Tragač dvd-ova

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Tragač dvd-ova

Post by Black Angel »

Evo moj otac me je zamolio da mu izradim uređaj koji će tražiti dvd-ove umjesto njega jer mu je to zbilja dopizdilo (imamo oko 400 dvd filmova bez ikakve kutije)
Palo mi je na pamet da izradim visoki stup u kojem će svaki dvd bit razmaknut 3-4 mm i dovoljno visok da ih stane 500-1000 i jedno kazalo montirano do njega koje ide gore-dolje i kad dođe do memorirane lokacije samo stane a ja tako znam gdje se nalazi dvd koji tražim.
E sad me zanima kako tu elektroniku izvest ?
Nešto kao mikrokontroler povezan sa kompjuterom i onda napisati neki program u kojem svako ime filma predstavlja određenu visinu u tom držaću dvd-ova pa ja samo ukucam ime a on onaj pokazivać odleti na određeno mjesto.
To su neke moje zamisli ali nemam pojma kako da izvedem taj kontrolni dio pa pitam strućnjake.
Novac uglavnom nije problem pošto stari financira jer je on sam ovo zatražio.....
Korg X5D <3
Shenda

Re: Molim pomoć oko jednog projekta - Tragać dvd-ova

Post by Shenda »

Genijalno :!:

Nađi servis manual za juke-box... i to je to :!: :wink:
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Re: Molim pomoć oko jednog projekta - Tragać dvd-ova

Post by pepi »

Pa sta nije lakse uzet one tanke kutijice i napisat na rubovima ime filma? Rub namazes korektorom.. ovo nije bas jednostavno za izvest.

Mozda da napravis takav stup i pokraj svakog DVD-a stavis LE diodu, memoriras u komp gdje se nalazi koji DVD i kad kliknes na njega upali se LEDica pored DVD-a. Malo sam spetljao al nadam se da si skuzio. Najlakse je izvest preko LPT porta, samo sto on ima 8 izlaza :) Dalje neka ti neko pomogne ko ima vise iskustva sa PIC mikrokontrolerima. Ako bude uspijesno, mogo bi si i ja jedan napravit ;)
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: Molim pomoć oko jednog projekta - Tragać dvd-ova

Post by stojke369 »

Potrazi malo po youtube vidjao sam kako je to izvedeno da nadje odgovarajuci dvd mada je komplikovano....
andro79
Posts: 4
Joined: 01-03-2009, 08:14

Re: Tragać dvd-ova

Post by andro79 »

Ranije sam skidao nesto sa neta i nadjoh da nekog zanima pa reko da okacim mozda pomogne.
Ali lakse mi da okacim link sa kojeg sam skidao nego fajl jer ima i slika a to je ohoho u MB.
Pozdrav
http://tornado.zrs.hr/~dcihlar/?lng=hr& ... s%2FStalak" onclick="window.open(this.href);return false;
vbmaster
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 201
Joined: 04-01-2009, 08:28

Re: Tragać dvd-ova

Post by vbmaster »

Mala korekcija za Pepija...Standardni LPT port ima 8 bita data porta i jos 6 bita control porta (bazna adresa+2), sto ukupno cini 14 bita...samim tim mozemo selektovati 2^14 dioda (naravno preko 4017 ili neceg slicnog)....Najbolje resenje je to da se stave LED diode pored svake police i kada DVD nadjes u racunaru, da se doticna dioda upali...to nije tesko za realizaciju!
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Tragać dvd-ova

Post by Smjesko »

Ja bih ovo rijesio jednostavnije, bez elektronike, jer ona sama nece puno pomoci ako se nakon gledanja filma isti ne bude vratio na svoje mjesto, a to ce se dogoditi kad-tad i eto zbrke.
Ja bih svaki medij (film) stavio u kutiju (normalne sirine - ne onu usku - radi mehanicke izdrzljivosti) i na rub svake kutije bih napisao redni broj, naziv filma i na primjer ime glavnog glumca. Onda bih sve te filmove poslozio po rednom broju u police. Onda bih izradio bazu u MS Access-u ili MS Excel-u u kojoj bih redni broj povezao sa nazivom filma, imenima glumaca, godini snimanja i tako dalje i tako blize.
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: Tragać dvd-ova

Post by imocanin »

Zasto jednostavno kad moze komplicirano :D :D :D :D
Cirkus Kolorado :D
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Re: Tragać dvd-ova

Post by pepi »

Smjesko wrote:Ja bih ovo rijesio jednostavnije, bez elektronike, jer ona sama nece puno pomoci ako se nakon gledanja filma isti ne bude vratio na svoje mjesto, a to ce se dogoditi kad-tad i eto zbrke.
Ja bih svaki medij (film) stavio u kutiju (normalne sirine - ne onu usku - radi mehanicke izdrzljivosti) i na rub svake kutije bih napisao redni broj, naziv filma i na primjer ime glavnog glumca. Onda bih sve te filmove poslozio po rednom broju u police. Onda bih izradio bazu u MS Access-u ili MS Excel-u u kojoj bih redni broj povezao sa nazivom filma, imenima glumaca, godini snimanja i tako dalje i tako blize.
Posto LPT ima i 5 ulaza, moze se napraviti neki senzor koji bi pregledavao ako se je DVD vratio na mjesto, ako nije onda bi blinkao LED. Ako hoces jos kompliciranije dodas LCD koji ispisuje ime filma kojeg treba vratiti ili kojeg je odabrao za pogledati :)

