baterija mobitelai punjenje

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
matija0852
Posts: 6
Joined: 20-12-2008, 09:37

baterija mobitelai punjenje

Post by matija0852 »

pozdrav svima

imam problem sa bateriom od mobitela, zapravo s njezinim punjenjem. mobitel je benq-siemens el71, bateria je od 3,7V, i 600mAh, napon na punjacu je 7V, a napon na mobitelu, tamo gdje se baterija "zakaci", nezanam kak da opisem, tamo gdje se stavi u mobitel, e na tim pinovima je neki cudan napon, ugl se vrti oko 0,6-0,7V.
bilo mi je cudno i mjerio sam na svim mobitelima i svi imaju napon od 3,5-3,7V na tom istom izlazu, vec dvije baterije sam mijenjao, i sad neznam dal da i dalje punim preko mobitela ili da punim bateriju preko nekog drugog mobitela.mislio sam punit preko neke nokie, mislio da izvucem ona 3 pina van s nokie i samo spojim na bateriju, ali nisam siguran dali je to dobro, smjem li to napravit, svaki savjet dobrodosao je.
hvala
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: baterija mobitelai punjenje

Post by elektor »

mislim da ti ne bi bilo pametno puniti bateriju preko nekog drugog mobitela tj. punjaca bar dok ne vidis da li su iste karakteristike..naime ne znaci da se obe baterije pune istom strujom pa cak ni istim naponom..a ovo sta si naveo za napon koji se javlja na pinovima punjaca je definitivno premali..mislim da se vecina mobitela puni direktno s punjaca znaci da do ona 3 pina mobitelu dolazi isti napon i struja koji daje punjac
User avatar
race king
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1098
Joined: 11-05-2008, 19:09
Location: Hrvatska, Osijek

Re: baterija mobitelai punjenje

Post by race king »

sad usput da pitam... ima 3 pina na bateriji od moba +, - i koji je treci?
Dvije ploče jedan izolator,mala moja to je KONDENZATOR...
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: baterija mobitelai punjenje

Post by elektor »

e to neznam ni ja...moglo bi se predpostavi zemlja..al to bi bilo glupo
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: baterija mobitelai punjenje

Post by pedja089 »

na starijum telefonima to je pin na koji je bio zakacen ntc(ili ptc) ne secam se, i struja punjenja se regulisala na osnovu temperature baterije. na novijim telefonima taj treci pin je za okmunikaciju sa nekim chipom u bateriji, verovatno sluzi za kontrolu punjenja, pretpostavljam da je rec o one wire komunikaciji...
matija0852
Posts: 6
Joined: 20-12-2008, 09:37

Re: baterija mobitelai punjenje

Post by matija0852 »

baterija od nokije je 900mAh i 3,7V.
na punjacu pise da je ispravljac na 3,7V i 355mAh, a kad mjerim na izlazu dobijem 7,4V
na mobitelu, na onim pinovima je 3,5V
eh sad stvarno neznam dal se pokvario na benq-siemensu neki sklop unutar mobitela,
pa daje tako mali napon, sumljam da je normalno 0,6-0,7V, a nebih htio unistit i 3
bateriju.
pomozite...
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: baterija mobitelai punjenje

Post by elektor »

ovaj napon od o,7V kao sta sam rekao nesmije biti znaci negdje je neka greska..mislim da se baterija puni naponom i strujom punjaca..ali to ti nisam siguran
matija0852
Posts: 6
Joined: 20-12-2008, 09:37

Re: baterija mobitelai punjenje

Post by matija0852 »

a sto bi ti napravio da imas takvu situaciju, jel bi punio preko drugog mobitela ili preko istog?
plizz neki savjet...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: baterija mobitelai punjenje

Post by pedja089 »

odnesi telefon u servis
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: baterija mobitelai punjenje

Post by elektor »

neznam stvarno sta ti je najpametnije..i da li ti se isplati punit mob preko drugog moba il direkt preko punjaca..mozda pedja ima najbolji savijet..odnesi mob u servis reci u cemu je problem i vidi sta ce ti rec..ako ti lupe neku veliku cifru..onda mozes odlucit za neku drugu opciju..
matija0852
Posts: 6
Joined: 20-12-2008, 09:37

Re: baterija mobitelai punjenje

Post by matija0852 »

dobro, budem, hvala na odgovorima...
Post Reply