tinjak W, doljnji kraj obe zavojnice je bio spojen na nul vod u uticnici, stim da su bile na 20ak metara razmaka, sa zidovima izmedu

na drugu zavojnicu je bila spojena 25W 220V zarulja, i poprilicno je svjetlila, davno sam to radio, al mislim da sam cak oko druge zavojnice namotavao 10-15 namotaja deblje zice, kao sekundar, al moguce i da sam direktno spajao na veliku zavojnicu, nesjecam se...

sve u svemu lijepo za vidit :wink:
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by mataya »

gledao sam na tv-u o berzicnom prjenosu el. energije.
mislim da se radilo o udaljenosti oko 100km.
uglavnom za prijenos su koristili mikrovalove i rezultati su bili jako dobri samo je bilo
puno problema oko fokusiranja predajnika pa im se na pola udaljenosti zraka pocela djelit na dvije...
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
Hrvoje_v
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 30-04-2009, 17:38
Location: Raštević , Zadar

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by Hrvoje_v »

cuj 100 km je dosta i da trebas primopredajnik svakih 50 km opet se isplati ali njihov (koliko se sjecam)
problem je bio to sto nisu mogl zastititi taj "vodic" sve zivo sto bi dotaklo taj snop crklo bi od udara struje
i takvi sitni problemi. tesla je napravio "zraku smrti" ista stvar napravi se snop elektrona kroz koji se pusta struja to su otkupili rusi pa ko zna sto su oni napravili sa time ali tesla se vise orjentirao na bezicni prijenos energije putem tc-a .

da ne otvaram novu temu
zasto bi se mucili i prenosili struju bezicno kad je mozemo porizvoditi kod kuce
sad radim na mikroelektrani koja bi proizvodila jedno 5-7 kv struje za potrebe kucanstva
jos nemam sve proracune ako ko zna formule oko tlaka i toga Pomoc je dobrodosla
pa sam naisao na mali problem. jel neko mozda zna nekakvu tekucinu kojoj je viskoznost oko 1 - 5 i da ima nisko vreliste?
mislio sam stavljati vodu ali kad najvise energije moram utrositi da bi je doveo do vrelista ( a energije za grijanje tekucine nemam bas previse jedno 150 W )
User avatar
Dariolo
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 822
Joined: 24-08-2006, 23:29
Location: Žepče (BiH), Zagreb (HR)

Re: Jednozicni i bezicni prenos energije

Post by Dariolo »

Neznam kolko bi ti bilo isplativo radt takvo nešto, jer i prave termoelektrane imaju iskoristivost oko 0.5.

A i kako bi turbinu odradio!?
Post Reply