Bezicni Lan (wifi ,Wireless 2.4GHz)

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

Post by [eDo] »

Mnogo dobar kabal bar se kod mene lepo pokazao je RG-58U,a razvlacio sam ga max do 10m.
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

evo proradilo je:
stavio sam komp na balkon i polako.
koristio sam biquad, 2m kabla rg-174/u (tanki 50 omski)
bnc konektor na anteni i kablu, i "improvizirani" rp-sma konektor od stare antenice.
Image
u smjeru nebodera ima 2 signala, a oko 60 stepeni nalijevo nasao sam jos jedan signal LAN.
evo slika pa malo mi prokomentarisite , signale, sum, te ostale parametre.
Image
Image
Image

Image
Image
Image
l3xu5

Post by l3xu5 »

eto buraz...
postigo si to sto si htio i zato ti svaka cast :lol:
jesil se ti prijavio na tu ZONU
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

nisam jos, samo sam probavao kako hvata i moze li.
nemogu jos da probam zonu, trebam sad dati 35KM za kabal mrc-200 od 10 metara, pa jos 10 maraka za rp-sma konektor (nekontam zasto su toliko skupi)
kasnije kad budem mogao uzecu onaj zona paket od 30KM ,ali sad trenutno nemogu.
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

evo mene opet vezano za wireless
imam u planu praviti AP od starog pc-ja:
pentium 2 300MHz
128MB ram
3GB hdd

pa trazim pomoc ,ako je neko to pravio ,pokusavao, ista.
dakle koliko znam, ide ovakva kombinacija.
stari pc, wireless kartica pci u comp, i obicna lan kartica u comp, te instaliran mikrotik na tom starom compu
brine me mikrotik, jer je to program tj operativni sistem pravljen za ljude profesionalce, koji se bave mrezama , koji znaju svaku sitnicu vezanu za umrezavanje i koji se bave tim duzi period.
nikad se nisam susretao sa mikrotikom, pa nemam pojma o njemu.
i sad odakle krenuti da bi napravio AP pomocu pc-ja i wireless kartice.
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

Pozdrav društvo!
Pokušaj ovako kao na slici!
:)

EDIT:
DRŽAČ NOSAČA ANTENE.

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... _drzac.jpg
Last edited by Ford on 29-04-2008, 16:41, edited 1 time in total.
User avatar
pantellija
Posts: 24
Joined: 09-05-2007, 13:21
Location: beli svet

Post by pantellija »

http://img440.imageshack.us/img440/9238/mkpg5.jpg

ovo je slika mog tika ,hehe,ako se ko odluci na tik pomocu mu kako da ga konfigurise,najvaznije je da imate wireless karticu sa ateros chipom ,posto MT neprepoznaje druge (mozda neke ljeve proizvodjace koji nisu dostuni kod nas),ako ko ima konkretnih pitanja ,stojim na usluzi
ljubav ,sir i mir!!!!


pantelija nije mrtav!!!
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

ma zanima me ispocetka sve ono korak po korak, prvi put se susrecem sa mikrotikom.
kad startuje , pojavi se dos okruzenje gdje treba sve komande i podesavanja unositi preko konzole, tj u textualnom obliku.

i zanima me jesu li ista podesavanja kad hocu AP da napravim i kad hocu da se kacim preko utp kabla na taj komp sa mikrotikom.
User avatar
pantellija
Posts: 24
Joined: 09-05-2007, 13:21
Location: beli svet

Post by pantellija »

Ovako prvo dignes MT normalno na masinu ono butujes sa diska,otkacis servise koje hoces i cekas da instalacija zavrsi(obavezno cekirati wireless) ,povezes UTP kablom PC na kojem je MT sa svojim kompom i preko winbox-a mu pristupis bez obzira na podesene ip adrese posto koristi mactelnet sesiju,winbox imas na sajtu MT i besplatan je a poslije ga mozes skinuti kad podesis ip adrese sa mt-a.A sto se tice komandi malo su komplikovane zato koristi winbox.Kad to odradis i uspijes pristupiti masini preko winbox-a,napisi koja ti podesavanja trebaju pa cu ti dalje objasniti,ili ako ti sta nije jasno oko ovoga.Ja sad ode spavati a tebi sretno x) :wink:
ljubav ,sir i mir!!!!


pantelija nije mrtav!!!
User avatar
delboy
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 39
Joined: 29-06-2006, 18:12
Location: Hrvatska-Rijeka
Contact:

Post by delboy »

odi na http://training.mikrotik.com/course/view.php?id=2 registriraj se i piše u koracima kako osnovno namjestit
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

pozdrav

@virtualx
sto se tice pravljenja ap-a od starog kompa po meni je jednostavnije to napraviti bez mikrotika mada je mikrotik za to zakon samo mu je mana sto neradi sa dosta cipseta koji se nalaze na wireless karticama.
evo kako smo mi odradili mom drugaru...
pc je p1 200mhz,mislim da ima oko 40mb ram-a,hdd 1.2gb!!!!!!!! :) (zesca kanta :) ).
na njega instaliran win2000 i wirelesss kartica trendnet (nesecam se tacno oznake) kojoj je meko skinuo konektor pa je kabal zalemljen direktno na plocu od kartice.
taj komp je na tavanu i povezan je utp kablom sa pc kome treba internet.
e sad caka je sto treba podesiti na ap-u na koji predajnik da se kaci i tako te gluposti a malo je glupo na tavanu drzati monitor,tastaturu...a win2000 nema remote desktop kao winxp pa sam isntalirao mali programcic real vnc koji ustvari radi bas to i to extra radi.
kad se spojim na gornji komp prikaze desktop kao da radim bas na njemu i moze da se radi sve sto je potrebno od podesavanja.
a sve ovo je lik hteo zato sto je oko 4-5km od antene provajdera koja bas nije okrenuta u tom pravcu i sa 10m kabla od antene nije mogla da ide konekcija a ovako ima oko 3m kabla pa to nekako jedva radi a antena je naravno 3d corner. :)

