Trebam semu sa zvukom

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
pnp
Napredujem
Napredujem
Posts: 114
Joined: 14-02-2007, 00:10

Trebam semu sa zvukom

Post by pnp »

mala neka semica sa zvukom dovoljno jakim da se cuje u krugu od 3m koja radi na 5-7 v i da nema neku veliku snagu nesto kako iz igracaka cjeli dan sam na net i trazima li nista tako sitno
STRUJA JE JEDINA ZENA KOJU NE SMIJES DIRAT ,A KAD JE GOLA UBIJA
CPU - Cirkaj Pivo Uvjek;HDD - Hajde Domacu Donesi;HTTP - Hocu Tamno Toceno Pivo;TCP/IP - tri crna piva / i pelinkovac
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Post by mirzza »

evo ti ova shema lagana je za napravit.. sve dijelove je lako nac..ovo je ustvari dvotonska sirena, a ako hoces jedan ton skini jedan integral..

nadam se da sam pomogo :lol: :lol: :lol: :D 8)
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Post by ivan 2 »

Na sta tocno mislis na neki uredjaj koji recimo na neki daljinski zapisti ili recimo neku zujalicu da zuji da ju se moze cut onako kao igracka. Za sta tocno treba imam ti ja nekih shemi.
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Post by mirzza »

ja se izvinjavam zaboravio sam staviti link :oops: :oops: :oops: :oops: :?
http://elektronika.ba/el.sheme/?akc=daj ... dshema=424
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Post by ivan 2 »

Ej samo da ti kazem ova moja shema ako hoces da ju postavim je mala telegrafska zujalica sa 2 tranzistora lijepo zvuci bio sam ju pravio nema integriranih krugova.
User avatar
mash
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 223
Joined: 23-12-2007, 13:28

Post by mash »

nije mi jasno koja je svrha te sheme i tog uredjaja
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Jedna svrha je da svira. Druga svrha je ucenje elektronike kroz sklapanje jednostavnih sklopova. Jes' ukapiro sad?
User avatar
mash
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 223
Joined: 23-12-2007, 13:28

Post by mash »

Smjesko wrote:Jedna svrha je da svira. Druga svrha je ucenje elektronike kroz sklapanje jednostavnih sklopova. Jes' ukapiro sad?

aha :oops:
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Post by ivan 2 »

Ej evo ti sada shema prectao sam ju iz knjige u eagleu nisam ti htio precrtavat shemu plocice jer je shema jednostavna pa ti predlazem izradu na univerzalnoj plocici (ja sve sklopove s manje od 15 elemenata radim na univerzalnoj plocici). Ovo ti je ta telegrafska zujalica prepiso sam dio opisa iz knjige ona ima taster za kucanje slova telegrafije ali ti taj taster nemoj napravit nego samo samo spoji vodoveumjesto tastera jer tebi trea samo funkcija zujalice !

Evo ovdje je uploadana shema!

P.S. trebala bih ti radit ja sam ju bio prije sastavljo.

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... jalica.rar
User avatar
pnp
Napredujem
Napredujem
Posts: 114
Joined: 14-02-2007, 00:10

Post by pnp »

Mislim da ce ova za telegrafiju da uradi posao svrha je samo da dobijem zvuk jer sklapam neki uredjaj i treba mi zvucna signalizacija..
STRUJA JE JEDINA ZENA KOJU NE SMIJES DIRAT ,A KAD JE GOLA UBIJA
CPU - Cirkaj Pivo Uvjek;HDD - Hajde Domacu Donesi;HTTP - Hocu Tamno Toceno Pivo;TCP/IP - tri crna piva / i pelinkovac
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Post by ivan 2 »

Aj kad sastavis javi kako radi, mora!
User avatar
mash
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 223
Joined: 23-12-2007, 13:28

Post by mash »

jel tebi treba uredaj koji konstantno daje zvuk u odredjenim intervalima vremena ako ti treba tako ja ti mogu pomoci 8)
User avatar
pnp
Napredujem
Napredujem
Posts: 114
Joined: 14-02-2007, 00:10

Post by pnp »

Treba mi sema koja ce na promjenu napona znaci imas ov u kolu i onda kada kolo okine imas nekih 6-7v tada da se aktivira zvuk....
STRUJA JE JEDINA ZENA KOJU NE SMIJES DIRAT ,A KAD JE GOLA UBIJA
CPU - Cirkaj Pivo Uvjek;HDD - Hajde Domacu Donesi;HTTP - Hocu Tamno Toceno Pivo;TCP/IP - tri crna piva / i pelinkovac
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Post by mirzza »

pa to zanci ko alarm da tako kazemo kad je napon 6-7 volti da se aktivira jel to??? to je nesto sasvim...potrazit cu ako sta nadjem ja cu ti posalt... ja sam to nalazio na nekoliko mjesta al sa LED diodom koja se pali kad se napon poveca....
User avatar
DaTi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 730
Joined: 10-06-2007, 13:24
Location: Novi Sad - Srbija
Contact:

Post by DaTi »

stavis jedan relej :wink:
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

Smjesko wrote:Druga svrha je ucenje elektronike kroz sklapanje jednostavnih sklopova. Jes' ukapiro sad?
ja kad sam tek krenio na elektroniku,mi smo isto radili samo sirene,sklopove sa ledicama i ono najjednostavnije... :D nastavnik nas je stalno davio da to radimo i kao da to vjezbamo... al ja sam toga puno znao i nije mi to bilo nešta novo. kod kuće imam barem 10-15 tih treptala sa ledicama i možda pet ili šest sirena...nikad ništa novo i pametno ne radimo nego samo to.tako da kad mi tamo dođemo, svako sebi donese šta ce raditi. evo,ja sam tamo napravio dosta svojih radova. nabavim materijal sa ove stranice,izradim filmove ako ih ima,kupim dijelove i tamo to odem radit.al dosta radim i kod kuće al sad manje jer nemam vremena zbog škole.trenutno radim elektroničko uho. :D :D

pozz
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Post by ivan 2 »

I ja sam krenuo sastavljanjem jednostavnih shema samo sa onim ledicama a onda kad hocu sklopit neki skolp nisam plocicu nego na komad neke letve pocnem spajati sa zicama komponetnte i mogu vam rec da i tako sastavljeni sklopovi rade jako dobro, onda sam na komadu kartonu busio rupe i provlacio zice i isto super radi, tako i dan danas pravim neke jako jako jednostavnije sklopove od ove zujalice sto sam postavio ko onaj sto ima na ovom sajtu shema za akumulator pa ima dvije ledice jedna kad je pun druga kad je napola prazan ima nekih 6 elemenata. I evo da kazem ja jos uvijek ako neki sklop ima manje od 15 komponenata pravim na univerzalnu plocicu mada te sheme vise rijetko sklapam!

Pozz
User avatar
pnp
Napredujem
Napredujem
Posts: 114
Joined: 14-02-2007, 00:10

Post by pnp »

MA akkav reelej ne treba mi relej nego zvucna sigbnalizacija nasao sam ovu semu pa da vidim da li ce radit
http://www.electronicsteacher.com/circu ... cs/r49.gif
STRUJA JE JEDINA ZENA KOJU NE SMIJES DIRAT ,A KAD JE GOLA UBIJA
CPU - Cirkaj Pivo Uvjek;HDD - Hajde Domacu Donesi;HTTP - Hocu Tamno Toceno Pivo;TCP/IP - tri crna piva / i pelinkovac
Post Reply