Video nadzor?

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
miniC
Posts: 9
Joined: 25-01-2006, 19:58

Video nadzor?

Post by miniC »

Kako najjeftije realizovati videonadzor?
Konkretno, posto je prostorija jako dugacka, bilo bi potrebno nadzirati sa tri kamere. Mogu da snimaju i non stop, ali bi bolje bilo da snimaju samo kada ima pokreta. Na racunaru bi bio HDD od nekih 40GB za smestanje podataka, a racunar se nalazi u istoj prostoriji!
Sta je potrebno za tako nesto i koliko otprilike sve to kosta?
Da li se prica menja ako se koristi samo jedna kamera, tj. koji je najjednostavniji nacin da se to izvede samo preko jedne kamere?
Da li je razlika u ceni izmedju sirokougaonih i uskougaonih kamera velika?
Koji software je nabolji za jedan i drugi slucaj?

HVALA!!!

miniC
Firkragg

Post by Firkragg »

Za nesto jeftino bi mozda najbolje bile web kamerice, da ih rasporedis i povezes kabelom... :shock:
Jedna kamera bi se morala rotirati ali naravno i to bi se dalo izvesti :D

pozdrav
roby44
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 914
Joined: 27-10-2005, 23:49
Location: Hrvatska

Post by roby44 »

to se prodaje u kompletu,kartica za komp+software. kameru kupis posebno koja ti se svida. kartice primaju 4 - 8 kamera . cijena 500-1000kn kamera 300-3000kn,imas ih kakvih hoces,biraj. i naravno u softwareu je sredeno da snima na pokret. i to je jako dobra stvar.... a imas i onih "igrackica" bezicnih za 500kn sa nikakvom rezolucijom itd. :shock:
Firkragg

Post by Firkragg »

web kamera je ugl. ispod 100kn
netreba ti nist profi ni velike rezolucije jer ako ces snimat npr. zadnjih par sati (mislim da bi trebo postojat koji takav program, za videonadzor)
i rez 640*480 ce ti bit puno, zauzece ti dosta prostora na disku, ...
miniC
Posts: 9
Joined: 25-01-2006, 19:58

Post by miniC »

Hvala na dosadasnjim odgovorima!!
Jedna kamera bi trebala da snima pult sa kasom, zbog radnika, druga ulaz u prostoriju, a treca prostoriju (deo nje naravno).
Koju web kameru preprucujete? I koiko je prostora potrebno na HDDu za takvu kameru? Koji bi onda software trebalo koristiti? Dal odmah raditi kompresiju snimka ili ne? Kamera bi trebala da radi 13h bez prekida!

@Firkragg
kako mislis povezes ih kabelom? Kako 3 kamere na jedan kabel?? Ne kontam, pa te molim da pojasnis!

Pozdrav
miniC
roby44
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 914
Joined: 27-10-2005, 23:49
Location: Hrvatska

Post by roby44 »

nema takvog programa,i ako nades to nece radit bez kartice. web kamera je sranje,na metar udaljenosti je vec sve mutno i sugavo. al sve ovisi za sta ce se koristit,ako hoces nekom facu snimit ili mozda izrezat pa uvecat,web zaboravi.
Firkragg

Post by Firkragg »

prostora na hddu- ovisi o rezoluciji i formaut u kojem snimas, i naravno mozes snimat npr. zadnja 2-3 sata tako da se preostalo brise.
To bi moro izvest nekim programom, kojim neznam tvarno nije mi takvo sta nikad trebalo.
Uzmi neke 3 najjeftinije kamere ako ti je cijena problem, naravno ako moras zastitit banku uzeces puno profesionalniji sustav... :shock: :D
Na komp ih spojis svaku posebno ili jednim kabelom preko usb huba (jos 50ak kn...)
Firkragg

Post by Firkragg »

nema takvog programa,i ako nades to nece radit bez kartice. web kamera je sranje,na metar udaljenosti je vec sve mutno i sugavo.
Ma da kazem i ja da jako ovisi za sto treba, ako je 'kasa' puna love svakako se isplati uzet par normalnih video kamera, i snimat na magnetsku traku
Moze i na komp al tu ce ti bojim se trebat vise grafickih ulaza ili firewire ako ga kamera ima

PS. mora bit softwarea i to koji je iskljucivo namjenjen za nadzor... samo treba potrazit... ako pitas mene pitas krivoga...
miniC
Posts: 9
Joined: 25-01-2006, 19:58

Post by miniC »

Bas ste brzi sa odgovorima!!! Sve pohvale!!!
Da budem iskren, ne treba to meni vec sestri i licno mislim da joj je sve to sa kamerama veci izdatak nego sto ce imati korist! Ako radnici hoce da nesto smuvaju, oni mogu da se dogovore i vani, a kako je u pitanju teretana, a ne neka radnja koja obrce puno novca, ne znam zasto uopste sve to zeli!!