e sad sta mene zanima...
skinuo sam sa torenta mikrotik (mislim da je neka 2.9 verzija) i hocu malo sa tim da se zezam i instalirao sam ga na p4 1,6ghz,512ram i instalacija je prosla ok (oznacio sam samo wireless) ali kada pokusam da se konektujem sa winbox izbacuje mi poruku da treba da aktiviram licencu ili tako nesto i nemogu da pristupim nikakvim podesavanjima.
u opisu torenta pise da je verzija koja je vec "registrovana" ali ocigledno da to tek treba uraditi a ja neznam kako.
citao sam malo po netu kako se to radi ali na ovom cd od tika sto sam narezao nema nikakvih foldera ili fajlova gde bi moglo biti "resenje" ili bar ja nisam vidjeo...
pa ako nekom nije mrsko da mi to malo objasni kako ga odraditi da radi kako treba step by step i gde da nadjem "resenje" ako treba?! :wink: :D

pozdrav
Image
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

ja sam odustao od ovoga pravljenja, zato sto je mikrotik prekomplikovan, nemam volje uciti ga i patiti se, i jos nepodrzava airlive mreznu.

ako moze na neki drugi nacin omoguciti da se spajam na baznu preko tog loseg racunara recite.
nemora biti funkcija AP ,nego moze i klijent mod, samo da vucem konekciju sa tog krsa utp kablom sebi u sobu na komp.
sve je to zbog 10m kabla koji ide do antene sada, pa hocu da imam jaci signal,jer ce mi taj stari racunar biti na balkonu , sa 2m kabla antenskog.
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

pozdrav

@virtualx
neznam da li si procitao moj prethodni post ali sam objasnio da mozes na tu zestoku masinu (u odnosu na moju) instalirati bez problema win2000 i ubacis tu tvoju airlive karticu i sve podesis kao da ces sa njega da se konektujes na provajderov ap,znaci klijent mode.
podesis ics (serovanje konekcije na mreznu koju naravno moras imati na tom kompu).
onda taj komp stavis na balkon na njega prikljucis kabal od antene a sa utp kablom ga spojis sa glavnim kompom na kome ti treba net i to je to.
onda samo jos ubacis realvnc (naprimer) da mozes da drugog kompa da upravljas sa tim na balkonu i to ti je to.posao od 2-3 sata gde najvise vremena odnosi instalacija win2000 koja po meni traje duze od instalacije winxp,neznam zasto.
mnogo jednostavnije od tika a iste performanse posto ces ga koristiti samo kao klijent mode.
mikrotik je nezamenjiv za neke vece zajebancije tipa rutiranje na vise racunara,ogranicenje protoka po mac adresi ili korisnickom imenu... sto tebi netreba.

a niko meni ne odgovori za "resavanje" mikrotika posle instalacije...!?

pozdrav
Image
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

svi strucnjaci za mikrotik nikom ponikose!! :twisted: :twisted: :roll:
jel niko vise ne dolazi na ovaj forum ili se nikom ne pise vise... :?

pozdrav
Image
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

@tox master
skuzio sam sve kako si objasnio, samo mi nije jasno ovo ,kako podesiti da sa tog starog kompa vucem konekciju sebi u sobu preko utp kabla.
to mi nije jasno kako se pravi tj ovo sto si pomenuo:
"podesis ics (serovanje konekcije na mreznu koju naravno moras imati na tom kompu)."
kako se to uradi.
mreznu obicnu imam u tom starom compu.
i zasto bas windows 2000,zasto nemoze win xp?
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

pozdrav

pa bolje je win2000 zato sto ti je masina malo poslaba za xp mada bi verovatno radilo,ne kosta te nista osim vremena da probas.
eto naprimer win2000 na ovoj mojoj p1 na 200mhz radi ko doksa! :lol:.
a sto se tice sharovanja konekcije...
kliknes na wireless konekciju pa ides na properties pa na advanced,evo vidis na slici sta treba biti stiklirano.ovo je sa xp screen a na win2000 mislim da se malo drugacije zove ali skontaces.
na tom "server" racunaru podesis ip mrezne npr 192.168.0.1,subnet 255.255.255.0 i to je to.
na klijent racunaru na mreznoj podesis ip 192.168.0.2 subnet isti a za gateway stavis ip adresu prvog racunara to jest 192.168.0.1 i moraces rucno da upises dns servere (to prvo zapisi na papir kad se konktujes na provajdera u statusu konekcije ti pisu dns serveri.).
onda pomocu real vnc pristupis tom racunaru i spojis se na koji hoces ap i kakva vec podesavanja jos hoces.

Image

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... lip_10.jpg
Image
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

e super, mislio sam da je komplikovanije
nista, cekam ponedjeljak, pa u kupovinu
3m kabla mrc-200 i 10m utp kabla
haha
neradi sutra nista nedjelja.
:lol:
User avatar
pantellija
Posts: 24
Joined: 09-05-2007, 13:21
Location: beli svet

Post by pantellija »

tox master wrote:pozdrav


a niko meni ne odgovori za "resavanje" mikrotika posle instalacije...!?

pozdrav

Je...ga nema se vremena,pokusaj sve cekirati pre instalaciji tika ,naravno sem ups-a,lcd-a,i onih gluposti za isdn,pa jav sta napravi.Jes siguran da si skinuo krekovanu verziju ,zadnja krekovana je 2.9.27,koliko se ja secam moram pogledati..



pozzz
ljubav ,sir i mir!!!!


pantelija nije mrtav!!!
Post Reply