Kako naucit raditi sam mikrokontrolerima

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

e a sta da uopce krenem radit PIC ili AVR i s kojim programom programirat (koji se najvise kristi i koji je najlaksi),

jel programator ima veze s programom kojim programiramo (jel preko jednog programatora mozemo programirati sa svim programima)
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

@juka, ako mislis na program za upisivanje hex-a u mikrokontroler, onda u neku ruku i ima veze koji programator koristis s kojim programom. Obicno u tom programu imas popis programatora koji su podrzani.
Ako imas paralelni port na racunalu, preporucujem ti programator za taj port jer je najjednostavniji i najjeftiniji a radi solidno.

Sto se tice programa za pisanje koda i pretvaranje u hex, tu ti ne mogu nis pametno reci jer se time ne bavim. To ce ti netko drugi reci. :D

Sto se tice dileme PIC ili AVR, davno sam citao jedan clanak na tu temu u kojem su misljenja podijeljena. Oba su jednako dobra i losa. Ovisi o namjeni.
Ljupco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 98
Joined: 06-03-2008, 13:27

ima se!

Post by Ljupco »

Slusaj prijatelju ako ti treba sta god bilo u vezu sa mikrokontrolerima posalji pomoc i poslacu ti sve sto ti je najvaznije za pocetak i isprobane seme i literaturu.
Ljupco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 98
Joined: 06-03-2008, 13:27

kad se mora!

Post by Ljupco »

Samo ako nesto ne razumes malo potrudi se jer sam iz makedonije pa neznam sve na srpskog. Znaci samo kazi sta imas i sta ti treba? POZZ
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

pa trebal bi mi sve jer nista neznam i tek mocinjem uciti, pa pomazi ako mozes :D: (iz Hrvatske sam)
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

kompa, do sad si vec mogao nesto i napraviti....

mozda samo da procitas sve od pocetka posta....
Ljupco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 98
Joined: 06-03-2008, 13:27

Slusaj ovako JukaVk!

Post by Ljupco »

Neman tacne web strane od mojih programa i sema, pa evo timoj meil, posalji mi tvoj meil pa cu da ti dati sve za pocetak meilom. znaci moj meil je: "ljupcopetreski@yahoo.com" pozdrav i nadam se da ces da se javis i da dobijes pomos.pozz :)
User avatar
Dariolo
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 822
Joined: 24-08-2006, 23:29
Location: Žepče (BiH), Zagreb (HR)

Post by Dariolo »

bil to mogao nekako ubact u zip il rar pa na rapidshare stavt da bi mogli svi vidjet jer ima ovde malo vise pocetnika! :D
motor cangle
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 27-10-2007, 18:01
Location: 3456
Contact:

Post by motor cangle »

Zdravo ljudi ja nisam puno radio sa mikrokontrolerima. Ali znam slijedece stvari. Prvi moj susret sa problematikom mikrokontrolera je bio u srednjoj skoli kada su se ucili PIC mikrokontroleri. A ozbiljnije sam to radio na fakultetu kada sam svoj djevojci pisao seminarski rad o mikrokontrolerima.
Kao sto je jedan forumas prije mene rekao osnova toga svega je poznavanje engleskog jezika to je elementarna stvar. Ja sam obradivao PIC16F84 koji je jedan extra dobar jednostavan i koristan mikrokontroler.
E sad da netusim puno preporucio bi ti da se upoznas sa samom srzi odnosno arhitekturom mikrokontrolera. Znaci da procitas od cega se sastoji mikrokontroler zasto ima u sebi procesor odnosno CPU sta su sabirnice i magistrale zasto mikrokontroler mora imati oscilator i te stvari znaci to su osnove. Ja ti mogu poslati to nesto literature i taj seminarski rad i na engleskom i na bosanskom. Problem je sto ja imam dial up internet a to je u najmanju ruku receno sranje. E sto se tice primjene prakticne i rada sa mikrokontrolerima i za to imam neke literature. A toga ti je i onako pun net. Za programiranje mikrokontrolera ja i rad sa softverom ja neznam puno ali i za osnovu toga mogu ti reci za neku literaturu.
A na forumu ima jako puno forumasa koji su dobri sto se tice programiranja. A i onako i ovako kada radis neki uredaj a semu i upustva nades na netu uvijek dode softvare odnosno Hex fajl. Da sumiramo znaci prvo engleski pa osnove i onda ti nema kraja.
Pozdrav
mehmed
Ljupco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 98
Joined: 06-03-2008, 13:27

a ha!