Hvala u svakom slucaju na svim odgovorima do sada! Otprilike znam sta da joj predlozim!!

Pozdrav
miniC
roby44
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 914
Joined: 27-10-2005, 23:49
Location: Hrvatska

Post by roby44 »

jooooj,meni je trebalo i prevrnuo svijet za tim ali nema. sw ide samo uz karticu i bez tog hw-a ne moze radit. nikako.
ni ne trudi se trazit... za web bacis novce i nista nemas,to nije namjenjeno tome i gotovo.
Firkragg

Post by Firkragg »

za web bacis novce i nista nemas,to nije namjenjeno tome i gotovo.
Postoje nevjerovatno kvalitetne (bas i nisu vise web) usb kamere i do kile krznatih zivotinja, bas se sijecam teleskopa kojim su se s jednom takvom kamerom radile vrlo fine slike
Ako kamerica ima podesivu lecu mozes je lako izostrit do podrucja koje trebas promatrat
Za malo vise od 100kn se moze dobit itekako dobra stvar, samo je pitanje isplativost versus video kamera...
PUL$@R
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 22-01-2005, 20:50

Post by PUL$@R »

toucam phillips je jedna od njih =P
stipo
Posts: 5
Joined: 02-02-2005, 01:57

Post by stipo »

U vezi izbora kamere, najzgodnije ti je uzeti neke CCD kamere rezolucije do 450 TV linija, sve previse ti je skuplje.

I neki objektiv sa autoirisom. Ako ne zelis da radnice ne vide da ih snimas ,imas kamera skrivenih u protuprovalnom detektoru pokreta solidne rezolucije (nju mozes iznad kase da stavis) Radnicama reci da je to alarm. To ti i valja i ne valja, ako kradu, krasti ce izvan dometa kamere ili na neki drugi nacin. Imas zgodnih kamera u kompaktnom kućištu sa IR diodama koje dobbro vide u mraku, Ovdje ih mozes pronaci:
http://www.globalsources.com/gsol/I/CCT ... 225808.htm

Snimaca imas solidnih sa ugradjenim HDiskom a zgodni su jer ih mozes jednostavno povezati preko LAN, WAN, PSTN, ISDN sa racunarom kod kuce. Kostaju otprilike oko 700 E, mozes i sa PC karticom kao sto je netko gore rekao sa solidnim računarom, koja kosta otprilike 300-ak E.
Ove skrivene su oko 250E i sve kamere mozes napajati sa jednim adapterom od 12V DC. Svi snimaci imaju opciju snimanja:u realnom vremenu, vremenski isječci, događaj, detekcija pokreta sto je najbolje jer uređaj ne snima dok se nista ne događa.
http://www.afp.ba/katalog_vise.asp?id_proizvod4=80
http://www.afp.ba/katalog_vise.asp?id_proizvod4=435
Pozdrav!
:D
juka
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 27-05-2008, 18:16

Re: Video nadzor?

Post by juka »

Pozdrav
mene zanima kakve sve imaju bezicne kamere, koje su dobre, a koje ne, bez obzira na cijenu, koji su pouzdani zastupnici u hr ili slo.
ili samo uredjaji za prenos slike sa bilo koje kamere.
pozicija kamere je 15ak metara od objekta koji treba osigurati, software i kartica za komp je namjestena, samo sto je kamera malo udaljena od centrale pa treba nekako izvesti bez kabla.
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: Video nadzor?

Post by mataya »

kolika je udaljest kamere do mjesta gdje bi bio hard, modem ili kamo bi stavljao video?
imas relativno jednostavnih video predajnika vecinom rade na ferkvenciji da se video gleda
na tv-u.
mozes naravit predajnik i pijemnik bez vecih kompilikacija :wink:
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
juka
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 27-05-2008, 18:16

Re: Video nadzor?

Post by juka »

Citav sistem je vec aktivan, komp povezan sa ostalim kamerama, i sad treba dodati jos jednu kameru van objekta, da se vidi iz pticje perspektive, na drugi viši objekat u kojem bi se mogao postaviti predajnik, i koja bi kamera bila idealna za takvu upotrebu, ili predajnik sa najmanje smetnji, kamera komp je udaljena 15-20 m.
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: Video nadzor?

Post by Asmir_Hadzic »

Trazis hobby ili profi ?

http://www.axis.com" onclick="window.open(this.href);return false;, profesionalna oprema.
juka
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 27-05-2008, 18:16

Re: Video nadzor?

Post by juka »

nema na onom linku nista sto mene zanima, ili ja ne znam naci,
ovako nesto sam ja mislio http://www.securitycameraworld.com/SCW- ... asp#PHOTOS" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply