Šta se dešava kad kiselina nagrize foto lak?

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Šta se dešava kad kiselina nagrize foto lak?

Post by mbruck »

Danas sam po prvi put probao moju haber kutiju za osvjetljavanje.
Nakon osvjetljavanja 4 minute i kupanja u otopini NaOh (10 g/litar), naizgled je sve bilo naj naj.

Ali kad sam počeo nagrizat odmah se otopio jedan dobar komad vodova. Nakon određenog vremena gotovc sve se se otopilo. No primjetio sam da je pločicu veoma teško nagrizat, kao da je na dosta mjesta ostalo foto laka (iako se to ne vidi).

Nakon što se nagrizlo sve, ono što je ostalo "jada" vodova puno je sitnih rupica.

Sad pitanje:

Da li sam premalo ili previše osvjetljavao?

UV lampe su male Philipsove za provjeru novca (3 komada). Pločca je tvornički oslojena. Iste takve pločeci osvjetljene na stroju za pečate (3 minute) ispanu savršeno.

Zaboravo sam reći da je predložak na pausu i dooobro je crno.

Pomozite!

Pozdrav!
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Koliko lampi?

Post by mbruck »

Trax, koliko je lampi u tvojoj spravi za mučenje foto laka? Ptam jer su i mene takve (koliko mi se čini)
alen_z
Napredujem
Napredujem
Posts: 154
Joined: 24-05-2007, 15:03

Post by alen_z »

Bit ce da si ili prejako osvijetlio plocicu ili presvijetlu foliju napravio...

Probaj dupli sloj folije i manje osvjetljavanja..
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Ja koristim te uv lampe 2 od po 8w i osvetljavam oko 8-9 min sa razdaljine 15cm kroz staklo od 5-6mm.

U zivoj sodi nerazvijam duze od 1-2min tj. dok se suvisan lak neodstrani mesam posudu celo vreme.

A za nagrizanje koristim sonu kiselinu i hidrogen 30% za 10-15 min pojede plocicu i gotovo.
User avatar
master
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 258
Joined: 18-07-2007, 22:38
Location: Hrvatska
Contact:

Post by master »

Ako ti je ostalo nerazvijenog laka, onda si pločicu premalo osvjetljavao, a lak se skinuo sa vodova jer si sigurno razvijao previše..
Savjetujem ti da napraviš mali test: izreši komad pločice u obliku trake (recimo 2x5cm) i pokrij dio pločice nečim..(zacrnjeni paus, ako to koristiš)..onda osvjetljavaj pločicu tako da prve 3 min. ne radiš ništa, a onda svaki sljedeći minut pomičeš taj paus za oko 0.5 cm..sve dok ne otkriješ cijelu pločicu.
I sad kad razvijaš pazi da ne razvijaš duže od 2 minute, i na jednom mjestu ćeš dobit najoštriju sliku..e sad moraš zapamtit koliko si osvjetljavao na tom mjestu i to će ti bit optimalno vrijeme..
Nadam se da si me skužio :) ...Tako sam ja radio i od tada mi uvjek ispadne super..
Use the best: Linux for servers, Mac for graphics, Windows for Solitaire.
____________________________________________
If electricity comes from electrons, does morality come from morons?
Post Reply