Post by Ljupco »

E pa evo moja literatura sa primerima.

Poslani fajl je veæi od maximalno dozvoljenog: 800000 bytes. Sorry.
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

rastavi na par manjih
User avatar
DaTi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 730
Joined: 10-06-2007, 13:24
Location: Novi Sad - Srbija
Contact:

Post by DaTi »

@ShOkRe ajde molim te ako mozes da postavis na rapid share picbasic pro.
Hvala unapred!
Ljupco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 98
Joined: 06-03-2008, 13:27

Valjda sam uspeo!

Post by Ljupco »

Evo sema za programator za sve PIC-ove koje postoje koji koristim ja:-)

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... L_PIC_.rar
Ljupco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 98
Joined: 06-03-2008, 13:27

Uspeo sam:-)

Post by Ljupco »

Ovo je software koji odgovara na taj programator (hardware)!

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... _v1.04.rar
Ljupco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 98
Joined: 06-03-2008, 13:27

Dobro je!

Post by Ljupco »

Evo i literatura koju sam koristio ja, tu imate dosta za pocetak , pa i za malo kasnije, i imate isprobane primere koje i ja vecina sam isprobao. I ZABORAVIO SAM DA VAM KAZEM DA SOFTWARE OBAVEZNO KORISTITE NA -WINDOWS 98- I AKO IMATE PENTIUM 486, 1 ILI 2 AKO NE ONDA KAKAV IMATE, PA I 4, ali windows 98 obavezno!!!!!!!!!!!!! I jos nesto ako ne se upload-ira literatura onda evo vam strana gde ima sve i compailer-i.
www.mikroe.com/en/download/

Poslani fajl je veæi od maximalno dozvoljenog: 800000 bytes. Sorry.
Ljupco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 98
Joined: 06-03-2008, 13:27

OK

Post by Ljupco »

Znaci morace te da download-irate sa te strane koju sam vam poslao i najbolje je da download-irate onaj PROGRAMSKI JEZIK koji znate barem malo (ja MICROBASIC), jer je BASIC-pocetni i najlaksi, i download-irate sve sa taj jezik (software, manual, first project, ...). SRETNO i ako vam treba pomoc slobodno POTRAZITE:-)
User avatar
informaticar
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 588
Joined: 09-12-2008, 16:31
Location: Velika Kopanica - Slavonski Brod

Re:

Post by informaticar »

juka vk wrote:tu se spominje neki program hex sta je to
To ti znaci da je taj program u heksodecimalnom brojevnm sustavu.
User avatar
informaticar
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 588
Joined: 09-12-2008, 16:31
Location: Velika Kopanica - Slavonski Brod

Re: Kako naucit raditi sam mikrokontrolerima

Post by informaticar »

Postoje li neki mikrokontroleri kojima je naziv počima sa HD kao naprimjer HD74LS86P :?:
User avatar
mash
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 223
Joined: 23-12-2007, 13:28

Re: Kako naucit raditi sam mikrokontrolerima

Post by mash »

evo ja sam poceo praviti allpic programator ali ocu da pocnem sa programiranjem prije nego shto ga zavrshim tako kad bude gotov da budem spreman. skinuo sam WinPic800 v3.62 (21/11/2007) Windows 95/98/ME/XP/Vista 32/Vista 64 compatibile, i skinuo sam IC Prog v1.06a - softver za programiranje + drajver za Win XP. kad otvorima softver za programiranje pishe mi da ga prvi put otvaram i da moram navesti kakav programator koristim i koji port. e sad kako da to preskocim poshto nemam pogramator skopcan na komp da bi mogao malo programirati i vjezbati se. ako odaberem neki bezvezni programator i port dali ce raditi program i dali cu kasnije to moci promejniti?
Shenda

Re: Kako naucit raditi sam mikrokontrolerima

Post by Shenda »

Stavi com port 1 i JDM...

Com port uvijek možeš promjeniti u postavkama, sad to ne znam gdje je, ovako napamet, ali znam da se može... A alllpic je u biti JDM, malo zapetljaniji... :wink:

Sad, da češ baš moći nešto puno vježbati... pa nisam baš siguran,... :roll:
Post Reply