visual web developer, visual basic 2008 expres + PIC I/O-box

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

visual web developer, visual basic 2008 expres + PIC I/O-box

Post by ShOkRe »

evo instalirao sam vb2008 express i visual web developer 2008 fr*e edition
http://www.microsoft.com/express/download/ ovdje mozete skinuti i instalirati...
eh sad, ne kuzim bas ovu dot of the net spiku...

ali ima dosta simpaticnih adonsa...
http://www.dundas.com/Products/Chart/NE ... index.aspx
skoro kao flash

npr nesto sto mene zanima (opet se ponavljam) je server side kontrola recimo ovako http://www.codeproject.com/KB/user-cont ... trols.aspx ali sto kad nije bas sve jasno....

sa klasicnim asp-ob (VS6) sam uspjeo pristupiti comctl32.ocx libraryju koji je sastavni dio vindoza, kako bih pritiskom na dubme html-a palio i gasio zarulju spojenu preko io-boxa na http server... (koristeći kom port PC-a na koji je spojen pic koji na com evente pali i gasi releje i cita analogne parametre)

eh sad, volio bih to isto i sa ovom platformom... vjerovatno se opet radi o par linija koda, samo sto nisam guglanjem nasao kako... druga faza bi bila vuci podatke (recimo temperatura, kilowati ili slicno) iz io boxa i prikazati ih na šminkerskom html-u, remotely dostupnom....
poslje bih volio dodati i ppc verziju tog htmla (aspx-a)

molim stručne za savjet; howt, jupstart, tip-tricks i ostalo...
_mirko_
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 31-07-2007, 07:46

Post by _mirko_ »

ovako nešto ili?
http://www.activexperts.com/activcomport/howto/aspnetb/

znam da se plaća ali dobiješ 30 dana džabe čisto da vidiš jel to to




ili još bolje:
http://msdn.microsoft.com/en-us/library ... lport.aspx

valjda postoji neki način da se to implementira u asp-u?
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

ma da ova druga varijanta je nativna u vb2k8 ali jos mi nije jasno kako da je napenderim kroz IIe.. tj kroz Visual Web Developer project
inace koristio bih ajax zbog boljeg refresha/interakcije....
skinuao sam toolkit za .NET 3.5 i instalirao, malo sam gledao tutorijale...
uf gdje je otislo sve ovo... ja sam u doba visual studija 6 govorio da je komplicirano, ali vb6 sam barem razumjeo....

ok...

koja je razlika ako koristim za komunikaciju ovaj nacin koji si stavio (drugi link) ili ako probam traziti staru kontrolu mscom32.ocx, ili ako platim neciji vanjski modul/kontrolu tipa onaj prvi tvoj link...

ionako mi treba samo ono najjednostavnije, dakle par stringova van i par unutra i pharsiranje.... i prikaz na UI....
_mirko_
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 31-07-2007, 07:46

Post by _mirko_ »

ne znam, iskreno nisam nikad ništa ozbiljnije ni radio u asp-u...
ali morala bi postojati neka mogućnost tipa da napišeš klasu koju ćeš importati u asp-u...

inače nije to ništa loše, sve odlazi prema objektno orijentiranoj paradigmi i to je dobro, samo možda treba neko vrijeme da čovjek shvati o čemu se radi.

da sam na tvom mjestu, probao bih implementirati ono s drugog linka jer mi se čini "najispravnije".
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

ma je, kratko si i jasno interpretirao problematiku....

priviknuti se na O.O.nacin programiranja...
probao sam onaj sample u vb2k8 radi nesto na portu... ali kako to uvaljati u web devel. nemam blage.. ajde barem je dostupna lijepa količina video tutorijala na netu , istana nista vezano za ovu problematiku ali puževom zavojnicom do sredine:-)

PS: da znam da je lakše/logičnije/razumljivije otići putem php-a ili flasha... i to bih, ali eto kad sam vec uspjevo u ASP-u kroz VS6 i vb onda sam mislio da ce najvise smisla imati po Microsoftovim alatima (za koje nemam pretjeranih rijeci hvale) al eto kad su džabe, a i tutorijala ima... sto reci..
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Pa napravi u VB program koji ce otvoriti socket, pa kad primi bilo sta na port socketa aktivira relej! Npr kad php skripta primi zahtjev od html, da posalje bilo sta na localhost:1234
Pojasnjeno objasnjenje, ne znam sad tacnu sintaksu u VB ali radio sam slicne stvari!

