Vitroplast ili pertinaks?

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
srdjan_bss
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 842
Joined: 04-12-2008, 13:37
Location: BIH, okolina Banjaluke
Contact:

Vitroplast ili pertinaks?

Post by srdjan_bss »

Pozdrav.Zanima me da li je bolji vitoplast ili pertinaks i kakva je uopste razlika izmedju ova dva materijala?Koji vi materijal najvise koristite?(ja radim na pertinaksu jer mi je jeftiniji)
Last edited by srdjan_bss on 21-02-2009, 22:48, edited 2 times in total.
http://www.pik.ba/artikal/512243/led-strip-letvice-/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.pik.ba/artikal/512227/mini-f ... redajnik-/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.crvena-tuba.net" onclick="window.open(this.href);return false;
led clock
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 38
Joined: 06-02-2009, 22:51

Re: Vitoplast ili pertinaks?

Post by led clock »

Da jeftiniji, ali slabiji, ja koristim vitroplast, malo je skuplji, ali je kvalitetniji, tvrđi i trajniji :wink:
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Re: Vitoplast ili pertinaks?

Post by pepi »

Kako virtoplast moze biti trajniji?
led clock
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 38
Joined: 06-02-2009, 22:51

Re: Vitoplast ili pertinaks?

Post by led clock »

Kako ne može, naslov teme promjeni, radi se o VITROPLASTU.
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Re: Vitroplast ili pertinaks?

Post by pepi »

Mislim da je nemoguce, kao da sad recem da je plasticna boca trajnija od staklene :)
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Vitroplast ili pertinaks?

Post by pedja089 »

ma daj sta lupate gluposti. vidjao sam pertinax star po 30-40 godina, pa mu nista ne fali.
verovatno cemo svi pocrkati pre nego sto se nae plocice raspadnu, nebitno dali su od pertinaksa ili vitroplasta....
plocice sluze samo da nose delove na sebi...
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Re: Vitroplast ili pertinaks?

Post by VolkD »

pedja089 wrote:ma daj sta lupate gluposti. vidjao sam pertinax star po 30-40 godina, pa mu nista ne fali.
verovatno cemo svi pocrkati pre nego sto se nae plocice raspadnu, nebitno dali su od pertinaksa ili vitroplasta....
plocice sluze samo da nose delove na sebi...
Dok se radi o običnim uslovima je to istina. Ali kada neka sprava radi u uslovima povečane temperature, treba napomenuti, da pertinaks mnogo rado razpadne.
Jeste vitroplast je kao material čvršči. No moglo bi se debatirati jel to bolje ili nije. Ako čvrstoču ne trebamo onda nam vitroplast samo uništava burgije.
Kada se radi o štampanim kolima za visoke učestanosti treba biti oprezan. Pertinaks t tom slučaju nije baš dobar material jer ima mnogo veče gubitke. Na pertinaksu je praktički nemoguče napraviti neki štampani propusni filter učestanosti recimo oko 1 Ghz, dok se na vitroplastu to obično pravi.

Mnogo manje poznat a za jako visoke frekvencije obavezan je teflonski laminat. kako izgleda možete vidjeti u LNA od satelitske TV (oko 11GHz). Treba napomenuti, da je to jako skup material, pa se ga u amaterske svrhe u glavnom ne koristi.

No ima nekih majmuna (medžu njima sam i ja) koji ipak bacaju lovu za te stvari.
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Re: Vitroplast ili pertinaks?

Post by pepi »

pedja089 wrote:ma daj sta lupate gluposti. vidjao sam pertinax star po 30-40 godina, pa mu nista ne fali.

To mu ja pokusavam objasniti. Koristim vitroplast zato da tupim borere na njemu i da mi traje 500 godina umjesto 300 a ne radim uređaje koji rade na visokoj frekvenciji :D
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Vitroplast ili pertinaks?

Post by pedja089 »

ja koristim vitroplast zato sto imam jedno 10 fotooslojenih plocica u ladici :D inace kad god narucim fotooslojeni pertinaks njega nemaju... a 10dinara gore dole mi nista ne znaci...
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: Vitroplast ili pertinaks?