Najjednostavnije je kao smjesko, ja napisem na rub TANKE kutijice ime filma (Vecinom star trek, tako meni pise sezona i koja je serija), kad ocu gledat pronadjem, pogledam i vratim na isto mjesto. Ovo sa pokazivacem sta si ti predlozio je prekomplicirano i nepotrebno - osim ako cale ne zeli da mu robotska ruka ubaci DVD u citac :D
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Tragać dvd-ova

Post by Feko »

Brojevi uz rub kutije i popis u excelu sa filtriranjem po žanru, glumcima ili šta već treba...pretraga brza i jednostavna :wink:
Image
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: Tragać dvd-ova

Post by Black Angel »

Ma lako bi bilo to sa kutijama da ja imam 50-ak dvd-ova
Ali ljudi ovdje se radi o 400-500 dvd-ova :!:
Bilo kakva opcija vizualnog traženja je opet prevelika zafrkancija a i morao bih cijeli kat rezervirat za kutije od dvd-ova pa bi ja ipak neko elektronićko riješenje.
Korg X5D <3
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Tragać dvd-ova

Post by Feko »

Ja imam spindlove (od praznih CD-a) gdje stane 100 komada....i kada nađeš broj filma lako izvadiš iz spindla koji ti broj treba.
...i takvih imam 16 komada pa sračunaj koliko je to CD/DVD-a :wink:
a jako malo mjesta zauzima tj manje ne može!
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Tragać dvd-ova

Post by Smjesko »

To "elektronicko" rjesenje ti nikako ne moze ustedjeti prostor.
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: Tragać dvd-ova

Post by Black Angel »

Može ako se eliminiraju glomazne kutije i napravi razmak od 2 mm između svakog dvd-a :wink:
Nije mi zanimljiv projekt kad moram sam tražit,bit mi je da nemoram apsolutno ništa osim upisat ime filma u neki program na kompu a mehanizam ga sam izbaci iz holdera.
Kao što rekoh,novac nije problem pa nemorate nudit jeftina riješenja.
Stari mi se bavi klimama i takvim stvarima pa ima steper motora na bacanje pa i to nije problem.
Korg X5D <3
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Tragać dvd-ova

Post by Feko »

Pa ako novac nije problem onda kupi par diskova od par TB i sve to presnimi na te diskove i onda se ne mora dizati sa fotelje :lol:
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: Tragać dvd-ova

Post by Black Angel »

Može i tako ali nije to to......
HDD uvijek može riknut a na dvd mediju je zapis koliko toliko siguran.
Usput,što će mi na hard disku kad gledam preko kućnog kina ?
Korg X5D <3
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Tragać dvd-ova

Post by Smjesko »

Taj prostor koji "ustedis" naguravanjem medija ce ti "pojesti" mehanizam i opet si na istom.
Kad stari ima love, onda si kupi profesionalnu opremu koja se koristi(la) u difuznim radijskim postajama koje su robotizirane i u njima sljaka samo DJ.
Drugo rjesenje je vec predlozeni hard disk u RAID sustavu. Kad ti neki "rikne", samo ga zamijenis. To je najelegantnije rjesenje. Video-signal sa (s)kartice povezes na to tvoje kucno kino.
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Re: Tragać dvd-ova

Post by pepi »

Black Angel wrote:Može ako se eliminiraju glomazne kutije i napravi razmak od 2 mm između svakog dvd-a :wink:
Nije mi zanimljiv projekt kad moram sam tražit,bit mi je da nemoram apsolutno ništa osim upisat ime filma u neki program na kompu a mehanizam ga sam izbaci iz holdera.
Kao što rekoh,novac nije problem pa nemorate nudit jeftina riješenja.
Stari mi se bavi klimama i takvim stvarima pa ima steper motora na bacanje pa i to nije problem.
Reci mi zbog cega bi DVD trebao biti izbacen? Dovoljno je da pokraj njega zablinka LEDica
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: Tragać dvd-ova

Post by Black Angel »

Ma nemora bit izbaćen samo me nervira kad sam moram tražit dvd.
Palo mi je nešto drugo na pamet......
Imam doma dvd snimać koji ima ugrađeni HDD od 160 gb.
Ima li kakvih naćina da se ta memorija proširi ?
Jel se može samo izvadit taj hdd i stavit neki od par terabajta ili postoje neka tvorničke restrikcije ?
Korg X5D <3
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Tragać dvd-ova

Post by Smjesko »

Restrikcije mogu biti u nacinu spajanja sucelja (Serial ATA ili Parallel ATA, SCSI-sto je malo vjerojatno). Takodjer, restrikcija moze biti u BIOS-u samog uredjaja ako ga isti ima.
160 GB je malo za 400 DVD filmova !
Post Reply