Evo ti neki winsock tutorial:
http://tcp.oflameron.com/
_mirko_
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 31-07-2007, 07:46

Post by _mirko_ »

ShOkRe wrote:ma da ova druga varijanta je nativna u vb2k8 ali jos mi nije jasno kako da je napenderim kroz IIe.. tj kroz Visual Web Developer project
ne znam da li ti ovo išta pomaže, teoretski zvuči kao da bi moglo...
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/zt27tfhy.aspx
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

Pa napravi u VB program koji ce otvoriti socket, pa kad primi bilo sta na port socketa aktivira relej! Npr kad php skripta primi zahtjev od html, da posalje bilo sta na localhost:1234
hm.. mozda ovo... tim putem nisam razmisljao, da uposlim trecu stvar kao redirektor... jos ako se moze dvosmjerno sa azuriranjem... onda je to to..
proucim pa javim...
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Post by Amir_Hadzic »

Ili jednostavno napises program koji ce kao argument primati vrijednost koju treba da posalje na port, i onda samo preko asp .net-a pozivas taj program...

recimo da je procedura start() ta koja poziva programe iz asp .net-a onda bi je pozivao ovako:
start("putanja_do_programa\program.exe 256") i tako posaljes vrijednost 256 (za parallelni port to bi sve data pinove postavilo na 1 (koliko se ja sjecam :D ).
_mirko_
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 31-07-2007, 07:46

Post by _mirko_ »

pa naravno, sve je to moguće, ispravno i dobro, ali je zaobilaženje :)
jer, općenito, uopće nije pitanje može li se nešto izvesti već samo na koji način će se to napraviti.
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Naravno, ali je bitno samo da se rijesi problem a prilicno nebitno u ovoj situaciji hoce li se rijesiti sa 100 ili 1000 linija koda!
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

ma da slazem se sa vama... ali nije da mi je zadatak sutra spojiti da nesto radi... nego pokusavam savladati ovaj mehanizam za nekakve buduće projekte (koji mozda i ne zažive ali glad za savladavanjem ovakvih prepreka je jača..:-)), tako da ovo sa raznim premoštenjima, u fialu me vraca na asp obični u kojem sam bez beda složio inicijalizaciju serial porta (na koji i sad ciljam) i kroz button1_click slao stringove i škljocao releje na picu, medjutim, za povratnu informaciju ili je trebalo okinuti on timer event, ili ručno refreshati, ili pak imati javascript da to radi svako tolko...
poslje sam nesto kemijao sa flashom, ali osim sminkerskog ui-ja uvjek me mucio dio oko post/get info transporta za koji treba kemijati onaj script lang. u flashu sto je za mene španjolsko selo...
poslje sam kemijao po firmveru u pic 18f87j60(jel se tako zvao) onaj koji ima ethernet u sebi... i dobio da putem veba palim i gasim ledice i dobivam očitanje AD-a na web sajtu.... da ne spominjem da smo rasturili firmware u jeftinim edimax AP-jima ukipali linux i gore digli nekakav web upravljani mehanizam za upravljanje preko ugradjenog terminal out uarta... sto je ok, ali eto opet se vračam na ovo sa PC-jem.
Naj prihvtljivija se cini solucija uzeti visual web designer i napraviti u njemu server side web aplikaciju koristeči visual basic kao jezik za sklapanje mehanizma i AJAX za bolju komunikaciju izmedju klijenta i servera, ovaj ajax me odusevljava svojom brzinom azuriranja, latencija je skoro instantna, samo eto nikako malo vise vremena da razvalim ovo, mislio sam eto da je netko radio sa ovim alatima pa da će mi dati startne smjernice, jer eto tek sam instalirao ove alate, a i poprilično se sve razlikuje od nekadašnjih nacina programiranja, pogotovo ako si po struci bravar :-) ....
sad.. uspijem složiti Web minimalac u ajaxu i pobacam klase za hendlanje serijalca u (nisam siguran dali u 'istoimekaoASP.vb' ili trebam u neku drugu klasu) pa kad pocnem stavljati nekakve poveznice da button_click otvori por a drugi posalje string, tu se gubim.. jednostavno nemam još dovoljno iskustva sa .NET 3.5, vec sam skuzio da i ono sitno sto sam uopće uspjeo nači po netu o com portu i .NET-u bude za NET 2.0 pa i to nije isto što i 3.5(sp1) baš ne kuzim zašto stalno sve mora ici naprijed, taman nesto naučiši onda sve ispočetka :-(...

but thx aniway
_mirko_
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 31-07-2007, 07:46

Post by _mirko_ »

e pa to je informatika, jebiga... evo baš sam radio jedan projekt u flashu cs3 i pred par dana izađe flash cs4 :)
još je to sve dosta friško (vs 2008), ne vjerujem da je puno ljudi s naših prostora imalo iskustva s tim. naši su ipak većinom još na vb6 :)
ali jednom kad rasturiš oo više neće biti razlike da li radiš u asp-u, javi, flešovom as-u ili bilo čemu drugome.

rado bih da ti mogu pomoći nečim konkretnijim.
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

ma nema beda, evo kad smognem vremena da se tim poigram, bacit cu ovamo fajlove da vidis di griješim....

a eto sad ispred mene na 2 monitora microcodestudioplus moram prevesti hr firmware na taljanski... u biti završio sam, samo jos kontroliram, pa onda malo debagiranja, i nadam se da je kutij u subotu u BOLOGNI...
malo me muči sto nemam parametre GSM mreža po italiji i njihove sms-em@il gejtveje da budem siguran da sve dobro radi na njihovim mrezama, da prezentacija ne prodje kao mikrosoftova :-) (this demo has performed ilegall operaton and must shutdown evrithing in 100 meters area)
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

mmm....AJAX! Upravo citam knjigu Beginning AJAX with php - From Novice to Professional! Intrigira me pojava ajaxa na website, nema nista bolje za danasnju prezentaciju ili funkcionalan sajt!
A ASP nikako da smognem snage da pocnem uciti!
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

onda ? sto si skuzio ?
jel moze lako ili nemoze ?
ma u biti kad radi u obicnom aspx-u onda ga samo jos
ubacis u ajax refresh pannel, i das kada da se refresha...
meni to djeluje jednostavno, ja ne kuzim kako da spojim
web i vb... jednostavno ne kuzim....
_mirko_
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 31-07-2007, 07:46