Post by Drago_Zg »

Vitroplast se buši sa vidija svrdlima. Ako bušimo sa svrdlom za željezo, što je uobičajno, jasno da zatupi vrh svrdla. Svrdlo sa vidija vrhom 0,8 mm košta 35 Kn.
[URL=https://meettomy.site]Beautiful Womans in your city[/URL]
Shenda

Re: Vitroplast ili pertinaks?

Post by Shenda »

Uglavnom koristim vitroplast i bušim ga dijamantnim zubarskim svrdlima... ne znam cijenu, uglavnom, kad mi trebaju skoknem do kolega stomatologa :wink:
Jednostavno i precizno. Ta svrdla su napravljena tako da su sigurna - ne pucaju, (koje bi kino bilo da pucaju u ustima pacijenata!) :roll:
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Re: Vitroplast ili pertinaks?

Post by pepi »

pedja089 wrote:ja koristim vitroplast zato sto imam jedno 10 fotooslojenih plocica u ladici :D inace kad god narucim fotooslojeni pertinaks njega nemaju... a 10dinara gore dole mi nista ne znaci...
Ja imam virtoplasta neoslojenog pa ga sam sprejam. Ne uspije ploca bas svaki put.. :)
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Vitroplast ili pertinaks?

Post by pedja089 »

i ja sam to radio, da kazem uspe svaki 3-4 put. tako da mi se ne ispati, pa dok se osusi, pa ovo pa ono. cak sam drzao plocice na gramofonu(malo ga nakrivim) pa se onda lak ravnomernije rasporedi.... pa se onda uvek nadje nekopametan pa iskljuci gramofon, kaze samo se dzabe vrti pa se slije lak na jednu stranu, pa pizdarije :P
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Re: Vitroplast ili pertinaks?

Post by pepi »

Meni od 5 puta uspije 3-4 puta :)

Stavim plocu u kutiju od cipela, posprejam, brzo zatvorim kutiju da ne upada prasina i stavim to ispod kreveta. Lak je suh za mozda 2h

Inace uspije svaki put, ali imam neki lak star preko godinu dana
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Vitroplast ili pertinaks?

Post by pedja089 »

ja sam koristio foropozitiv 20 i njemu je trebalo bar 12H da se stvrdne inace i ja sam samo poklapao poklopcem od kutije.
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Re: Vitroplast ili pertinaks?

Post by pepi »

Nije mi problem oprat sa NaOH i ponovo nasprejat kad ne uspije, nego je problem sta na pocetku treba ribat plocicu sa onim za lonce :)
Shenda

Re: Vitroplast ili pertinaks?

Post by Shenda »

Pa nemoraš "onim za lonce", ribaj sa "onim za tave" :roll: :lol: :lol:
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Re: Vitroplast ili pertinaks?

Post by pepi »

:) Tave se ne ribaju jer ce otic teflon :P
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Vitroplast ili pertinaks?

Post by Feko »

Ima tava i bez teflona :D
Shenda, koliko dugo duraju ti zubarski boreri....mogao bih do zubara...nisam bio vec 2 godine :lol:
Shenda

Re: Vitroplast ili pertinaks?

Post by Shenda »

Duraju...

Precizno, pola godine, godinu... To ti ne mogu reći, ovisi o kvaliteti (i tu ima kineza), koliko ih koristiš... Uglavnom su oko 50 puta dugotrajniji, trebaš se naviknuti da radiš sa njima... posebno je bitna brzina bušilice, da se od temperature ne raskali vrh, bolje je bušiti nešto sporije...
Ja sve rupice prvo izbušim sa 0,6 ili 0,7mm, a onda one koje treba proširiti idem širim svrdlom, koje i ne mora biti dijamantno...
Tih svrdla imaš različitih oblika vrha, okruglih, valjkastih... meni je najbolji konusni. Kad ih budeš vidio, skužičeš o čemu pričam! :wink:

Pravac zubaru :!:
Dvije godine :?: Sram te bilo :!:
Attachments
Zubizareta.jpg
Zubizareta.jpg (95.41 KiB) Viewed 8439 times
Post Reply