Post by _mirko_ »

jesi možda skužio je li moguće to realizirati preko custom kontrole, kao što je opisano na onom mom linku?
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Trazio sam malo po netu, mogu se koristiti najjednostavnije komande, moze se raditi cak i preko ftp-a, sto bi bilo jedno od jednostavnijih rjesenja!
Znaci, program otvori ftp konekciju, u text fajl zapise 1 ili 0 za stanje releja, skripta cita, dalje znas...
Ma mali milion rjesenja!
A FTP komande za VB lako ces naci na netu!
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

ok sve nesto zaobilazimo, ali ja zelim školsko rijesenje.. evo kako sam napravio u visual studiu 6 (visual basic) kad ovaj primjer dignem na iis preko Ipaq-a palim i gasim relejove na serveru (spojene preko com porta na jednostavni pic i/o box

Code: Select all

<%@ Language=VBScript %>
<%
'*********************************************************************
'* na kraju sam morao sam napisati asp program jer sve primjere koje *
'* sam nasao ili koriste neku kontrolu koju treba platiti ili su or- *
'* jentirani na klijent-side port, evo jos bih volio da se malo po-  *
'* radi na sučelju, možda UI->u flashu (:-) i modulizacija hardwera..*
'*********************************************************************
%> 
<OBJECT id=MSComm1 style="LEFT: 0px; TOP: 0px" classid="clsid:648A5600-2C6E-101B-82B6-000000000014">
	<PARAM NAME="_ExtentX" VALUE="1005">
	<PARAM NAME="_ExtentY" VALUE="1005">
	<PARAM NAME="_Version" VALUE="393216">
	<PARAM NAME="CommPort" VALUE="1">
	<PARAM NAME="DTREnable" VALUE="-1">
	<PARAM NAME="Handshaking" VALUE="0">
	<PARAM NAME="InBufferSize" VALUE="1024">
	<PARAM NAME="InputLen" VALUE="0">
	<PARAM NAME="NullDiscard" VALUE="0">
	<PARAM NAME="OutBufferSize" VALUE="512">
	<PARAM NAME="ParityReplace" VALUE="63">
	<PARAM NAME="RThreshold" VALUE="0">
	<PARAM NAME="RTSEnable" VALUE="0">
	<PARAM NAME="BaudRate" VALUE="2400">
	<PARAM NAME="ParitySetting" VALUE="0">
	<PARAM NAME="DataBits" VALUE="8">
	<PARAM NAME="StopBits" VALUE="0">
	<PARAM NAME="SThreshold" VALUE="0">
	<PARAM NAME="EOFEnable" VALUE="0">
	<PARAM NAME="InputMode" VALUE="0"></OBJECT>

<%

   if Not MSComm1.PortOpen Then 
    		MSComm1.PortOpen =True
       		MSComm1.send(Request.Form(forma))

%>

<HTML>
<HEAD>

<META NAME="GENERATOR" Content="Microsoft Visual Studio 6.0">
<META content="Microsoft Visual Studio 6.0" name=GENERATOR>

</HEAD>
<BODY>

<H1>WEB_Telemetrija by KreŠo:'07.</H1>

<form Action="rele.asp" method=post id=forma name=forma title=forma>

<FIELDSET style="WIDTH: 134px; HEIGHT: 125px">
<P align=center><LEGEND>paljenje releja: </LEGEND>
<STRONG>
<INPUT type=button value=01 name=*01><INPUT type=button value=02 name=*02><INPUT type=button value=03 name=*03><INPUT type=button value=04 name=*04><BR>
<INPUT type=button value=05 name=*05><INPUT type=button value=06 name=*06><INPUT type=button value=07 name=*07><INPUT type=button value=08 name=*08><BR>
<INPUT type=button value=09 name=*09><INPUT type=button value=10 name=*10><INPUT type=button value=11 name=*11><INPUT type=button value=12 name=*12><BR>
<INPUT type=button value=13 name=*13><INPUT type=button value=14 name=*14><INPUT type=button value=15 name=*15><INPUT type=button value=16 name=*16> 
</STRONG></P>

</FIELDSET>
<INPUT type=button value=reset name=*99>


</form> 
</BODY>
</HTML>

e sad me zanima kako to prevesti u dot of the net, wisual web developer 2008 i kako tome priljepit ajax...
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Cekaj, ASP direktno obiljezava comm port sa MSComm1?
Nesto mi to djeluje prejednostavno! Dotnet ja stvarno ne znam tako da ti tu ne mogu puno pomoci, a ajax najbolje da ucis na www.w3schools.com!
Post Reply